Czwartek 15 Kwietnia 2021r. - 105 dz. roku,  Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 28.03.21 - 12:57     Czytano: [183]

Zbrodnia katyńska


Rok 1940

Masowy mord w Katyniu, to komunistyczna zbrodnia wykonana na polskich oficerach broniących granic Ojczyzny podczas działań wojennych rozpętanych 1 września 1939 roku. Było to innymi słowy rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzickich zdradziecko podpisanych przez Stalina.

Wyrok politbiura


Decyzja o mordzie na Polakach w Katyniu, zawarta została jako tajna uchwała Biura Politycznego w dniu 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z niemieckiej broni krótkiej typu Walter, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz w dniu 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni okresu stalinizmu wykonana na Polakach.

Ofiary Katynia

Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz żołnierze szeregowi Wojska Polskiego. Byli to także, pochodzący z rezerwy naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów, którzy po agresji ZSRR na Polskę, uzgodnionej paktem Ribbentrop- Mołotow, zostali w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną jako jeńcy wojenni. Warto też pamiętać, że zamordowano wówczas kilkutysięczną grupę funkcjonariuszy Policji Państwowej i żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej. Poza tym wśród katyńskich ofiar było przeszło 7 tysięcy osób cywilnych, policjantów i oficerów bez statusu jeńca, osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Rodziny ofiar zbrodni przebywające na tych terenach polskich kresów, wysiedlono w kwietniu 1940 roku do Kazachstanu na podstawie uchwały Biura Politycznego KC WKP(b) z dnia 2 marca 1940 roku podjętej na wniosek Ławrientija Berii i Nikity Chruszczowa.

Polskie groby

Ofiary zbrodni katyńskiej, pogrzebano w masowych grobach w Katyniu, Miednoje Piatichatkach, Charkowie i Bykowni. Przypuszcza się, że około 6–7 tysięcy ofiar, spoczywa w innych nieznanych miejscach na terenie Białorusi. Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu koło Smoleńska. Zbrodnia ta, ze względu na jej ideologiczne umotywowanie względami klasowymi i narodowymi, jest według oceny prawnej ogromną zbrodnią przeciwko narodowi polskiemu. Uznawana jest też ona za ludobójstwo. Polska ocena prawna zbrodni jest odrzucana przez Rosję,
Ale my jako polski naród, pamiętamy o naszych rodakach złożonych w grobach na nieludzkiej ziemi Katynia.Ewa Michałowska- Walkiewicz

Wersja do druku

walkieszka@wp.pl - 29.03.21 10:03
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.....

Ania - 28.03.21 21:03
Komuniści po wojnie powierzyli funkcję ministra sprawiedliwości Henrykowi Świątkowskiemu, który w latach 1943-1944 był KATECHETĄ, nauczał prawa wyznaniowego w Wyższej Szkole Biblijnej Kościoła Metodystycznego.
Ten Światkowski zlecił prokuratorowi Izydorowi Reisler vel Jerzy Sawicki takie przeprowadzenie śledztwa by winą za zbrodnię w Katyniu obciążyć Niemców.
Żydobolszewicy na procesy do Norymbergii wysłali Ilję Erenburga celem dołączenia do procesów norymberskich sprawy "niemieckiej zbrodni w Katyniu".
Wtedy Żydzi zwalali winę za zbrodnię w Katyniu na Niemców teraz na Rosjan.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

15 Kwietnia 2002 roku
Zmarł Szymon Kobyliński, polski grafik, rysownik, karykaturzysta, satyryk, historyk, scenograf (ur. 1927)


15 Kwietnia 1846 roku
Za sprawą Rosji, Prus i Austrii, Kraków utracił status Wolnego Miasta.


Zobacz więcej