Środa 24 Kwietnia 2024r. - 115 dz. roku,  Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 22.10.20 - 12:18     Czytano: [603]

Dział: WPiS

WPiS - Numer 10/2020 - Zapraszamy do lektury


Ukazał się najnowszy, październikowy numer „Wpisu”. Jak co miesiąc przygotowaliśmy dla Państwa serię frapujących felietonów na aktualne tematy, a także wyselekcjonowany zbiór artykułów historycznych powiązanych z bieżącymi rocznicami. W związku z prestiżowymi wyróżnieniami dla naszych autorów nie mogło zabraknąć materiałów reportażowych z tych wydarzeń. Wybitny historyk prof. Andrzej Nowak, znany z niezłomnej postawy w obronie wartości katolickich i narodowych, otrzymał bowiem nagrodę im. księcia Henryka Pobożnego, zaś znakomity publicysta Leszek Sosnowski został uhonorowany medalem Rady Papieskiej ds. Kultury „Per Artem ad Deum”. Sprawozdania z tych wydarzeń przedstawili Artur Guzicki i Joanna Szczerbińska. Prezentujemy także drugą część rewelacyjnego studium o trwałości dobrej władzy jako zjawiska kształtującego potęgę polityczną państwa i warunkującego dobro obywateli pióra prof. Andrzeja Nowaka. W związku z jubileuszem 50-lecia pracy artystycznej znakomitej aktorki Haliny Łabonarskiej zamieszczamy przeprowadzoną z nią rozmowę. Zamieszczamy też wywiad ze światowej sławy skrzypkiem wirtuozem Antonim Cofalikiem. Pojawiają się także materiały z dziedziny gospodarki i finansów: o wodorze jako o szansie dla polskiej gospodarki mówi podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka, natomiast historię warszawskiej giełdy przedstawia Stanisław A. Gadomski. Nie brakuje także artykułów dotyczących węgierskiego upamiętnienia Bitwy Warszawskiej, sprawozdania z bibliofilskiej wystawy w MNK prezentującej czytelniczą pasję króla Zygmunta Augusta, jak również odważnego i bardzo potrzebnego głosu młodego autora na temat „poglądów jedynie słusznych” jako kryterium decydującym o sukcesach naukowych (?) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Październikowy „Wpis” to ponad 100 stron interesującej lektury!

• „Czy Niemcom uda się sprzedać Orlenowi ruinę?”. Znany z ciętego pióra Leszek Sosnowski jednoznacznie ocenia sprawę planowanej sprzedaży będącego w opłakanym stanie segmentu polskiej (tylko z nazwy) prasy regionalnej podlegającej pod niemiecki konglomerat prasowy Verlagsgruppe Passau.

• „Polska nie jest projektem, tylko dziedzictwem, które ma swoje korzenie”. Druga część świetnego studium o trwałości dobrej władzy jako czynnika kształtującego siłę państwa i dobro wspólnoty narodowej pióra prof. Andrzeja Nowaka.

• „Autor ‘Dziejów Polski’ otrzymał Nagrodę im. księcia Henryka Pobożnego”, reportaż z uroczystości przygotował Artur Guzicki.

• „Dopóki żyję, bić się będę za ojczyznę”. W związku z nadchodzącą rocznicą wybuchu Powstania Listopadowego postać Emilii Plater – najsłynniejszej z walecznych Polek przypomina dr Monika Makowska.

• „Miłość do książek – wiedza, mądrość, fascynacja i splendor”. O wielkiej pasji bibliofilskiej Zygmunta Augusta pisze Jolanta Sosnowska w reportażu z wystawy w MNK poświęconej królewskim zbiorom.

• „Wodór szansą dla Polski!” przekonuje Andrzej Śliwka – podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, w rozmowie z Adamem Sosnowskim.

• „Historia warszawskiej giełdy odzwierciedla zmagania naszego narodu” o czym pisze Stanisław A. Widomski.

