Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 02.04.21 - 15:18     Czytano: [581]

Dział: WPiS

Nowy Numer WPiS 3/2021 już do nabycia


Pojawił się już najnowszy, marcowy numer „Wpisu”. Jak co miesiąc przygotowaliśmy dla Państwa wyselekcjonowany zbiór felietonów na aktualne tematy, a także serię artykułów poświęconych zagadnieniom historycznym. W związku z nadchodzącym Triduum Paschalnym zakończonym Świętami Zmartwychwstania Pańskiego i przypadającym w ich oktawie Świętem Miłosierdzia Bożego nie mogło zabraknąć przesłania na ten niezwykły czas. Znakomita felietonistka Jolanta Sosnowska przypomina nam, jak przeżywaliśmy Wielkanoce z Janem Pawłem II, który jak mało kto rozumiał tajemnicę Męki i Zmartwychwstania Jezusa... O Miłosierdziu Bożym i mistycznych objawieniach danych Siostrze Faustynie pisze świetny teolog ks. prof. Jan Machniak, zaś ks. dr Michał Damazyn przybliża nam historię spowiednika św. Faustyny – bł. ks. Michała Sopoćki, a także dzieje kultu Miłosierdzia Bożego. Prezentujemy także rewelacyjny artykuł prof. Andrzeja Nowaka, w którym wybitny historyk wyjaśnia nieporozumienia narosłe wokół koncepcji trójpodziału władzy. Ostrzega także przed nadużyciami władzy sądowniczej, przed czym przestrzegał już wybitny renesansowy pisarz polityczny Andrzej Frycz Modrzewski. W dzisiejszych czasach w kontekście próby złamania przez Parlament Europejski traktatów unijnych to zjawisko staje się wyjątkowo groźne... O niebezpieczeństwach związanych z potencjalnymi (i bardzo prawdopodobnymi) nadużyciami wynikającymi z narzucanych Polsce przepisów inspirowanych standardami unijnymi pisze znakomity publicysta Leszek Sosnowski. O naszej tożsamości narodowej przypomina nam prof. Krzysztof Ożóg, opisując doniosły moment dziejowy Chrztu Polski. Publikujemy także wywiady z prezesem zarządu KGHM Polska Miedź, jak również z Mateuszem Matyszkowiczem – wiceprezesem TVP. Marcowy „Wpis” to ponad 100 stron wciągającej lektury!

