Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.08.20 - 19:21     Czytano: [611]

DZIEJE RYCERSKIEGO PANCERZA


Spacer po szydłowieckim zamku

Nasza Redakcja została zaproszona przez panią Anetkę Z. do szydłowieckiego zamku, abyśmy mogli naszym czytelnikom przypomnieć jak w obrębie czasowym zmieniała się zbroja rycerska. Towarzystwo Literackie z Szydłowca, raczyło nas szeregiem krótkich wierszy na temat rycerstwa ciężkozbrojnego jakie znane było na terenach Polski.

...polski rycerz w ciężkiej zbroi
nigdy wroga się nie boi
walczy o Polaków mienie
polska ziemia w wielkiej cenie...

Zbroja czyli pasywne uzbrojenie rycerza


Zbroja rycerska, to nic innego jak pasywne ochronne odzienie każdego idącego na wojnę rycerza. Nie brała ona nigdy czynnego udziału w toczonych bojach, ale bez niej nie mógł wyruszyć na wojnę żaden rycerz. Znano już ją od starożytności, W Polsce rycerstwo zbrojne stosowało je aż do XVIII stulecia, jako zbroje husarskie i pancerne kolczugi.

Zbroja pełna

Zbroja pełna, to wieloelementowy rodzaj rycerskiej zbroi, chroniący całe ciało żołnierza na wojnie. Była ona mocowana za pomocą rzemyków ze sprzączkami lub przy użyciu specjalnych zatrzasków, takich jak grzybki i haczyki. Występowała ona często jako tak zwana zbroja płytowa, a składała się wówczas z hełmu, napierśnika, naplecznika, nabiodernika, kirysy osłaniającej korpus rycerza, opach, tarczek, obojczyka, rękawic, nagolenników i trzewików. Produkcja pełnej zbroi płytowej dzieliła się na dwa główne nurty ze względu na cechy konstrukcyjno-estetyczne i miejsce jej wyrobu. Wspomniane pełne zbroje rycerskie, produkowano w różnych częściach Europy. Od tego miejsca zaś, zbroje rycerskie nosiły swoje nazwy. Dla przykładu często używana na Starym Kontynencie była zbroja północnowłoska tak zwana mediolańska, znana też była zbroja wenecka, którą cechowały linie łagodnych i gładkich płaszczyzn ze skłonnościami do asymetrii. Znane też były zbroje niemieckie, zwane często gotyckimi, których charakteryzował styl blachy ciężkiej i mało zginającej się. Produkowano je w Norymberdze i Augsburgu. Zbroje te miały wydłużone kontury, smukłą sylwetkę i były bogato żłobkowane czyli inaczej mówiąc kanelowane.

Dzięki pani Anetce, mogliśmy podziwiać zbroje rycerskie szydłowieckiego zamku, poznać ich poszczególne elementy i posłuchać o dawnych bitwach, w których rycerstwo polskie odnosiło liczne sukcesy.


Ewa Michałowska -Walkiewicz

   



Wersja do druku

Irek - 18.08.20 12:30
Cudowny tekst. Dzieki pani Ewie za napisanie i pani Anetce za inspiracje szydlowieckim zamkiem

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Kwietnia 1943 roku
Wybuch powstania żydowskiego w getcie założonym przez Niemców w okupowanej Warszawie


19 Kwietnia 1934 roku
Urodził się Jan Kobuszewski, wybitny polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, artysta kabaretowy (zmarł w 2019r.)


Zobacz więcej