Wtorek 11 Sierpnia 2020r. - 224 dz. roku,  Imieniny: Luizy, Włodzmierza

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 06.04.14 - 20:03     Czytano: [2272]

Pomóżmy WYKLĘTYM


Czasami bywa tak, że jak sami czegoś nie zrobimy to nikt za nas tego nie zrobi. Zewsząd dochodzą utyskiwania, że polska historia jest nadzwyczaj bogata w wielkie wydarzenia, gdzie heroizm chodzi w złotych butach a nikt nie chce kręcić o tym filmów. Otóż chce, ale brakuje kasy, bo na wielkie polskie sprawy pieniędzy nie ma. Są za to i to nie małe dotacje na gnioty, filmy o niczym, w których kłębią się niezdrowe fantazje i urojenia a widz wychodzący z kina zapomina kim jest, nie wie dokąd zmierza i po co właściwie żyje.

Ostatnio Antoni Krauze np., kręcący od przeszło roku film fabularny o tragedii smoleńskiej odczuł na własnej skórze (nie po raz pierwszy), jak to jest płynąć pod prąd. Gdy zgłosił się o dotację do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zobaczył przysłowiową figę. A przecież była to tragedia największa po II W.Ś, w końcu zginęło dwóch prezydentów Polski, parlamentarzyści, generalicja wyszkolona w NATO i wielu mądrych i zacnych Polaków. Nic to, aktualna władza tego nie promuje, raczej zamilcza, bo..., no właśnie, dlaczego? Bo ma coś za uszami?

W połowie marca br., z kolei, ruszyły zdjęcia do filmu o Żołnierzach Niezłomnych. Skrzyknięto wspaniałą ekipę i pomimo trudności finansowych nikt się nie poddaje. Autorzy liczą na zbiórkę publiczną w systemie Beesfund
Tylko, że do zakończenia zbiórki nie można korzystać z tych pieniędzy a kolejny dzień zdjęciowy już 13 kwietnia w miejscowości Sielpia Wielka koło Kielc.
Pani Anna Janik, kierownik produkcji, z wielkim przejęciem opowiada o tym przedsięwzięciu. Jest wspaniały scenariusz i co najważniejsze, zgodny z prawdą historyczną, dlatego można zapomnieć o jakichkolwiek dotacjach. Z resztą może i lepiej, bo nikt nie będzie gmerał w scenariuszu.

..............................................................................................

Film „WYKLĘTY”, którego reżyserem jest Konrad Łęcki, żeby był prawdziwy, musi powstać dzięki publicznej zbiórce. To naród polski musi być głównym sponsorem tej produkcji, również i nasi rodacy mieszkający poza granicami naszej ojczyzny. Dlatego w imieniu ekipy filmowej zwracamy się do wszystkich i każdego z osobna, którym zależy na wypełnianiu treścią białych plam w polskiej historii o POMOC. Informujcie o tym swoich znajomych, niech każdy kto może dołoży swoją cegiełkę na ten ważny dla nas Polaków cel.

..............................................................................................
fot. Wojciech Marczak


Pani Anna Janik przesłała do naszej Redakcji nr konta, na które można wpłacać pieniądze na bieżące wydatki ekipy filmowej i z góry wszystkim darczyńcom bardzo serdecznie dziękuje.

I tak: do 16.04.2014 r. prosimy wpłacać pieniążki na konto producenta, Fundacji Między Słowami:

Fundacja Między Słowami
ul. Kakowskiego 14/50
04-042 Warszawa
BZ WBK nr konta 42109010430000000109608446
z dopiskiem "na film Wyklęty"


Od 17 kwietnia bardzo prosi się wszystkich potencjalnych sponsorów o korzystanie z Portalu beesfund, gdzie uczestniczymy w projekcie finansowania społecznościowego metodą cruwdfundingową: Beesfund

Przygotował: Zbigniew Skowroński


...................................................................

