Niedziela 25 Października 2020r. - 299 dz. roku,  Imieniny: Ingi, Maurycego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 20.10.19 - 17:48     Czytano: [608]

Żyć albo nie rzyć, oto k...a pytanie


Swego czasu, Piotr Wereśniak, wówczas młody i opromieniony sławą scenarzysta i reżyser filmowy, napisał w wielonakładowej broszurze, interesujący tekst zatytułowany: „Alchemia scenariusza filmowego, czyli nieznośny ból dupy”. Broszurkę wydano w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Ktoś się obruszy, że „ból dupy”. Brzydki wyraz. Jednak - nie. Błąd. To staropolskie słowo, a o prawo jego istnienia w potocznym i literackim języku polskim walczył z uporem wielki erudyta, pisarz i publicysta, mistrz opowieści reportażowej - Melchior Wańkowicz. Jak się wabił jego ukochany pies? – ano „Dupek ”. Nie chodzi tu o wygłaszanie pochwały tego czteroliterowego słowa. Przy okazji: 1. dupa (człowieka). Definicja: dupa, to w mocnym określeniu pośladki. Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa) pośladki; pupa, eufemistycznie cztery litery; siedzenie; tam, gdzie plecy kończą swą szlachetną nazwę; tylna część ciała, potocznie kufer; rufa; skrzynka; tyłek; zadek, pieszczotliwie: kuperek; pupcia; pupka; tyłeczek, żartobliwie: sempiterna, regionalnie: rzyć. Rzecz w tym, że tolerujemy fruwające dookoła jak szarańcza tak zwane wyrazy na k, ch, czy też p, a dupa, która sięga korzeniami głęboko w historię jędrnej polszczyzny, wywołuje złość i oburzenie klnących hipokrytów.

Oto drobny przykład dowodny: Sześć lat temu z okładem dziennikarze tygodnika Wprost weszli w posiadanie dwóch nagrań rozmów ze spotkań, do jakich doszło w restauracji "Sowa i Przyjaciele" na warszawskim Dolnym Mokotowie. W pierwszym z nich - lipiec 2013 roku - uczestniczyli ówczesny szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, prezes NBP Marek Belka oraz jego najbliższy współpracownik Sławomir Cytrycki. Zaś potem wielu innych celebrytów ( paskudny wyraz) politycznych.

Podczas rozmowy padło wiele bulwersujących słów. Szef MSW mówi m.in. że "państwo polskie istnieje teoretycznie, praktycznie nie istnieje", funkcjonariusze BOR "mają syndrom sztokholmski", Polskie Inwestycje Rozwojowe - priorytetowy projekt rządu Tuska - określa mianem "ch.., dupa i kamieni kupa", twierdzi też, że Polacy "mają w dupie orliki i autostrady". Belka natomiast wspomina, że kilka miesięcy przed wybuchem afery z Amber Gold ostrzegał o tej sprawie premiera Donalda Tuska. I w roku 2014 wiele paskudnych spraw z językiem polskim w odmianie wulgarnej miało miejsce w przestrzeni restauracji ,,Sowa i Przyjaciele,,. Ale o tym: sza... O polszczyznę idzie. A dobrą markę rządzących Polską w naszym imieniu przede wszystkim.

Dodajmy: Sowa jako nocny drapieżny ptak w większości wypadków jest symbolem czujności, inteligencji jak i również powiązania z duchami. Jest ona niejako przewodnikiem w podziemiach (ciemności), ale także skutecznym łowcą.

Co symbolizuje Sowa? Już od dawnych czasów została powiązana z mocy psychicznymi, śmierci i nocy. W Grecji, Rzymie oraz w mitologii celtyckiej Sowy reprezentowały duchowy wpływ, mądrość i wiedzę, podczas gdy w Afryce sowa utożsamiała czary i czarodziejów. W dzisiejszych czasach Sowa najczęściej symbolizuje edukację – często dostrzeżemy ją w logach np. uniwersytetów. Dupna sprawa jak to godają na Kaszubach.. Jakie czasy, takie tłumaczenie symboli.

Niedawno ujawniono taśmy, na których sfrustrowany stylem rządzenia, chamstwem i brakiem etyki, członek partii Platforma Obywatelska, już nie w restauracji "Sowa i Przyjaciele" nagrał w 2017 roku mowę obywatela Neumanna, członka z najwyższej wysokości owej Platformy O. w sprawie kandydata na prezydenta przed nadchodzącymi wówczas wyborami samorządowymi. Jej fragment cytuję:
- W dupie mam kto. Wymyślcie kogoś, k***a, kto będzie. Znaczy w dupie, może być Kowalski Jan. Tylko chodzi o to, że Platforma jest silna i mówi: Kowalski Jan będzie i ch** mnie obchodzi Mirek, co ty masz do niego, czy uważasz, że on jest, k***a, ekspertem czy nie. W dupie to mamy. Chodzi o zasady, o politykę, k***a, a nie o pie***lety. [...] Możecie powiedzieć, że Dominikowski, k***a, będzie, to nie ma znaczenia. Ale chodzi o to, żebyś ty miał pozycję taką, że rozmawiając z Mirkiem, Platforma wskazuje tego człowieka i nie ma dyskusji o tym, czy on jest dobry, czy nie, tak jak dzisiaj. (....

