Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 31.10.18 - 22:55     Czytano: [757]

Dział: WPiS

WPiS - Numer 10/2018 - Zapraszamy do lektury


Ukazał się październikowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Jak zawsze znaleźć w nim można wiele interesujących i aktualnych tekstów. Piszemy m.in. o obchodach 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, korzyściach, jakie dają szczepienia i rozwoju Poczty Polskiej. Zamieszczamy teksty związane z listopadowymi rocznicami historycznymi, nie brakuje też artykułów na temat wiary i Kościoła. Gorąco zachęcamy do lektury.

W bieżącym numerze
● „Pluralizm jest mordercą prawdy” – Leszek Sosnowski pisze o sytuacji na rynku medialnym i o panujących na nim fałszywych bożkach pluralizmu i tolerancji. Najwyższy czas z nimi skończyć!
● „Coraz więcej idiotes, coraz mniej polites” – przypominamy tekst zmarłej w lipcu br. prof. Marii Dzielskiej o konieczności obywatelskiego zaangażowania w życie polityczne.
● „Trzeba nie tylko go wspominać, ale wziąć do ręki jego nauczanie” – homilia abp. Jana R. Pawłowskiego wygłoszona podczas Mszy św. z okazji 40. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II odprawionej 16 października 2018 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie.
● „Dlaczego Rzym prawie zapomniał o św. Janie Pawle II?” – reportaż z rzymskich obchodów 40. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II.
● „Uwolnienie Józefa Piłsudskiego z Magdeburga według relacji hr. Harry’ego Kesslera” – interesujące wspomnienie niemieckiego oficera, który w imieniu berlińskiego rządu uwolnił Józefa Piłsudskiego z więzienia w twierdzy magdeburskiej na początku listopada 1918 r.
● „Myśl o Polsce wielkiej, silnej, wolnej i niepodległej była i jest treścią mego istnienia” – sylwetka wybitnego pianisty, kompozytora i polityka Ignacego Jana Paderewskiego.
● „Europo, co zrobiłaś ze swoją wiarą?!” – artykuł przedstawiający stosunek papieża Jana Pawła II do Europy i wspólnoty europejskiej.
● „Wygrywają hufce zła; zastępy dobra nie powinny milczeć” – tekst o zagrożeniach, jakie we współczesnych czasach czyhają na Kościół i jego kapłanów – masonerii, feminizmie, homoseksualizmie, pacyfizmie oraz ekologii.
● „Obecna cywilizacja stara się uczynić Boga zbędnym!” – rozmowa z abp. Charlesem Chaputem, metropolitą Filadelfii i delegatem Episkopatu USA na synod o młodzieży, który w październiku br. odbył się w Rzymie.
● „W naszym organizmie trwa nieustanna wojna” – Leszek Sosnowski rozmawia z prof. Januszem Marcinkiewiczem, kierownikiem Katedry Immunologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, o korzyściach, jakie dają szczepienia.
● „Walka nierozważnych czy umiłowanie niepodległości?” – historyk dr hab. Martyna Deszczyńska przedstawia okoliczności wybuchu Powstania Listopadowego.
● „Droga Piotra Wysockiego na Syberię” – tekst o zesłańczych losach bohatera Nocy Listopadowej – Piotra Wysockiego.
● „Józef Brandt. Piewca chwalebnej przeszłości Rzeczypospolitej” – artykuł o pierwszej od prawie stu lat monograficznej wystawie twórczości wybitnego malarza historycznego Józefa Brandta.
● „Poczta Polska to jedyna firma logistyczna z polskim kapitałem – trzeba budować jej pozycję w Polsce i za granicą!” – rozmowa z Przemysławem Sypniewskim, prezesem Poczty Polskiej SA.
● „Westerplatte odsłania tajemnice” – artykuł o prowadzonych po raz pierwszy kompleksowych badaniach archeologicznych na półwyspie Westerplatte i znaleziskach, jakie przyniosły.
● „Zbrodnie VAT-owskie” – poseł Janusz Szewczak pisze o ciągnącej się przez całe lata skandalicznej procedurze wyłudzania podatku VAT w Polsce.
● „Koryznówka – muzeum, w którym się mieszka” – reportaż z dworku w Wiśniczu Nowym koło Bochni, z którym przez wiele lat bywał Jan Matejko.
● „Świato–podgląd” – przegląd wiadomości z różnych stron świata, a w nim m.in. bierne palenie jest bardzo szkodliwe dla noworodków, argentyńskie feministki zdewastowały kościół, a członkini rodziny królewskiej Monako, została usunięta z brytyjskiej linii sukcesyjnej za bycie katoliczką.
● Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: nowości książkowe Białego Kruka, zaproszenie na tegoroczny Dzień Patrioty w Krakowie oraz wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

20 Kwietnia 1873 roku
Urodził sie Wojciech Korfanty, polityk, działacz ruchu narodowościowego na Śląsku (zm. 1939)


20 Kwietnia roku
Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy


Zobacz więcej