Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 109 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 22.08.20 - 20:36     Czytano: [495]

Pałac Małachowskich w Nałęczowie


Architektoniczna perełka miasta

Początkowo miejscowość ta, była nazywana Bochotnicą. Historia Bochotnicy, sięga wieków VIII i IX. Z biegiem lat, na obecnej Górze Poniatowskiego, które jest najwyższym wzniesieniem górującym nad okolicą, wzniesiono zręby średniowiecznego grodu, mówimy że wówczas powstała Bochotnica. Lokowano z czasem tę wieś na prawie niemieckim.

W dniu 23 czerwca


Dnia 23 czerwca 1751 roku, tereny bochotnickie, należące do Aleksandra Gałęzowskiego zakupił Stanisław Małachowski. Małachowski, nazwał je w 1772 roku od noszonego przez swój ród herbu Nałęcz, Nałęczowem. Po powstaniu styczniowym dobra nałęczowskie kupił Michał Górski. Na początku XIX wieku, odkryto tutaj lecznicze właściwości okolicznych wód, które wykorzystali trzej lekarze, późniejsi sybiracy: Fortunat Nowicki, Wacław Lasocki, a także Konrad Chmielewski. Wspomniani lekarze, modernizując funkcjonujące już wtedy uzdrowisko za pieniądze ówczesnego właściciela Nałęczowa Michała Górskiego, stworzyli sanatorium w dzisiejszym kształcie miasta-ogrodu i uczynili z Nałęczowa liczący się ośrodek leczniczo-kulturalny. Kuracjuszami byli tutaj m.in. Stefan Żeromski, Bolesław Prus oraz Henryk Sienkiewicz.

Najpiękniejszy obiekt Nałęczowa

Pałac Małachowskich w Nałęczowie, został zbudowany przez Mariannę i Stanisława Małachowskich w latach 1771–1775. Jest on wzniesiony w stylu barokowym, według projektu architekta królewskiego Ferdynanda Naxa, który go usytuował w Parku Zdrojowym. Obecnie pałac jest ośrodkiem życia kulturalnego uzdrowiska. W 1956 roku, pałac Małachowskich wpisano do rejestru zabytków.

Leczymy choroby serca

W 1963 roku, Nałęczów otrzymał prawa miejskie. Historycznie położony jest on w Małopolsce początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie lubelskiej. Nałęczów to jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu kardiologicznym. Leczy się tu przede wszystkim chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, nerwice serca i stany ogólnego wyczerpania psychofizycznego.



Ewa Michałowska – Walkiewicz

Wersja do druku

Ania - 22.08.20 21:46
Na pewno odwiedzę ten pałac. Teraz zwiedzam pałace na dolnym śląsku.
Byłam w zamku Książ koło Wałbrzycha. Za parking zapłaciłam 15 zł a za wstęp 59 zł. Zamek w czasach świetności musiał być ponad przeciętnym dziełem sztuki. Dzisiaj nie ma już takich ludzi, którzy byliby w stanie stworzyć ręcznie takie dzieła w drewnie i marmurze. W całym zamku nie ma elementów z kultury chrześcijańskiej, co mnie zadziwiło. Są elementy nawiązujące do mitologii greckiej. Dostaliśmy słuchawki i można było usłyszeć głos lektora czytającego tekst, który napisała osoba mająca wiedzę historyczną na poziomie naszej szkoły średniej ze współczesnymi wstawkami propagandowymi. Dla większości laików chodzących tu w amerykańskich spodniach roboczych może to robić wrażenie.
Ja bym zleciła napisanie tego tekstu osobie, która ma arystokratycznych przodków i prawdziwą wiedzę historyczną.
Jak słucham tekstu napisanego przez potomka jakiegoś fornala co mu w szkole nakładli do głowy teorii o wrogach ludu a w koło widzę spoconych turystów gaśnie urok tego miejsca.
W miejscu tym nie udało mi się nawiązać kontaktu duchowego z twórcami tego dzieła sztuki.
Potem zwiedzałam zamek w Kamieńcu Ząbkowickim. Dobrze, że to niszczejące dziesiątki lat kolejne dzieło sztuki pomału jest odrestaurowywane. Obok stoi kościół, który stał dziesiątki lat bez dachu. Dzisiaj przykryty przynajmniej ocynkowaną blachą a w środku WYPOŻYCZALNIA ROWERÓW, można i tak. Współczesny człowiek nie potrzebuje natchnienia z takich dzieł sztuki, wystarczy mu telawizor, który za darmo dostarcza mu wrażenia, że jest najmądrzejszy i, że rządzi światem i jeszcze kosmosem.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Kwietnia 2005 roku
Joseph Alois Ratzinger został 265 papieżem i przyjął imię Benedykta XVI.


19 Kwietnia 1934 roku
Urodził się Jan Kobuszewski, wybitny polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, artysta kabaretowy (zmarł w 2019r.)


Zobacz więcej