Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.10.19 - 13:33     Czytano: [869]

Dział: Godne uwagi

Jan Pietrzak Patriotą Roku





Kapituła Nagrody im. Kazimierza Odnowiciela zdecydowała, że tegorocznym laureatem Nagrody im. Kazimierza Odnowiciela „Patriota Roku” zostanie słynny bard, literat i artysta kabaretowy pan JAN PIETRZAK.

W uzasadnieniu napisano:
„Jan Pietrzak od ponad pół wieku jest symbolem polskiej wolności, a założony przez Niego słynny Kabaret Pod Egidą krytycznie, inteligentnie i dowcipnie komentował otaczającą nas rzeczywistość w czasach PRL-u oraz czyni to do dziś. To z pieśnią Jana Pietrzaka na ustach ‘Żeby Polska była Polską’ rodacy zrzucili okowy komunizmu. Niezapomniana melodia tego swoistego hymnu latami towarzyszyła patriotom walczącym o biało-czerwoną godność. Jan Pietrzak, to niezłomny bard, błyskotliwy satyryk i cięty felietonista, który w sporze ideologicznym oraz politycznym zawsze stał po stronie prawdy i wartości narodowych. Działalność twórcza i aktywność społeczna Laureata przyczyniły się w wielkim stopniu do odnowienia naszej Ojczyzny. Jego walka nie zakończyła się w 1989 r., kiedy – jak sam podkreśla – ‘komuna upadła, ale na cztery łapy’. Szczególną wartość należy przypisać w ostatnich latach jego staraniom o powstanie Łuku Triumfalnego, który upamiętni wspaniałą polską wiktorię nad bolszewizmem w 1920 r. Liczymy na to, że Nagroda ‘Patrioty Roku’ przyznana w przeddzień setnej rocznicy tego wielkiego wydarzenia, będzie kolejnym krokiem w kierunku realizacji tego ważnego i na wskroś patriotycznego przedsięwzięcia.”

Podpisano:
Prof. Andrzej Nowak – wybitny historyk, przewodniczący kapituły
Adam Bujak – artysta fotografik, fotograf papieski
Attila Leszek Jamrozik – artysta plastyk, działacz patriotyczny
Prof. Krzysztof Ożóg – wybitny historyk i działacz katolicki
Leszek Sosnowski – prezes Wydawnictwa Biały Kruk

Tytuł „Patrioty Roku” jest przyznawany od 2016 r., a w przeszłości laureatem nagrody był Antoni Macierewicz. Nagrodą ma postać statuetki pięknego orła z czasów Księstwa Warszawskiego. Dlaczego akurat z tego czasu? Dlatego, że był to moment, kiedy próbowano odnowić państwo polskie, wskrzesić je. Z kolei imię Kazimierza Odnowiciela, którego tysiąclecie urodzin obchodzono w roku, kiedy Nagrodę wręczano po raz pierwszy, był wielkim władcą, trochę niedocenianym w polskiej historii. Tymczasem był to człowiek, który zrezygnował z wielkiej zachodniej kariery u boku cesarza rzymskiego i wrócił do Polski, zrujnowanej, skrwawionej, aby ją odbudowywać. Z tego powodu patron Nagrody pozostaje postacią wciąż aktualną, gdyż należy pamiętać, że niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze, gdyż wciąż trzeba się o nią upominać. Św. Jan Paweł II powiedział: „Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę”.

Uwzględniając właśnie te kryteria kapituła zdecydowała, że Nagrodę „Patriota Roku” otrzyma w tym roku Jan Pietrzak.

Nagroda zostanie wręczona dziś podczas V Dnia Patrioty, który rozpocznie się o godz. 17 w Krakowie, w słynnej, zabytkowej Sali „Sokoła” przy ul. Piłsudskiego 27. Wstęp na to wydarzenie jest wolny, spotkanie potrwa do godz. 22 – można przyjść w trakcie imprezy, której towarzyszy wielki kiermasz książek Białego Kruka. Zaplanowane są wystąpienia m.in. profesorów Jana T. Dudy, Andrzeja Nowaka, Wojciecha Polaka, Wojciecha Roszkowskiego, Jana Żaryna – wszyscy oni będą także podpisywać swoje nowe książki. Niewątpliwie dużym wydarzeniem będzie premierowa prezentacja biografii Antoniego Macierewicza pióra Jerzego Kłosińskiego – bohater książki będzie ją podpisywał, a także wygłosi przemówienie. Całość zwieńczy wręczenie nagrody oraz koncert Jana Pietrzaka, który wystąpi wraz z zespołem.

Biały Kruk
FOTO: KWORUM


Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Kwietnia 1882 roku
Zmarł Charles Robert Darwin, twórca teorii ewolucji biologicznej (ur. 1809)


19 Kwietnia 1899 roku
Zmarł Stanisław Kierbedź, konstruktor mostów (ur. 1810)


Zobacz więcej