Czekali na to 70 lat – reżyser Konrad Łęcki opowie na wielkim ekranie historię Żołnierzy Wyklętych, patriotów, którym po koszmarze hitlerowskiej okupacji nie było dane żyć w wolnej Polsce. Łęcki chce nakręcić o Wyklętych pełnometrażowy film fabularny – zdjęcia ruszyły16 marca w Kielcach.
Miał po nich nie pozostać żaden ślad. Tropieni jak zwierzęta, mordowani, katowani w więzieniach. Byli niepotrzebnymi bohaterami. Polska Ludowa postanowiła o nich zapomnieć. I przez 70 lat się to udawało. Paradoksalnie, nawet, gdy Polską przestali rządzić komuniści i rozpadł się ZSRR, o żołnierzach zbrojnego podziemia niepodległościowego walczących z ,,władzą ludową" mówiono niewiele.
Zamordowanych, co prawda zrehabilitowano, ale nawet wolna i niepodległa Polska nieśpiesznie karała ich oprawców. Próbą ukazania tragicznych powojennych losów żołnierzy podziemia jest film „Wyklęty” Konrada Łęckiego, młodego reżysera, który już udowodnił, że nie stroni od śmiałych projektów. Jego głośne "Pre Mortem", opowieść o polskich oficerach zamordowanych w Katyniu, zakwalifikowała się na ubiegłoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii filmu studenckiego. Warto podkreślić, że w filmie Łęckiego wystąpili Beata Tyszkiewicz, Paweł Deląg, Anna Czartoryska, Marcin Troński i Marcin Kwaśny. Film zaprezentowano w ramach Panoramy Kina Polskiego na Festiwalu Filmowym Camerimage w Bydgoszczy i Festiwalu Kina Polonijnego w Chicago, gdzie zdobył bardzo dobre recenzje.
- Scenariusz „Wyklętego” w dużej mierze opiera się na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w latach 1946-48 w Polsce, gdy komuniści zdecydowali się wyniszczyć wszystkich przeciwników – mówi Konrad Łęcki. - Ludzie ginęli masowo, bez względu na to, czy byli winni, a ich winą była na przykład przynależność do Armii Krajowej, czy nie. Chcę pokazać tych ludzi, tych bohaterów, którzy znaleźli się w beznadziejnej sytuacji. -

Zdjęcia do „Wyklętego” ruszyły 16 marca 2014 r. Pierwszy klaps padł w gmachu Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, który ,,zagrał" siedzibę Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Zdjęcia realizowane będą, m.in w Kielcach (kamienica przy ul Solnej, WDK, Wzgórze Zamkowe), Warszawie,Tokarni, Św. Katarzynie, Ameliówce, Ciekotach, Sielpi, Końskich, na Wykusie.
W rolach głównych zobaczymy: Marcina Kwaśnego, Janusza Chabiora, Roberta Wrzoska, Jarosława Witaszczyka. Rolę tytułową Łęcki powierzył aktorowi teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Wojciechowi Niemczykowi. Wtórował im będzie Grzegorz Kowalczyk. W filmie wystąpi także Maciej Rayzacher, czyli niezapomniany kapitan Knotte z serialu "Czarne chmury".
Kierownikiem produkcji jest pochodząca z Kielc, a obecnie mieszkająca w Warszawie aktorka Anna Janik, kierownikiem planu Paweł Dudzik, autorem zdjęć będzie Karol Łakomiec.


Film będzie realizowała ekipa fachowców. Za oświetlenie odpowiadał będzie Mikołaj Paprocki (Śluby Panieńskie, Hardkordisco, Bokser) za dźwięk Krzysztof Owczarek. Producentem filmu jest Fundacja Między Słowami.
Premiera planowana jest w marcu 2015 roku.
Jesteśmy pasjonatami kina. Marzymy, żeby robić filmy historyczne. Wierzymy, że społeczność może nam w tym pomóc.


.............................................................

Biografia – Konrad Łęcki


Konrad Łęcki urodził się 13 grudnia 1976 roku w Kielcach. Jest absolwentem Akademii Filmu i Telewizji specjalność: reżyseria filmowa oraz Wydziału Prawa Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. Ukończył także studium aktorskie Lart studiO w Krakowie.

Już jego pierwsza większa etiuda szkolna, pt. "Grudniowe Rozmowy" została zauważona i wielokrotnie nagrodzona. Film zakwalifikował się na najważniejszy Festiwal Filmowy dla młodych reżyserów w Koszalinie. Znamienne, że na tym festiwalu w kategorii "filmy studenckie" znajdują się z reguły obrazy zrealizowane przez absolwentów państwowych szkół filmowych. Obraz zdobył wiele nagród na wielu festiwalach: wygrał m. in. Festiwal Filmowy Drzwi zdobywając Złotą Framugę, zajął drugie miejsce na Festiwalu Filmowym Filmowe Południe, dostał trzecią nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym im. Ireneusza Radzia. Jako jedyny polski film zakwalifikował się na Międzynarodowy Festiwal Filmowy we włoskim Udine.

