Czwartek 18 Kwietnia 2024r. - 109 dz. roku,  Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 07.02.21 - 20:16     Czytano: [529]

Historia pieców kaflowych


Wystawa w Borze Kunowskim

Pani Irena Gwizdalska z gminy Brody, zorganizowała małą wystawę, na której prezentowane były różnego rodzaju piece, którymi ludzie od dawna próbowali ogrzać swoje mieszkania. W dniu 2 lutego, obchodzony jest tak zwany Dzień Piecyka, zatem warto jest wspomnieć jak to z nim było na przestrzeni wieków.

Wokół pieca


Najczęściej w dawnych polskich domach w pokoju, gdzie był największy piec, ustawiano stół, przy którym cała rodzina w cieple spożywała pokarmy. Zaś gdy do małych dzieci przychodziła piastunka lub niania, w cieple domowego pieca opowiadała ona im bajki, legendy i niesamowite historie. Piec w wielu kulturach, był symbolem wszelkiego dobra i szczęścia, które spotykało rodzinę. Zawsze jak miały miejsce domowe porządki, trzeba było od pieca zaczynać czyszczenie poszczególnych elementów mieszkania.

Podziwiając piękne kafle

Piece od wieków były obiektem zachwytu, szczególnie gdy wykonane one były z ozdobnych kafli. Już Mark Twain, podróżując po Starym Kontynencie, zachwycał się szwajcarskimi piecami w Genewie. W południowych krajach Europy, używano w przeważającej części kominków, którymi ogrzewano pomieszczenia mieszkalne. .
Dość dużo czynników miało wpływ na wielkość, kształt i ozdobność pieca. Przede wszystkim były to uwarunkowania finansowe osoby, która stawiała sobie taki piec w domu – opowiada pani Irena.

Zdun fachowiec...

Nie bez znaczenia pozostawały też umiejętności samego twórcy kafli, jak tez i zdolności murarskich zduna. Na ozdobności piece zyskały sobie zwłaszcza po wprowadzeniu nowego typu kafli oraz nakładania nowej technologicznie glazury. Piece o kształtach opływowych, budowano dość rzadko, głównie w początkowym okresie XIX wieku. Częściej piece przybierały formę bryły prostopadłościanu. Taki kształt nie był przypadkowy, dawał większą powierzchnię grzewczą, a przede wszystkim był łatwiejszy do umieszczenia go w rogu pokoju.

Z kafli licowych

Pierwsze piece z kafli licowych, miały dolną skrzynię prostopadłościenną, a podstawę w kształcie wieloboku. Z końcem XVI wieku pojawiły się piece, w których zarówno dolna jak i górna część dzięki zastosowaniu kafli narożnych, była prostopadłościenna lecz o ściętych narożach. Wykonanie pieca jest to proces żmudny, należy zestawić i dopasować sporą ilość kafli i ułożyć je tak, by połączyć ze sobą poszczególne komory międzykaflowe.

Brak kominów...

Początkowo w wielu budynkach mieszkalnych nie było wystarczającej ilości kominów. W tej sytuacji dobudowywano kominy zewnętrzne, znajdujące się przy frontowych ścianach. Piec z kominem łączono przy pomocy drewnianych koryt wylepionych gliną. Aby zatem nie było takich utrudnień związanych z postawieniem pieca, w wielu domach XVIII I XIX stulecia, stosowane były tak zwane cyganki lub kozy. Pani Gwizdalska, pokazywała Naszej Redakcji jak należy rozpalić ogień w takim cyganku i jak utrzymać wszelkie normy bezpieczeństwa.



Ewa Michałowska – Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Kwietnia 1892 roku
Urodził się Bolesław Bierut, działacz komunistyczny, realizował politykę terroru, uzależniania od ZSRR (zm. 1956)


18 Kwietnia 1947 roku
Urodziła się Stanisława Celińska, aktorka filmowa i teatralna.


Zobacz więcej