Niedziela 7 Marca 2021r. - 66 dz. roku,  Imieniny: Flicyty, Kajetana, Pauli

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.02.21 - 14:02     Czytano: [218]

Walentynki


Święto zakochanych

Walentynki, czyli święto zakochanych, obchodzone jest dnia 14 lutego każdego roku. W tym też czasie, wspomina się pewnego zakonnika, który nosił akurat imię Walenty. Jak głosi stara legenda, mnich ten chorował na chorobę zwaną tańcem świętego Wita, a jej objawem było rozkojarzenie i drgawki na całym ciele.

Objaw miłości czy choroby


Ponieważ zakochani, często zachowują się w podobny sposób, obrano na ich święto, dzień imienin Walentego. Zwyczajem w tym dniu, jest wysyłanie sobie liścików zawierających wyznania miłosne, często wierszowane lub skrapiane drogimi perfumami. Na Wyspach Brytyjskich i Stanach Zjednoczonych, dzień 14 lutego stał się okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami, przedstawiającymi serce. Najczęściej są to bombonierki w kolorze czerwonym w kształcie serca, lub aksamitne poduszki.

Walentynki w Polsce

Do Polski obchody walentynkowe, trafiły pod koniec XX stulecia. Przyszły one do nas z kultury frankojęzycznej i krajów anglosaskich. Święto to konkuruje, o miano Dnia Zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim, zwanym potocznie Nocą Kupały, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca. W tę magiczną noc, również młodzi wyznawali sobie miłość oraz urządzali sobie szereg rytuałów, które miały skojarzyć ich serca.

Walentynki a zwyczaj rzymski

Walentynki często utożsamiane są ze zwyczajem rzymskim, polegającym na poszukiwaniu wybranki serca, przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak kupidyn, Eros, Amor, czy też kochliwy Pan zwany też Faunem.

Część polskiego społeczeństwa, krytykuje walentynki jako zwyczaj obcy, a dodatkowo nie chrześcijański. Podobno, Według święto to powstało z powodu stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem, a Wielkanocą. Może i tak, ale każdy czeka na to właśnie święto, aby w szczególny sposób wyznać swe uczucie temu jedynemu sercu.

EWA MICHAŁOWSKA - WALKIEWICZ


.........................................................
.........................................................


Walentynka


Chodź tu do mnie ma jedyna
weź za serce i skrusz duszę
Tyś wyśniona ma dziewczyna
chcę żyć z Tobą....z Tobą muszę...

….dzielić noce i poranki
jeść śniadania i kolacje
pieścić ręce swej kochanki
taki wybór ...czy ma rację....

tak bo tęsknię ja za Tobą
tak bo całusów twych pragnę
gdy cię nie ma ...świat żałobą
gdy brak Ciebie, tak czas nagnę...

...by powiedzieć mu o Tobie
o Twych oczach i uśmiechu
Bądź mą zawsze Walentynką
i żyć z Tobą ...nawet w grzechu


EWA MICHAŁOWSKA -WALKIEWICZ

Wersja do druku

Jadzia - 19.02.21 13:58
Wiersz zachwycajacy

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

07 Marca 1997 roku
Zmarła Agnieszka Osiecka, polska poetka, autorka tekstów piosenek (ur. 1936)


07 Marca 1923 roku
Urodził się Jan Rodowicz "Anoda", żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, zamordowany w 1949 r. przez UB


Zobacz więcej