Wtorek 26 Stycznia 2021r. - 26 dz. roku,  Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.08.20 - 14:59     Czytano: [363]

Żółkiewski pogromca Moskwy

– biografiaGdy w Moskwie słyszeli nazwisko hetmana Żółkiewskiego, to blady strach padał na jej mieszkańców. W świeżej pamięci mieli bowiem geniusz wojskowy i furię bitewną dzielnego wodza Rzeczypospolitej, który rozgromił Rosjan wielokrotnie, a pod Kłuszynem wprost zdemolował ich oraz wspomagających Moskali Szwedów. Stanisław Żółkiewski – to nazwisko bohaterskiego Lechity odtąd miało stać się aż po dziś dzień synonimem męstwa i mądrości oraz zdolności do ostatecznego poświęcenia w walce za wiarę i Ojczyznę.

W zgiełku pól bitewnych, ale i w skrytości dyplomatycznych zabiegów Stanisław Żółkiewski wraz z innymi wielkimi Polakami tamtej epoki wykuwał mocarstwową Rzeczpospolitą. Za jego życia państwo nasze staje się największą potęgą militarną i gospodarczą na kontynencie, co wspierane jest niespotykaną kreatywnością kulturalną. Rzeczpospolita osiąga największe rozmiary w swych dziejach, jej wschodnia granica znajduje się 200 km od Moskwy. W 1620 r. Stanisław Żółkiewski poniósł śmierć na polu walki w starciu z wojskami tureckimi pod Cecorą. Poległ nie tylko w obronie swojego kraju. Rzeczpospolita pełniła bowiem zaszczytną, ale i trudną rolę Przedmurza Chrześcijaństwa; z tego zdania wywiązywała się znakomicie, mimo iż tzw. Europa już wtedy nie była skłonna do wdzięczności.Fascynująca biografia hetmana Żółkiewskiego – powstała w 400. rocznicę jego śmierci – nie tylko jest wciągającą lekturą napisaną przez wybitnego historyka i patriotę, prof. Wojciecha Polaka, ale też wciąż aktualną wskazówką dla współczesnych pokoleń. Najwyższy poziom edytorski, godny wspaniałego jubileuszu. Ponad 140 ilustracji dokumentujących epokę.

Księgarnia Biały Kruk

Wersja do druku

Ania - 09.08.20 20:13
W antykwariacie znalazłam dość grubą księgę "Dzieje Anglii" - Andre Maurois.
Kupiłam ją z tego powodu, że jest to historia Anglii napisana przez FRANCUZA.
Szukam pozycji o historii Polski napisanych przez cudzoziemców. Warto przeczytać jak widzą nas obcy i bo można by dojść do jakiejś obiektywnej prawdy, która tłumaczyłaby nasze technologiczne zacofanie.
Obecnie uczelnie z Azji i Afryki wyprzedzają nas w rankingu. Za kilka lat będziemy w drugim tysiącu ocenianych uczelni. Ilość zgłaszanych patentów spadła do poziomu jaki mają Eskimosi. 90% małych firm założyli Polacy nie mający nawet średniego wykształcenia.
Pozostaje nam podniecać się historią z czasów gdy nasze drewniane domy miały strzechy z żytniej słomy.

Lubomir - 09.08.20 9:26
Może warto byłoby siebie spytać: ile pomników na cześć tego wielkiego Polaka zbudowano w wolnej Polsce? A może pamięć o najnowszej historii i współczesnych bohaterach - całkowicie zasłoniła naszą wielką przeszłość?

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26 Stycznia 1788 roku
W Australii założono pierwszą osadę, dzisiejsze Sydney. Na pamiątkę, 26 stycznia ustanowiono świętem narodowym Australii


26 Stycznia 1964 roku
Zmarł Xawery Dunikowski, rzeźbiarz i malarz (ur. 1875)


Zobacz więcej