• „Komu Bóg nie obiecał śmierci, ten się i z grobu wywierci”. Niesamowite historie o nadprzyrodzonych zjawiskach, snach i przeczuciach przedstawia prof. Ryszard Kantor.

• „Serce geniusza, który nie może odnaleźć miejsca poza Bogiem i Ojczyzną”. Wspomnienie o wybitnym aktorze i reżyserze Ryszardzie Perycie pióra Temidy Stankiewicz-Podhoreckiej.

• „Nie pozwolę zniszczyć mojej wizji sztuki i człowieka”. Z wybitną aktorką Haliną Łabonarską, znaną z bezkompromisowej postawy w sprawie godności artysty, rozmawia Jolanta Sosnowska.

• „Żyjąc krótko, przeżyła czasów wiele”. Interesującą postać czcigodnej Służebnicy Bożej Marii Dulcissimy Hoffmann przypomina Czesław Ryszka.

• „Węgierskie miasto Lengyeltóti upamiętniło Cud nad Wisłą”. Reportaż z uroczystego otwarcia Parku Cudu nad Wisłą w tej miejscowości przedstawia Anna Szesztay.

• „Dama nad kałużą (z podwójnym dnem)”. O wyborach życiowych Wisławy Szymborskiej, czyli o tym, jak wychowana w katolickiej i patriotycznej rodzinie dziewczyna wybrała drogę służby systemowi komunistycznemu, pisze Bohdan Urbankowski.

• „Alma Macocher?” Adam Sosnowski nie patyczkuje się, opisując chorą sytuację na Uniwersytecie Jagiellońskim; „jedynie słuszne poglądy” stają się czołowym kryterium przyznawania środków na badania, a za podejmowanie tematów katolickich i narodowych grozi wyrzucenie z uczelni...

• „Niszczyciele obrazów”. Historię chrześcijańskiego kultu wizerunków i pojawienia się zwolenników zwalczania go, dopuszczających się barbarzyńskich praktyk niszczenia cennych ikonostasów, przedstawia prof. Wojciech Roszkowski.

• „Anielica Paderewska”. Małżonka światowej sławy pianisty wirtuoza należała do najciekawszych kobiecych indywidualności swoich czasów. Postać Heleny Paderewskiej przypomina Anna Mączka.

• „Leszek Sosnowski uhonorowany medalem Papieskiej Rady ds. Kultury”. Reportaż z gali wręczenia nagrody przedstawia Joanna Szczerbińska.

• „Ateńczycy nieokrzesanym nazywali człowieka, który nie umiał pływać ani czytać”. O niestety zarzuconych współcześnie olimpijskich konkursach literatury i sztuki i o ich polskich laureatach pisze Krzysztof Szujecki.

• „Bestialskie pogromy unicestwiły polskie rodziny, polskie rezydencje i polskie dobra kultury”. Tragiczną historię zagłady polskich Kresów podczas rewolucji bolszewickiej w 1917 r. opisuje dr Marek Klecel.

• „Na nieżyczliwe głosy i knowania odpowiadał coraz lepszymi dziełami”. Ciekawą postać Józefa Feldmana – znakomitego historyka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, przybliża prof. Piotr Biliński.

• „Każdego roku opuszczają szkoły zastępy ludzi częściowo głuchych”. O zarzuconej akcji umuzykalniania młodzieży z wybitnym skrzypkiem prof. Antonim Cofalikiem rozmawia dr Monika Makowska.

• „Świato-podgląd: przegląd informacji ze świata, m.in. o prześladowaniach chrześcijan w Nigerii, o nowej strategii walki z COVID-19 i o kolejnych szaleństwach poprawności politycznej.

• Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: materiały promocyjne najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich internetowego zamawiania, zaproszenie na VI Dzień Patrioty i nasturcjowy wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

24 Kwietnia 1784 roku
Zmarł Franciszek Bohomolec, polski komediopisarz, publicysta (ur. 1720)


24 Kwietnia 1883 roku
Urodził się Jaroslav Hasek, czeski powieściopisarz, autor popularnych "Przygód dobrego wojaka Szwejka".


Zobacz więcej