Poniedziałek 20 Stycznia 2020r. - 20 dz. roku,  Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.04.19 - 21:12     Czytano: [348]

Poezja śpiewana


Recital gitarowy Sławomira Bogusiewicza

Poezja śpiewana, to pewien gatunek słowno-muzyczny, w którym utwory składają się z tekstu poetyckiego i muzyki. Tekst ten, w zamierzeniu twórcy nie był przeznaczony do śpiewu. Po pewnym czasie, do wspomnianych wcześniej utworów poetyckich, skomponowana jest specjalnie muzyka. Najczęściej są to kompozycje o charakterze ballady, posiadające głęboką i wyszukaną treść.

Szczególnie refleksyjny utwór


Poezja jest utworem z tekstem pisanym na zamówienie wykonawcy. Jest ona gatunkiem muzyki, którego nazwę spopularyzował krytyk muzyczny i językoznawca Andrzej Wróblewski. Termin ten określa utwór słowno-muzyczny oparty na wierszu lub tekście poetyckim wysokiej próby, z muzyką podkreślającą jego wagę i wzmacniającą przekaz. Poezję śpiewaną charakteryzuje bogata interpretacja. Jest ona gatunkiem pokrewnym piosenki autorskiej. Niekiedy teksty piosenek rockowych oraz z gatunku soul, mogą być uznane za poezję śpiewaną.

Kawiarnia Literacka w Skarżysku- Kamiennej

Kawiarnia Literacka w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej, poświęcona była prezentacji utworów słowno-muzycznych Sławomira Bogusiewicza. Sławomir Bogusiewicz pisze wiersze, a dodatkowo ubiera je w muzykę. Grając na gitarze, wykonywał on swoje utwory literackie, co szczególnie podkreśliło jego artyzm i ponadprzeciętne uzdolnienia do przekazu poezji śpiewanej.

Zatem muza poezji śpiewanej, po występie Sławka była w pełni usatysfakcjonowana. A wszyscy zaproszeni na ten występ goście, uraczeni byli artyzmem pana Bogusiewicza po brzegi serca i duszy.

Ewa Michałowska -Walkiewicz

   Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

20 Stycznia 2005 roku
Zmarł Jan Nowak-Jeziorański, polski polityk i dziennikarz (ur. 1914)


20 Stycznia 1826 roku
Zmarł Stanisław Staszic, wybitny przedstawiciel polskiego oświecenia (ur. 1755)


Zobacz więcej