Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.02.21 - 18:27     Czytano: [1098]

Dział: Interwencje

Skuteczność Reduty


Po wczorajszym sądowym sukcesie, związanym z przywróceniem dobrego imienia śp. Edwardowi Malinowskiemu bohaterskiemu sołtysowi z Malinowa i nakazaniem przez sąd przeproszenia p. Filomeny Leszczyńskiej przez prof. Barbarę Engelking i prof. Jana Grabowskiego, z wokandy sądowej przyszła kolejna dobra wiadomość.

Doskonale Państwo pamiętacie sprawę Barta Staszewskiego i tzw. stref wolnych od LGBT. Wiecie, że dzięki Waszemu zaangażowaniu i wsparciu finansowemu działań, RDI udziela pomocy prawnej polskim samorządom na terenie których ww. przeprowadził swoje „akcje”. Wspomagamy te gminy i jesteśmy z nimi aż do zwycięstwa!

Tym razem dobre wieści przyszły z Rzeszowa. Tamtejszy sąd okręgowy wydał postanowienie i uznał, że Gminie Niebylec przysługuje zabezpieczenie i nakazał na czas trwania procesu o naruszenie dóbr osobistych pozwanemu Bartoszowi Staszewskiemu umieszczenia na jego stronach internetowych oraz na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie oświadczenia: „W związku z treściami umieszczonymi na niniejszej stronie internetowej dotyczącymi Gminy Niebylec toczy się postępowanie z powództwa Gminy Niebylec przeciwko Bartoszowi Staszewskiemu o ochronę dóbr osobistych przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie”. Zgodnie z postanowieniem sądowym oświadczenie ma być tak opublikowane, by osoba wchodząca na ww. strony internetowe od razu je widziała.

Reduta Dobrego Imienia od początku wspiera Gminę Niebylec w walce o ochronę dóbr osobistych. Gmina postanowiła złożyć do sądu ponowny wniosek o udzielenie zabezpieczenie. Samorząd i Reduta nie zgodziły się z pierwszą decyzją sądu w Rzeszowie i jego uzasadnieniem, a Wójt Gminy Niebylec Zbigniew Korab zaprotestował przeciwko insynuacjom mediów sugerujących przegraną i stwierdził, że decyzja sądu nie kończy sprawy i zapowiedział dalszą batalię prawną.

Opinię publiczna poinformowana została o akcji Staszewskiego docierającego do miejscowości, których samorządy odważnie stanęły w obronie wartości i rodzin. Tam przy nazwie danej miejscowości Bart Staszewski zamieszczał swoją tablicę - łudząco przypominającą urzędowe oznakowanie - z nieprawdziwym napisem „Strefa wolna od LGBT”. Następnie fotografował się na tle tych tablic i zdjęcia udostępniał w Internecie. Tym samym narażając samorządy, mieszkańców i Polskę na poważne nie tylko wizerunkowe straty.

Reduta Dobrego Imienia postanowiła prawnie wesprzeć napiętnowane wspólnoty samorządowe w ich walce o dobre imię. Jednym z samorządów, które zdecydowały się podać B. Staszewskiego do sądu jest Gmina Niebylec. Pierwszym krokiem było złożenie wniosku o zabezpieczenie, czyli uniemożliwienie pozwanemu tego typu działań. Niestety sąd w Rzeszowie oddalił ten wniosek i w uzasadnieniu zawarł – zdaniem RDI kuriozalną argumentację. Drugi wniosek w ramach pozwu o ochronę dóbr osobistych był skuteczny, a sąd w całości podzielił naszą argumentację.

Reduta Dobrego Imienia działa konsekwentnie i zgodnie z prawem. To przynosi efekty. Dowodem na to jest postanowienie sądu o zabezpieczeniu. W każdej sprawie będziemy walczyć aż do zwycięstwa. Zapewniam!

Dzisiejsze i wczorajsze zwycięstwo było możliwe wyłącznie dzięki Państwa wsparciu i darowiznom finansowym. Bardzo serdecznie za to dziękuję! Jednocześnie uprzejmie przypominam i informuję, że rozpoczęliśmy akcję: „Pani Filomena walczy o prawdę”. Serdecznie proszę o włączenie się w nią i o popularyzowanie tej formy regularnego wspierania naszych przedsięwzięć, także wśród Państwa przyjaciół, krewnych i znajomych.

Z wyrazami szacunku
Maciej Świrski
RDI
10 lutego 2021 r.



.........................................................



