Czwartek 6 Sierpnia 2020r. - 219 dz. roku,  Imieniny: Jakuba, Sławy, Wincentego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 07.04.06 - 11:38     Czytano: [1538]

Emerytury inaczej

W normalnie funkcjonującym państwie powinno być tak, że każdy pracownik, czyli ten, który utrzymuje państwo oraz siebie i rodzinę, płacąc, przez całe swoje zawodowe życie, składkę emerytalną, ma przekonanie, iż te składkowe pieniądze leżą na jego składkowym koncie, są, przez fachowców pomnażane tak, aby w wieku już nieprodukcyjnym, były pomnożone i zwrócone tak, by zapewnić mu odpoczynek i dalsze, spokojne życie. Taki przyszły emeryt, może też, w każdej chwili sprawdzić stan swego konta i upewnić się, czy jego pieniądze są prawidłowo zarządzane. Są takie państwa i taka też powinna być nasza Polska.

Jak jest w rzeczywistości, każdy z nas wie. Nikt nie potrafi, w Polsce, powiedzieć, gdzie są i co się dzieje z jego pieniędzmi, wpłacanymi dziesiątki lat, na swoje życie, w starości. A, jak jest, najlepiej, wiedzą sami emeryci, którzy są na łasce i niełasce państwa. Emeryci nie potrzebują i nie chcą łaski. Chcą tylko swoich pieniędzy!

Dzisiaj, średnia emerytura wynosi około 1.000 zł. (emerytury ponad 2,5 tys. zł., pobiera zaledwie 3% wszystkich emerytów) i jest naliczana z 10 wybranych lat pracy, w sposób skomplikowany i wygodny dla ZUS. Jak z tego wyżyć, nie ma co mówić. Na taką emeryturę, przez długie lata, wszyscy wpłacali obowiązkowo, określoną, przez państwo, składkę. W latach 1999 - 2003, także żołnierze i policjanci.

Od 2004r., dzięki dobrym ludziom z SLD, czyli tym wrażliwym na ludzką krzywdę, wyłączono z powszechnego system emerytalnego wszystkie służby mundurowe, a także sędziów i prokuratorów. Oznacza to, że, ci właśnie wybrańcy, są zwolnieni ze składek ZUS-owskich, czyli, inaczej mówiąc, na ich emerytury płacą teraz wszyscy, pozostali Polacy.

Trzeba wiedzieć, że emerytury i renty mundurowe otrzymuje około 150 tys. osób. Naliczanie tych świadczeń, dla tej grupy ludzi, jest proste. Im, po 15 latach pracy, przysługuje świadczenie w wysokości 40% ostatniego, czyli najwyższego uposażenia, lecz nie może być ono wyższe niż 75%. W rzeczywistości, jest to, np. w przypadku generała, 7.500zł. miesięcznie. Ci wszyscy pracownicy są obsługiwani przez oddzielne zakłady emerytalno - rentowe, działające przy właściwych ministerstwach.

Podobnie, od pensji sędziów i prokuratorów nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne. Sędziowie zarabiają miesięcznie, średnio ok. 7.000 zł.( samej pensji) i od takich zarobków, dostają emeryturę w wysokości, ponad 5 tys. zł., tj. 75% ostatniej pensji.
Nieco niżej są opłacani prokuratorzy i radcy prawni - około 6.000 zł. miesięcznie. Stąd też i emerytura ich nieco niższa - ponad 4 tys. zł.

Takie emerytury ma około 1365 sędziów i 1100 prokuratorów.
Oni też mają oddzielny zakład emerytalny, funkcjonujący przy swoim ministerstwie.

Zmieniła się ekipa rządowa. Mamy, po krótkich rządach Olszewskiego, pierwszy, prawicowy rząd. Rząd, w którym pokładamy nadzieje. Który (chyba) chce rozbić wreszcie ten okrągłostołowy, a właściwie, podstołowy, układ. Im zaufaliśmy i ich popieramy, co nie oznacza, że nie widzimy nieprawidłowości. I o nich, w dobrzej wierze, też będziemy mówić.
Okazuje się jednak, że rząd Marcinkiewicza nie zamierza likwidować tych wszystkich przywilejów. Mało tego. Grono wybrańców zamierza poszerzyć - do nich ma się zaliczać także Centralne Biuro Antykorupcyjne i jego funkcjonariusze. Oni też będą żyć z naszych pensji i, w wieku trzydziestu paru lat, przechodzić na emeryturę. Też z naszych pieniędzy.

To typowy przykład równych i równiejszych wobec prawa. I to niezależnie od opcji politycznej.

Andrzej Ruraż-Lipiński
6 kwietnia 2006

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

06 Sierpnia 1978 roku
Zmarł Papież Paweł VI (ur. 1897)


06 Sierpnia 1945 roku
Amerykanie zrzucili pierwszą bombę atomową o mocy 20 000 ton TNT, celem stała się Hiroszima.


Zobacz więcej