Środa 24 Kwietnia 2024r. - 115 dz. roku,  Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.01.17 - 19:05     Czytano: [1757]

Dział: Nasze zdrowie

Płaca minimalna?





Kolejny projekt Ministerstwa Zdrowia nie trafi tak szybko pod obrady rządu. Tym razem chodzi o ustawę o płacach minimalnych. Uwagi do projektu ma wicepremier Mateusz Morawiecki.

Jak się dowiedzieliśmy, projekt ustawy o płacach minimalnych w ochronie zdrowia – podobnie jak projekt dot. sieci szpitali - zostanie skierowany pod obrady Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Ma to związek z uwagami, które od początku prac nad ustawą zgłaszał do niej wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki. Zdaniem MF podwyżki dla personelu medycznego mogą jeszcze pogorszyć i tak trudną sytuację szpitali.

Szpitali nie stać na podwyżki

Chodzi o wysokość zaproponowanych w projekcie stawek minimalnego wynagrodzenia dla poszczególnych grup zawodów medycznych. Mimo, że kwoty te są znacznie poniżej oczekiwań samych pracowników, Ministerstwo Finansów i tak obawia się, że placówek medycznych nie będzie stać na taki wydatek. A w planach resortu zdrowia jest jeszcze szereg zmian systemowych, które też pociągną za sobą finansowe konsekwencje.

Komitet Ekonomiczny zajmie się projektem

- Projekt będzie przedmiotem obrad Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów oraz Stałego Komitetu Rady Ministrów. Ze względu na brak uzgodnienia części uwag zgłoszonych do projektu zostanie on skierowany pod obrady ww. Komitetów Rady Ministrów z rozbieżnościami. Decyzję o sposobie rozstrzygnięcia rozbieżności zostaną podjęte przez wspomniane Komitety Rady Ministrów. O ostatecznym kształcie projektu ustawy zdecyduje zatem Rada Ministrów – informuje nas resort zdrowia. Warto jednak pamiętać, że szefem Komitetu Ekonomicznego jest Mateusz Morawiecki – wicepremier i minister finansów.

Kosztowne projekty MZ

To już druga z kluczowych ustaw przygotowanych przez resort zdrowia, która w najbliższym czasie ma trafić pod obrady Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Niedawno podobna decyzja zapadła w sprawie ustawy o sieci szpitali. Oba projekty trafią na Komitet dość niespodziewanie. Wcześniej nie było ich w planie prac KERM. Ale mogą wywołać poważne skutki finansowe. Rząd postanowił więc zająć się nimi bardziej szczegółowo.

Aleksandra Smolińska
Polityka zdrowotna.pl

Wersja do druku

Kuba - 17.01.17 6:58
Cały dramat z polskimi lekarzami wyjeżdżającymi za granicę - aby więcej zarobić - nie jest żadnym dramatem, bo tu tylko o pieniądze chodzi.
Po prostu tacy lekarze wyjeżdzają bo zapomnieli o Przysiędze Hipokratesa! Lekarz patriota za granicę nie wyjedzie, a bierze udział w leczeniu chorego społeczeństwa do którego i on należy.

Problem widzę w samej organizacji służby zdrowia, w złym gospodarowaniu samorządów i przede wszystkim w jałmużnych płacach dla pielęgniarek, bo to po zbadaniu przez lekarza i wydaniu diagnozy cały ciężar troski o pacjenta w szpitalu spoczywa na ich barkach.

Lubomir - 16.01.17 21:23
Zaczyna być głośno o wyjazdach brytyjskiego personelu medycznego do Australii i Nowej Zelandii. Rzecz jasna głównie ze względów finansowych. Australia i Nowa Zelandia oferują o wiele więcej niż Wyspy Brytyjskie. Zatem niszę po Brytyjczykach wypełnią pewnie m.in. polscy lekarze i polskie pielęgniarki, dla których standardy brytyjskie są o wiele atrakcyjniejsze od polskich. Zanosi się na kolejny polski dramat?. Na kolejny exodus cennych polskich elit?. Samym patriotyzmem trudno przecież wyżyć, a jeszcze trudniej utrzymać rodziny!.

Antek - 16.01.17 20:37
Pan "lekarz" jak się wyśpi na nocnym dyżurze to dostaje za to tyle co za miesiąc zarobi pielęgniarka. Rozbieżność w zarobkach jak w urzędach.
System jest chory i jego kolejne reformowanie nie ma sensu.

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24 Kwietnia 1333 roku
Koronacja Kazimierza III Wielkiego i jego żony Aldony w katedrze wawelskiej w Krakowie.


24 Kwietnia 1952 roku
W Polsce wprowadzono obowiązkowe kontyngenty na mleko.


Zobacz więcej