SĄD OKRĘGOWY W WARSZAWIE PRZYWRÓCIŁ CZEŚĆ BOHATERA




Dziś 9 lutego br. przed Sądem Okręgowym w Warszawie zapadł wyrok w sprawie z pozwu Pani Filomeny Leszczyńskiej, która domagała się od Barbary Engelking i Jana Grabowskiego przeproszenia oraz zadośćuczynienia za nazwanie jej stryja śp. Edwarda Malinowskiego złodziejem i współwinnym śmierci Żydów. Sąd nakazał profesorom Engelking i Grabowskiemu przeprosić Filomenę Leszczyńską, bratanicę Edwarda Malinowskiego, w czasie wojny sołtysa wsi Malinowo na Podlasiu, za nieścisłe informacje zamieszczone w książce. Jednocześnie oddalono żądanie zadośćuczynienia. Reduta Dobrego Imienia udzielała od początku wszechstronnego wsparcia Pani Filomenie Leszczyńskiej dzięki Państwa pomocy finansowej, za którą serdecznie dziękujemy.

Odbyły się cztery rozprawy, z których pierwsza w październiku 2019 r. Pani Filomena Leszczyńska korzystając ze swoich praw obywatelskich upominała się przed sądem o dobrą pamięć o Edwardzie Malinowskim, który udzielał schronienia i troszczył się o ukrywanych Żydów, a w książce „Dalej jest noc” zarzucono mu, że m.in. „był współwinny śmierci Żydów”.



Zdaniem powódki, prof. Barbara Engelking jako autorka tekstu i prof. Jan Grabowski jako redaktor naukowy wymienionej publikacji pominęli istotne źródła, scalili kilka osób o nazwisku Malinowski. W wyniku tego nastąpiło przypisanie Edwardowi Malinowskiemu kolaboracji z Niemcami, czym profesorowie naruszyli dobrą pamięć o zmarłym i dobra osobiste Pani Filomeny Leszczyńskiej. W 2019 roku Pani Filomena Leszczyńska zwróciła się do Reduty Dobrego Imienia o wsparcie, a fundacja przeprowadziła badania źródłowe oraz finansowała pomoc prawną i ponosiła koszty sądowe tego procesu.

Jak wyjaśniła mecenas Monika Brzozowska-Pasieka proces był prowadzony z powództwa cywilnego w sprawie zniesławienia pamięci o zmarłej osobie w oparciu o kodeks cywilny. W ocenie p. Filomeny Leszczyńskiej, we fragmencie książki dotyczącym E. Malinowskiego, profesorowie Engelking i Grabowski nie dochowali szczególnej rzetelności i staranności. W efekcie bohaterski sołtys z czasów II wojny światowej Edward Malinowski, kilkadziesiąt lat po śmierci, został współwinnym śmierci Żydów, a przecież w 1950 r. został z tego zarzutu sądownie uniewinniony, także dzięki trzem ocalałym Żydom, którzy poświadczyli, że ich chronił i im pomagał.

Podczas rozprawy końcowej Barbara Engelking przyznała się do pomyłki i oświadczyła, że pomyliła kilku Malinowskich, bo „nie spodziewała się, że we wsi Malinowo może być więcej osób o nazwisku Malinowski”. Natomiast prof. Jan Grabowski oświadczył przed sądem, że nie widział dokumentów tej sprawy, bo „nie taka jest rola redaktora naukowego” oraz że książka nie ma recenzji wydawniczych, ponieważ „to jest polski obyczaj, a on ma wystarczające doświadczenie i wiedzę i takie recenzje są niepotrzebne”.

Przytoczone wyżej słowa prof. Grabowskiego na uniwersytecie podczas seminarium na tematy badania źródeł, może by i mogły być zrozumiałe, jednak na sali sądowej są po prostu kompromitujące. Od kilkunastu dni, po rozprawie końcowej, obserwowaliśmy narastający – naszym zdaniem – atak medialny na Polskę, podczas którego przypisuje się Reducie fałszywe intencje i stawia pytanie w jakim celu wspieramy Panią Filomenę Leszczyńską. Mówi się o naszej chęci stłumienia wolności badań naukowych. Są to oczywiste wymysły, ponieważ podobnych spraw prowadzi się w Europie i na świecie wiele. Niemniej jest przecież oczywiste, że badania naukowe w przypadku wprowadzenia nieprawdziwych informacji o danej osobie mogą podlegać prawu cywilnemu. Trudno zgodzić się z interpretację, że w publikacji naukowej wolno zniesławiać.

Dzisiejsze zwycięstwo było możliwe wyłącznie dzięki Państwa wsparciu i datkom finansowym. Bardzo serdecznie za to dziękuję! Jednocześnie uprzejmie przypominam i informuję, że rozpoczęliśmy akcję: „Pani Filomena walczy o prawdę i dobre imię swojej rodziny”.

Serdecznie proszę o włączenie się w nią i o popularyzowanie tej formy regularnego wspierania naszych przedsięwzięć, także wśród Państwa przyjaciół, krewnych i znajomych.

Z wyrazami szacunku
Maciej Świrski
RDI

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1943 roku
Oddział Jędrusiów wspólnie z grupą AK rozbił więzienie niemieckie w Mielcu i uwolnił 126 więźniów


29 Marca 2020 roku
W wieku 86 lat zmarł wybitny kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny Krzysztof Penderecki. Nagrodzone utwory: „Strofy”, „Emanacje”, „Psalmy Dawida.


Zobacz więcej