Kolejny film Konrada Łęckiego okazał się nie lada eksperymentem. "Imperator"' opowiada historię osadzoną w realiach Starożytnego Rzymu. Ciekawostką jest to, że cały projekt zrealizowany został w języku łacińskim.

Do tej pory najważniejszy obrazem w dorobku Konrada Łęckiego jest "Pre Mortem" – projekt zrealizowany w ramach pracy dyplomowej, opowiadający historię polskich żołnierzy zamordowanych w Katyniu. W filmie zagrało wielu wybitnych aktorów, m. in.: Beata Tyszkiewicz, Marcin Troński, Marcin Kwaśny, Anna Czartoryska, Paweł Deląg. Obraz zakwalifikował się na 38 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii filmów studenckich, na 25th Polish Film Festival in America w Chicago, a także w kategorii Panorama Kina Polskiego na festiwalu Camerimage w Bydgoszczy.

Ponadto prezentowany był na wielu innych pokazach krajowych, gdzie za każdym razem spotykał się z rewelacyjnym przyjęciem.

W swoich filmach Konrad Łęcki często nawiązuje do historii. Opowiada o ważnych wydarzeniach stosując optykę zwykłego człowieka. Jego bohaterowie stają przed ważnymi dylematami - muszą dokonać niełatwych wyborów. To właśnie silne emocje są w jego obrazach najważniejsze.

Obecnie reżyser przystąpił do realizacji najważniejszego filmu w swoim dotychczasowym dorobku. Tematykę jego pełnometrażowego debiutu filmowego stanowić będą "Żołnierze Wyklęci". Jest to temat niezwykle złożony, a jednocześnie wciąż wzbudzający ogromne emocje. Zdjęcia rozpoczną się w marcu 2014 r. Premiera przewidywana jest na marzec 2015.

WYKLĘTY

fot. Wojciech Marczak

       

       Wersja do druku

Zdzisław Wojciechowski - 08.04.14 8:53
Witam Wszystkich Państwa zarówno Czytelników (mniej i bardziej wiernych, ale prawdzie oddanych Polsce), jak i Autorów publicystów GI Kworum, oddanych Polsce naszymi patriotycznymi, polskimi sercami. Przyszło nam dożyć czasów, o których wszyscy podobnie żle, - co tu dużo mówić, - myślimy i piszemy, szukając miejsc i namawiając do każdej możliwej poprawy tej jakże niekorzystnej geo-politycznej, ale także ekonomiczno-finansowej, gospodarczej, kulturowej, sytuacji naszego ukochanego kraju, - Polski. Kraju, którego parlamentarno rządowa mafijna ekipa rozebrała na części bardzo drobne, których ponowne ułożenie w jedną całość, w jeden zwarty polski monolit, - Ojczyznę, - będzie bardzo trudne, niezwykle trudne. Trudne tym bardziej, iż skutecznie zdeptano to, co dla nas Polaków, stanowiło piramidalny wręcz fundament, podstawę wszystkich jakże zasadniczych wartości działań, do niedawna jeszcze nie do przezwyciężenia, którymi były polska Święta Rodzina i polski Święty Patriotyzm, - oddanych jedynej właściwej „partii”, naszej polskiej Ojczyźnie,- zbrukane niegodziwością i bestialstwem mafijnych elit w Polsce, które skutecznie najwyższe wartości nasze zbezcześciły czasami ostatnich 25 lat naszej historii w sposób szczególnie wulgarny i nieludzki. Czasami chorej i przestępczej polskiej niby Demokracji, którą ciągle i przed wszystkim niecnym się zasłaniają. To nie tylko tragedia najbardziej bohaterskiego z narodów tego świata, którego krew znaczy wszystkie niemal ziemskiego Globu ziemskiego tereny i zakamarki, ze Wschodu na Zachód i z Północy na Południe.
Stanęliśmy obecnie przed sprawdzianem jednym z ostatnich możliwych jeszcze do przeprowadzenia, patriotycznym sprawdzianem w pełni narodowym. Możliwym, dlatego, że istnieje ścisłe, określone i zdecydowane przywództwo, kierownictwo, pod którego polskim Biało Czerwonym, niezbrukanym żadną niegodziwością sztandarem, ten patriotyczny na skalę świata całego polski wyczyn, sprawdzian, mamy możliwość przeprowadzić i światu całemu obrazowo dokumentalnie przedstawić, w obronie tych polskich wartości, za jakie prawdziwy Polacy, złożyli głowy swoje na ołtarzu świata tego darów. To być może ostatnia już inicjatywa na tak odpowiedzialną i ogromna skalę możliwą jeszcze do przeprowadzenia. Inicjatywa godna nie tylko mocniejszego bicia serc naszych, Polaków.
Inicjatywa godna każdego pieniężnego uznania i wsparcia przez każdego, dla kogo Polska cokolwiek jeszcze znaczy. Tak nam wszystkim błogosław i dopomóż Bóg.
Zdzisław Wojciechowski /ps. Ostry / 07.04.2014