Z krainy wiecznego wesela dochodzi ujadanie psa Dupka, przyjaciela mistrza Wańkowicza. On podobno tak reagował na chamstwo, bufonadę i pomruk kiczu.
Pisanie felietonu, podobnie jak pisanie scenariusza filmowego, wiąże się z bólem wiadomej części ciała. Już słyszę syk oburzenia. Powtarzam: dupa nie jest tak zwanym brzydkim wyrazem, jak to by chcieli niektórzy przyzwyczajeni do potoków słów na p, k i ch.

„Miałeś chamie złoty róg”. Stanisław Wyspiański pisał w,,Weselu” o braku podjęcia hasła walki o niepodległość. A przecież Polska nie jest wolna, skoro chamstwo rządziło, niszczyło Kraj i ciągle chce rządzić. Nie ma wolności bez kultury, ogłady, patriotyzmu i mądrości. Są kłótnie, podziały, sceny z knajpy i burdelu oraz prywata. Dlaczego zamiast oburzać się na skromny, lecz wymowny czteroliterowy wyraz, nie obruszamy się właśnie na to.

Niedawno, w wagonie kolejowym na trasie Warszawa – Szczecin, upartyjniony obywatel - pracownik naukowy jednej z uczelni – okazywał z dumą legitymację – przekonywał mnie, że w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz - Birkenau w okupowanej Polsce nie było więźniom źle, a baraki niewolników faszystowskich nadludzi przypominały motele. O tempora, o mores ! To dopiero skandal, chamstwo intelektualne. Taka jest współczesna Polska, z brzydkimi wyrazami. na p, k, i ch. Nieudolnymi politrukami, skłóconymi, klnącym, bełkoczącymi, bohaterami przeszłości i jej fałszerzami. Skoro tak – uważam, że jest do... Pies Dupek i tak resztę doszczeka.

Lech Galicki

PS. Fragment książki Włodzimierza A. Gibasiewicza, "Psy znanych i lubianych"): *(...) Wśród barwnie opisywanych czworonogów wyróżniają się niezależne i pewne siebie jamniki: oprócz pupilków rozmówców w wywiadach przewijają się: Dupek Melchiora Wańkowicza, Puzon Jerzego Waldorffa, Baltazar królowej Danii Małgorzaty II, Suczka Danuty Rinn.(...).*

- Wykorzystano: Wikisłownik - wolny, wielojęzyczny słownik
- Afera taśmowa - POLSKATIMES - cytaty w tekście.

Wersja do druku

Stefan R - 03.11.19 21:26
Ryks Diks ci podli osobnicy już kopnęli w kalendarze! To należy
zauważyć!!!!

Ricky Dick - 03.11.19 11:55
Jakaż to inteligencja panie @Zygmunt? Przecież to potomkowie tej "hałastry" co wjechała do Polski w kufajkach, onucach i walonkach na czołgach Stalina.
Oni dzisiaj są na pierwszej linii walki z Polakami i tylko z braku jakichkolwiek argumentów i zwykłej ludzkiej wrażliwości nie przebierają w słownictwie i wyżywają się używając słów cieci spod budki z piwem bo w takim środowisku byli "hodowani".
Taśmy z kawiarni Sowy i obecne, nagrane wewnątrz partii PO tylko potwierdzają, że mamy do czynienia z ludźmi zdemoralizowanymi, których jedynym celem jest pasożytowanie na koszt państwa i społeczeństwa polskiego.
Najgorsze jednak jest to, że ci zepsuci do szpiku kości partyjni notable znajdują uznanie wśród wyborców i co kilka lat są wybierani przez tych wyborców na zaszczytne stanowiska posłów i senatorów.

Co my, zdrowi na umyśle i uczciwi Polacy mamy myśleć o tej części wyborców, którzy oddają swe głosy na pasożytów i antypolaków żyjących naszym kosztem?
Już oni dokładnie pilnują, "żeby wszystko było tak jak było"-(cytat wypowiedzi A. Holland, tej od antypolskich filmów). Jak widać tęsknota za Stalinem u części mieszkańców Polski nie gaśnie a raczej nasila się.

Zygmunt - 02.11.19 19:59
No cóż,brzydki termin "kurwa" ma wśród inteligencji w dybach
duże powodzenie!! Nawet już w tytułach znalazł sobie mejsce!!!

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

25 Października 2005 roku
Zmarła Mira Kubasińska, polska wokalistka blues-rockowego zespołu Breakout (ur. 1944)


25 Października 1946 roku
Zmarł gen. bryg. Juliusz Drapella, polski dowódca wojskowy (ur. 1886)


Zobacz więcej