Poniedziałek 22 Lipca 2019r. - 203 dz. roku,  Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.04.19 - 21:12     Czytano: [275]

Poezja śpiewana


Recital gitarowy Sławomira Bogusiewicza

Poezja śpiewana, to pewien gatunek słowno-muzyczny, w którym utwory składają się z tekstu poetyckiego i muzyki. Tekst ten, w zamierzeniu twórcy nie był przeznaczony do śpiewu. Po pewnym czasie, do wspomnianych wcześniej utworów poetyckich, skomponowana jest specjalnie muzyka. Najczęściej są to kompozycje o charakterze ballady, posiadające głęboką i wyszukaną treść.

Szczególnie refleksyjny utwór


Poezja jest utworem z tekstem pisanym na zamówienie wykonawcy. Jest ona gatunkiem muzyki, którego nazwę spopularyzował krytyk muzyczny i językoznawca Andrzej Wróblewski. Termin ten określa utwór słowno-muzyczny oparty na wierszu lub tekście poetyckim wysokiej próby, z muzyką podkreślającą jego wagę i wzmacniającą przekaz. Poezję śpiewaną charakteryzuje bogata interpretacja. Jest ona gatunkiem pokrewnym piosenki autorskiej. Niekiedy teksty piosenek rockowych oraz z gatunku soul, mogą być uznane za poezję śpiewaną.

Kawiarnia Literacka w Skarżysku- Kamiennej

Kawiarnia Literacka w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej, poświęcona była prezentacji utworów słowno-muzycznych Sławomira Bogusiewicza. Sławomir Bogusiewicz pisze wiersze, a dodatkowo ubiera je w muzykę. Grając na gitarze, wykonywał on swoje utwory literackie, co szczególnie podkreśliło jego artyzm i ponadprzeciętne uzdolnienia do przekazu poezji śpiewanej.

Zatem muza poezji śpiewanej, po występie Sławka była w pełni usatysfakcjonowana. A wszyscy zaproszeni na ten występ goście, uraczeni byli artyzmem pana Bogusiewicza po brzegi serca i duszy.

Ewa Michałowska -Walkiewicz

   Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

22 Lipca 1902 roku
Zmarł Mieczysław Ledóchowski, polski duchowny katolicki, kardynał, prymas Polski (ur. 1822)


22 Lipca 2003 roku
Udaj i Kusaj, synowie Saddama Husajna, zginęli podczas ataku wojsk amerykańskich.


Zobacz więcej