„Cep nowoczesny”. Znany z ciętego pióra i niezwykłej przenikliwości politycznej Leszek Sosnowski nie patyczkuje się, rozprawiając się z (anty)nowoczesnością i pseudopostępowością praw unijnych.
„Triumf jednostki nad wspólnotą i dewiacji nad rozumem”. Wybitny historyk prof. Andrzej Nowak przestrzega przed niebezpieczeństwem nadużywania władzy sądowniczej, które to zjawisko, zwłaszcza w kontekście poczynań Parlamentu Europejskiego, prowadzi do wyjątkowej destrukcji tradycyjnego systemu wartości.
„Czy Europa, a z nią Polska, zostaną pochłonięte przez jeden z konkurencyjnych porządków świata?”. Nie ma wątpliwości, iż obserwowany niedawno brutalny atak na wartości katolickie i narodowe to agresja przeciwko państwu polskiemu, przyznaje prof. Krzysztof Szczerski. Wybitny specjalista w dziedzinie polityki międzynarodowej przekonuje, iż o istnieniu Polski decyduje nie tylko sprawny aparat państwowy, ale także silne poczucie więzi narodowej.
„Wiara, wiedza i szalbierstwo”. Prof. Wojciech Roszkowski z właściwą sobie erudycją rozprawia się z fałszywym, a z lubością lansowanym przez pseudopostępowców przekonaniem, że wiary katolickiej nie da się pogodzić z osiągnięciami nauki.
„Świętowanie narodzin i chrztu Polski”. Moment dziejowy. w którym rozpoczęła się historia Polski, opisany przez wybitnego mediewistę prof. Krzysztofa Ożoga.
„Latarnia wśród burz tego świata”. Autorka monumentalnej monografii Jana Pawła II Jolanta Sosnowska przypomina nam przesłanie papieża Polaka na Święta Zmartwychwstania Pańskiego.
„Dlaczego ufamy Jezusowi”. Ks. prof. Jan Machniak opisuje dzieje niezwykłych objawień mistycznych danych skromnej polskiej zakonnicy, św. Siostrze Faustynie.
„Każda dusza, która będzie czcić ten obraz, nie zginie”. Ks. dr Michał Damazyn przypomina dzieje kultu Bożego Miłosierdzia – m.in. historię obrazów Pana Jezusa Miłosiernego.
„Nowy dom dla św. Józefa w krakowskim Podgórzu”. Reportaż z uroczystości nadania kościołowi św. Józefa w Krakowie-Podgórzu rangi Sanktuarium św. Józefa, Mężnego Opiekuna Rodzin.
„Wspieranie rodziny daje realną korzyść w gospodarce”, o czym z Marcinem Chludzińskim, prezesem zarządu KGHM Polska Miedź, rozmawia Adam Sosnowski.
„Kultura tradycyjna nie może dać się spychać do defensywy” – o wyzwaniach, jakie w dobie brutalizacji przekazu medialnego stoją przed TVP, z wiceprezesem Telewizji Polskiej Mateuszem Matyszkowiczem rozmawia Adam Sosnowski.
„Sejm polski Złotego Wieku”. Prof. Wojciech Polak przypomina frapującą historię polskiej tradycji parlamentarnej w I Rzeczypospolitej.
„Panny niezłomne – niezapomniane bohaterki”. Historia czterech niezwykłych dziewczyn, które w godzinie próby potrafiły być do końca konsekwentne i pozostać wierne Polsce. Artykuł powstał przy współpracy z PGE.
„Romantyzm i sarmatyzm”. Dzieje kozackiego atamana Mazepy i historię znakomitego dramatu Juliusza Słowackiego poświęconego tej barwnej postaci opisuje Bohdan Urbankowski.
„Tychy miały być miastem bez Boga”, jednak wiara ich mieszkańców była silniejsza od ateistycznej ideologii, o czym pisze Czesław Ryszka.
„Prima aprilis dawniej i dziś”. Arcydowcipny artykuł prof. Ryszarda Kantora.
„Obym okazał się złym prorokiem”... Historię życia znakomitego pisarza Jerzego Łojka i jego związek z „Solidarnością” opisuje Jerzy Kłosiński.
„Pełna uroku dama i samarytanka Powstania Listopadowego”. Poświęcenie Klaudyny Potockiej w służbie rannym powstańcom przeszło do legendy. Postać niezwykłej pielęgniarki przypomina dr Monika Makowska.
„Tygodnik ‘Solidarność’ – pomnik wolności słowa”. Rozmowa z redaktorem naczelnym czasopisma Michałem Ossowskim przeprowadzona przez Adama Sosnowskiego.
„Tęsknota za szlachetną duszą sztuki scenicznej”. Artykuł Temidy Stankiewicz-Podhoreckiej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Autorka przypomina o pięknych dokonaniach polskiego teatru, których tak bardzo brakuje w dobie wulgaryzacji sztuki...
„Wiktor Bazielich, piewca miasta św. Kingi”. Prof. Piotr Biliński przypomina postać niezwykłego sądeckiego historyka.
„Sowieckie represje na Polakach w latach 1920. i 1930.”. Wstrząsającą historię tysięcy Polaków – ofiar bolszewickiego imperium przypomina dr Marek Klecel. Katorżnicza praca w kopalniach Workuty czy przy budowie Kanału Białomorskiego to tylko niektóre przykłady ich męczeństwa...
Ryszard Szurkowski – „Najtwardszy z twardych i najskromniejszy ze skromnych”. Legendarną postać polskiego kolarstwa przypomina Krzysztof Szujecki.
Świato-podgląd: przegląd informacji ze świata m.in. o amerykańskim spadku poparcia dla ruchu BLM.
Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: materiały promocyjne najnowszych książek „Białego Kruka”, propozycja prenumeraty „Wpisu”, propozycja internetowego zamawiania książek i wiosenny wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1837 roku
Urodził się Władysław Sabowski, polski poeta, pisarz, dramatopisarz, dziennikarz i tłumacz (zm. 1888)


29 Marca 1983 roku
Uruchomiono pierwszy komputer typu laptop


Zobacz więcej