Czwartek 15 Kwietnia 2021r. - 105 dz. roku,  Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.01.21 - 23:53     Czytano: [354]

Dział: Nasze zdrowie

W ŻYCIU TRZEBA TRZYMAĆ FASON

Jakiś czas temu przeczytałem zbiór psychoterapeutycznych opowiadań "Istoty ulotne" Irwina D. Yalom, emerytowanego profesora psychiatrii na Uniwersytecie Stanforda w USA, wybitnego psychoterapeuty, jednego z głównych przedstawicieli pojęcia egzystencjalnego w psychoterapii. I muszę przyznać, że opowiadania zrobiły na mnie duże wrażenie. Doszedłem także do wniosku, że żeby być dobrym psychoterapeutą, dobrym psychiatrą, trzeba przede wszystkim być dobrym człowiekiem. Moim zdaniem, to dwie równorzędne cechy niezbędne do wykonywania tego trudnego zawodu. Na pewno są jeszcze inne, np. cierpliwość, ale te są fundamentalne.

Tak, zgadzam się z autorem opowiadań, że w życiu trzeba umieć trzymać fason.

Najbardziej jednak utkwiła mi w pamięci pewna myśl:

"Wtedy, gdy wydawało ci się, że rodzice skąpili ci miłości, to nie było tak, oni po prostu nie mieli jej w sobie w nadmiarze."

Myślę, że nasze pogodne podejście do życia, do problemów, które ono, każdemu z nas, nieuchronnie - niezależnie od tego, czy jesteśmy bogaci czy biedni, wykształceni czy nie, czy mieszkamy w mieście lub na wsi... - przyniesie, a więc nie załamywanie się, trzymanie tak zwanego fasonu, połączone ze świadomością, że nasi rodzice nas kochali i dali nam tyle miłości, tyle wszelkiego dobra ile mogli, jest warunkiem naszego dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego, które nierozłącznie jest powiązane ze zdrowiem fizycznym.

A więc trzymajmy fason i myślmy dobrze o własnych rodzicach, bo to ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, komfort naszego życia, ale także na to, jakimi będziemy się stawali ludźmi i jakie wartości, postawy i wzorce postępowania przekażemy naszym dzieciom.

Wiesław Hop (pisarz i publicysta)
Bircza, dnia 2.01.2021 r.

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

15 Kwietnia 1452 roku
Urodził się Leonardo da Vinci, włoski malarz, rzeźbiarz, architekt, konstruktor maszyn i filozof (zm. 1519)


15 Kwietnia 1990 roku
Zmarła Greta Garbo, szwedzka aktorka (ur. 1905)


Zobacz więcej