Środa 21 Października 2020r. - 294 dz. roku,  Imieniny: Celiny, Janusza

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 29.09.20 - 15:23     Czytano: [157]

Koncert RZAWP


Z piosenką na wszystkich frontach


Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, jest największą instytucją artystyczną w Wojsku Polskim. Realizuje ona ogromny wachlarz zadań artystycznych mających na celu kształtowanie postaw patriotycznych, wszystkich pokoleń. Zespół Artystyczny zaproszony został do Skarżyska- Kamiennej, aby w kościele pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca uczcić 100 -lecie Bitwy Warszawskiej, jak również wspomnieć polskich bohaterów, którzy często spoczywając w bezimiennych mogiłach, oddali swe życie za wolność dziś Niepodległej Ojczyzny. O tym wzniosłym wydarzeniu poinformował Naszą Redakcję grający we wspomnianym zespole pan Roman Figarski, za co mu bardzo dziękujemy.

W dniu 27 września


Orkiestra koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w dniu 27 września br., wystąpiła przed skarżyską publicznością. Koncert miał miejsce w kościele pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, jak również uczcił on bohaterów II wojny światowej, szczególnie Żołnierzy Niezłomnych oraz bohaterów walczących w wojnie obronnej w 1939 roku. Jak nie trudno się domyśleć, dominowały na tym koncercie pieśni patriotyczne i wojskowe. Ponad pięćdziesiąt instrumentalistów i troje solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wystąpiło przed skarżyską widownią, wprawiając ją w cudowny nastrój, kiedy to z pieśnią na ustach nasze wojsko ruszało bronić polskich granic.

Na koncercie

Wojskowi muzycy pod batutą podpułkownika Marcina Szlezaka oraz majora Dariusza Kaczmarskiego przedstawili zebranym gościom 19 utworów, między innymi „Poloneza rycerskiego", XVI wieczną piosenkę „Małgorzatka", „O mój rozmarynie", „Serce w plecaku", „Czerwone maki na Monte Cassino". Skarżyscy miłośnicy występów RZAWP, mogli też usłyszeć wiązankę pieśni powstańczych takich jak „Modlitwę o wschodzie słońca", „Tango na głos i orkiestrę", „You raise me up", a także piosenkę z filmowego hitu pod tytułem „Jak rozpętałem II wojnę światową”. Tuż pod koniec tego cudownego spotkania, wykonano utwór zatytułowany „Póki Polska żyje w nas". Solistami występującymi na koncercie byli Ewa Siembda, Natalia Winnik, a także tenor Piotr Rafałko. Koncert prowadziła prezenterka Katarzyna Soja. Najcudowniejszą, a zarazem chwytającą za serce pieśnią wykonaną przez pana Piotra Rafałko, była oczywiście „Karpacka Brygada”. Warto jest w tym miejscu wspomnieć dzieje powstania tej pieśni, upamiętniającej ważny dla polskiego oręża fakt historyczny. W dniu 12 kwietnia 1940 roku, generał Władysław Sikorski wydał rozkaz o sformowaniu Brygady Strzelców Karpackich w Syrii w składzie: 208 oficerów i 6840 żołnierzy. Ponadto brygada dysponować miała 1444 zwierzętami pociągowymi i około 550 pojazdami mechanicznymi. Zakładano, że brygada będzie rozwinięta w dywizję piechoty górskiej. Stanu tego jednak nie osiągnęła, pomimo że cały czas napływali do niej nowi ochotnicy. Na dowódcę wspomnianej brygady wyznaczony został płk dypl. Stanisław Kopański. Pieśń „Karpacka Brygada”, została napisana w okresie II Wojny Światowej. Kompozytorem melodii i autorem słów, był współpracujący ze wspomnianą brygadą, Marian Hemar.

Upamiętniając polskich bohaterów

Koncert RZAWP, miał na celu upamiętnić 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej, potocznie zwanej Cudem nad Wisłą. Bitwa Warszawska, ocaliła Stary Kontynent przez bolszewicką nawałą. Brały w niej udział oddziały Wojska Polskiego, będące głównie pod rozkazami Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Rozwadowskiego. Jest to olbrzymia zasługa polskiego żołnierza, który potrafił upomnieć się o Wolną Ojczyznę w każdej sytuacji. Warto też wspomnieć bohaterów kampanii wrześniowej, którzy w dniu 27 września 81 lat temu, wypierali z polskich granic niemieckiego najeźdźcę pod Morańcami. Wówczas to Pułk Ułanów kilkukrotnie ścierał się z wojskiem niemieckim, pod wspomnianą miejscowością. Zgodnie z rozkazem generała Władysława Andersa, ułani mieli wycofywać się na południowy-wschód. By osiągnąć linię szosy Jaworów-Krakowiec. Wtedy to właśnie, doszło do starcia pod Morańcami, gdzie 27 Pułk Ułanów przeprowadził ostatnią szarżę kampanii wrześniowej. Polscy kawalerzyści dwukrotnie zaatakowali batalion niemieckiej piechoty, ponosząc znaczne straty. Zginęło wówczas około 40 ułanów.
Wśród zabitych był między innymi ostatni dowódca 27. Pułku Ułanów podpułkownik Józef Pająk.

Ten cudowny koncert upamiętnił los polskiego żołnierza, który dla sprawy najważniejszej jaką jest polska wolność, walczył często posiadając w ręku jedynie szablę i pragnące sprawiedliwości serce.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

       

     Wersja do druku

Lubomir - 30.09.20 18:28
Pewne koncerty zostają w sercu na zawsze. Szkoda, że odpowiedzialni za kształtowanie ducha narodu, tak bardzo marginalizują to. Sporo lat temu wysłuchałem takiego wspaniałego koncertu pieśni żołnierskiej i partyzanckiej - w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Koncert nosił tytuł: 'Dziś do ciebie przyjść nie mogę'. W Wolnej Polsce praktycznie ignoruje się publiczność, jaką zawsze była młodzież szkolna. A przecież nawyk uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych - rodzi się w wieku szkolnym i to należałoby zawsze kontynuować. Placówki kulturalne nie mogą stać puste, podczas gdy młodzież dziczeje i gardzi każdą formą kultury

Tomasz - 30.09.20 9:19
Pani redaktor....pani tak umie patriorycznie podejsc do wszelkich spraw....a szczegolnie do koncertow....ten byl piekny

Jacek - 30.09.20 9:18
Piekny tekst. Troche z terazniejszosci troche z historii....cudne zdjecia. Bardzo mi sie podobalo.

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

21 Października 1969 roku
Zmarł Wacław Sierpiński, polski matematyk (ur. 1882)


21 Października 1831 roku
Padła twierdza Zamość. Koniec Powstania Listopadowego.


Zobacz więcej