Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 02.04.21 - 14:49     Czytano: [704]

Żurobicie


Radość na Wielkanocne Święta

W okresie Wielkanocy, do głosu nie zawsze dochodzą zwyczaje, nie do końca oparte na wierzeniach chrześcijańskich. W tym też czasie osoby, które zajmują się magią i jasnowidzeniem uprawiają prastary zwyczaj zwany, żurobiciem.

Do zakwasu żurowego


Polega on na tym, iż do naczynia gdzie zaczyniony jest zakwas żurowy, wkłada się specjalny patyczek zwany prezgą, którym ubija się wspomniany zakwas. Tak powstała substancja, posiada niezwykłe właściwości uleczające ludzi ze wszelkich schorzeń i zaburzeń psychicznych. W dawnej Polsce, mieszkała znana wszystkim szamanka nosząca imię Jarucha. W okresie wielkanocnego żurobicia, wprowadzała się ona w trans, podczas którego doznawała różnorakich wizji. Podobno pewnego razu, przepowiedziała ona oblężenie naszego kraju przez wojska tureckie. Przewidziała ona nawet Wiktorię wiedeńską, którą zawdzięczamy królowi polskiemu Janowi III Sobieskiemu, który raz na zawsze odegnał osmańską nawałnicę.

Na Mazurach

W wieku osiemnastym, mieszkała na Mazurach wróżka nosząca przydomek Strasznej Ludmiły. Podczas wielkanocnego żurobicia, wypijała ona dwie miarki tejże substancji, dzięki której przepowiedziała ona panowanie Stanisława Augusta Poniatowskiego i upadek naszego kraju. Potrafiła ona podobno świetnie leczyć wszelkie rany i urazy, zadane podczas walk i zbrojnych bitew.

Koło Świętego Krzyża

W regionie świętokrzyskim, ubija się żur po to, aby tak powstałym napojem raczyć młode osoby, aby zapałały one gorącym uczuciem do płci przeciwnej. Zaraz po Wielkanocy, zaczynają się niektóre prace na roli. Aby zatem zebrać z pola obfity plon, niektórzy gospodarze skrapiali ziemię ubitym żurem, wypowiadając wcześniej magiczną formułkę…lej się żurku w świętą ziemię, nakarm plonem polskie plemię…

Do chwili obecnej, prawie we wszystkich domach, śniadanie wielkanocne zaczyna się spożywaniem kwaśnego żurku, który dobrze wpływa na trawienie i pracę żołądka. Zapewne nikt tak naprawdę nie zastanawia się, dlaczego właśnie żurek, jest tak ważnym daniem w te najważniejsze w roku święta.



EWA MICHAŁOWSKA – WALKIEWICZ

Wersja do druku

Ania - 05.04.21 20:46
Fasolę, groch należy przed ugotowaniem namoczyć w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Potem odlać pozostały roztwór i dopiero gotować.
Zakwas ma na celu neutralizację kwasu fitynowego.
W Amerykach Indianie od setek a może tysięcy lat kukurydzę poddają podają procesowi nixtamalizacji.
Kto i jak, setki lat temu, doszedł do tego, jak należy spożywać nasiona ??

( ˇ෴ˇ ) - 04.04.21 20:06
Coś w tym jest, pamiętamy słynną scenę, kiedy to Jagienka popluła na pajdę chleba, ugniotła, zgarnęła na to kurz i pajęczynę, wyrobiła na plaster, który przyłożyła Maćkowi na ranę.

O dziwo angielskie 'leczyć' to 'cure' (kurować), a 'penicylina' dziwnie dobrze współbrzmi z 'paienicyna', czyli z pajęczyną.

Nie twierdzę, że dokładnie taka jest etymologia tych słów, ale nie da się zaprzeczyć, że zrobiony przez Jagienkę kataplazm pełen był pleśni, bo i ślina i chleb na zakwasie, no i pleśń z kątów w chacie.

Zatem zakwas to może być to!

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

28 Marca 1892 roku
Urodził się Stanisław Dąbek, polski płk, dowódca Lądowej Obrony Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej (zm. 1939)


28 Marca 1933 roku
Rozwiązano Obóz Wielkiej Polski


Zobacz więcej