Niedziela 7 Marca 2021r. - 66 dz. roku,  Imieniny: Flicyty, Kajetana, Pauli

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.01.21 - 21:00     Czytano: [278]

Darcie pierza


Oskubała łeb Władkowi

Darcie pierza, czyli inaczej mówiąc „wyskubki”, to zimowy zwyczaj wiejski kultywowany jeszcze do czasów powojennych XX wieku. Polegał on na rozdzieraniu gęsich piór na mniejsze kawałki, z których robiono poduszki i ciepłe pierzyny. Kultywowano zwyczaj ten w zimowych miesiącach, kiedy to nie trzeba było pracować w polu.
W Suchedniowie

W niewielkim miasteczku świętokrzyskim o wdzięcznej nazwie Suchedniów, mieszkała przed wojną pewna para państwa Wymoczków. Ona miała na imię Hania, a on Władek. Ona wraz z sąsiadką Anielcią zbierała się w domu Joli Ambroziakównej i tam kobiety darły pierze. Ale żeby tradycji stało się zadość, gospodyni domu czyli pani Jola, musiała wpierw pierwsze rozdarte na mniejsze kawałki piórka, zakopać pod próg swojego domu, aby szczęście zagościło pod jej dachem już z nadejściem wiosny. Gdy tak się stało, nieopatrznie Jolanta nie domknęła drzwi wejściowych, tak że do jej domu zakradł się Władek, mąż Hani. Schował się on pod stół, przy którym kobiety darły pióra i chciał się w ten sposób podelektować wdziękami gospodyni. Gdy to zauważyła jego żona Hania, zamiast piór, zaczęła wyrywać mu z głowy włosy. Mężczyzna tak krzyczał wniebogłosy, że wpadł do domu Ambroziaków sąsiad Krzysiek, który chcąc bić Władka wyciągnął sobie pasek ze spodni, które mu zaraz spadły. O tym fakcie szybko rozeszła się wieść tak, że zaczęto go we wsi uważać za zboczonego, że przed kobietami bez portek chodził. Władek zaś od tej pory musiał trzy miesiące spać w kurniku, tak że pogryziony był on przez wszoły i pluskwy, ponieważ Hania taką mu nałożyła karę za podglądanie sąsiadki. Pewna Marta Buczek okoliczna poetka przedwojenna, ułożyła o tym fakcie taki oto wiersz....

Pewien Władek nie na żarty
macał wdzięki Joli
odtąd łeb ma on obdarty
i d...go boli.....

W Krynkach

W tej niewielkiej świętokrzyskiej wiosce, tuż przed wojną znany był zwyczaj „pierzowej podlewki”. Polegał on na tym, że tuż przed przystąpieniem do darcia pierza, kobiety musiały sobie wychylić kilka głębszych kieliszków mocnego trunku. W owym czasie mieszkała tam pewna Gocha Łakomcówna, która to zamiast kilka kieliszków wypiła kilka butelek czystego napitoka. Zamiast potem drzeć pierze, rozebrała się ona do bielizny i zaczęła głośno śpiewać...

oj Mirusiu mój kochany
ty żeś dziś nie rozebrany
przed złodziejem dla ochłody
wskoczyłeś do zimnej wody
ja mam też golutki biust
o rozmiarze size plus.....

W Skarżysku- Kamiennej

Gdy nastał czas zaborów, znana była w tym mieście rodzina Wrzałkowiczów. Oni to wykupywali z okolicznych wiosek już wydarte pióra, z których opłacali wykonanie poduszek i ciepłych pierzyn, w które zaopatrywali ochronki i domy dla wdów. Często też się zdarzało, że sprzedawali nadmiar poduszek handlarzom z Szydłowca, za co zaopatrywali powstańców w potrzebne umundurowanie i broń. Gdy wspomniany proceder wyszedł na jaw, Rosjanie skazali całą rodzinę Wrzałkowiczów na katorgę, która się odbywać miała na syberyjskiej ziemi. Jednak tylko najmłodszy z rodziny Bolek noszący pseudonim „Rurka” dojechał na miejsce kaźni, zaś wszyscy inni zginęli podczas drogi na zesłanie. Z biegiem czasu, wspomniany Bolek napisał wiersz, w którym wspomina polskie darcie pierza.

tam w Polsce gdzie matki chata kiedyś stała
gdzie łany żyta tańcem lśniły w słońcu
gdzie pióra gęsie darła siostra mała
wspominam to....gdzieś na świata końcu.....


Ewa Michałowska – Walkiewicz

Wersja do druku

Marta - 09.02.21 12:01
Świetny artykuł

Ireneusz - 03.02.21 21:39
Super....naprawde sie ubawilem

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

07 Marca 1923 roku
Urodził się Jan Rodowicz "Anoda", żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, zamordowany w 1949 r. przez UB


07 Marca 1949 roku
W więzieniu mokotowskim zamordowany został mjr Hieronim Dekutowski, ps. "Zapora"


Zobacz więcej