york - 07.04.14 16:10
Najwyższe słowa uznania dla redakcji KWORUM za podjęcie wspaniałej inicjatywy społecznej zbiórki funduszy na realizację tak bardzo potrzebnego dla nas wszystkich, w których bije polskie serce filmu.
Nie będę się równocześnie silić na oryginalność i pisać na temat tej inicjatywy, bo moi Szanowni Przedmówcy zrobili to wyśmienicie i w pełni się z tymi opiniami zgadzam oraz gorąco zachęcam wszystkich do dołożenia swej „cegiełki” dla tej pięknej, patriotycznej inicjatywy.
Pozwoliłem sobie równocześnie skopiować cały artykuł na nośnik pamięci typu flash, aby rozpropagować go wśród wszystkich moich znajomych.
Pozdrawiam. york.

Robert - 07.04.14 11:08
Dziękuję Panu Redaktorowi Z. Skowrońskiemu, że redakcja sie czynnie właczyła w tą potrzebną i piękna akcję Narodową, przedewszystkim z godnych rąk płynace wsparcie, bez ministra kultury i oficjeli zdrajców, "miłościwie panujacych. Popieram akcje z całego serca i skromnego portfela. Mam nadzieję , że jednak nie zginiemy. Pozdrawiam i zachęcam - Robert.

MariaN - 07.04.14 9:23
Aż serce rośnie, gdy człowiek dowiaduje się, że Polska jeszcze nie umarła, że Polacy znani z niezłomności jeszcze są w naszym otoczeniu. Żołnierze narodowi nie przestraszyli się bolszewików po 45 roku i dalej walczyli (opuszczeni przez zachodnich "przyjaciół") o wolność, chociaż ich szansa na zwycięstwo była mglista. To wiemy i o tym się mówi od niedawna, Ale co powiedzieć na to, gdy aktualna władza wraz z postkomunistami tak po macoszemu traktują tę sprawę i nie tylko tę. Z jednej strony wypowiedzi czonków Partii Obłudy są za ale jak już chodzi o czyny to nie. To pajace i zdrajcy, którzy razem z milerami, Jaruzelskimi i tymi co palą koty niszczą pamięć o polskich bohaterach w myśl hasła przywódcy Polska to nie normalność. Dlatego wielkie brawa dla tych, którzy na własną rękę robią to, co powinna robić "polska" władza. Zrzutka narodowa w tej kwestii jak najbardziej na miejscu. Kto ile może niech wysupła, to dla przyszłych pokoleń w imię prawdy, która zamilczana umiera, zdarza się, że na zawsze

Jan Orawicz - 06.04.14 20:55
... Jak się nie złożyć na taki Wspaniały obraz naszych Drogich Obrońców
Ojczyzny, przed atakami 2 bezdusznych potęg, jak Niemcy Hitlera i krasne
Imperium Zła Stalina. Stąd Mój apel: Kto się Polakiem czuje niech na ten
jakże potrzebny film znajdzie w swym portfelu pieniążki. Wiadomo,że w obecnym trudnym czasie, jaki od lat ogarnął Polskę nie jest łatwo znalęść
pieniądze na takie itp. cele,ponieważ o takie datki prosi wielu ludzi,w tym
także na cele historyczne i patriotyczne zarazem. Myślę,że nie zabraknie
nam takich Kochanych Polek i Polaków,którzy złoża na powyższy cel choćby
skromny grosz,ponieważ w sumie może on stanowić poważna podporę w
tworzeniu tego wspaniałego filmu. Serdecznie pozdrawiam

Wszystkich komentarzy: (5)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

11 Sierpnia 1945 roku
Zmarł Stefan Jaracz, polski aktor, reżyser (ur. 1883)


11 Sierpnia 1920 roku
Rada Obrony Państwa ustanowiła Krzyż Walecznych - polskie odznaczenie wojskowe.


Zobacz więcej