Niedziela 20 Września 2020r. - 264 dz. roku,  Imieniny: Faustyny, Renaty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.08.20 - 14:59     Czytano: [179]

Żółkiewski pogromca Moskwy

– biografiaGdy w Moskwie słyszeli nazwisko hetmana Żółkiewskiego, to blady strach padał na jej mieszkańców. W świeżej pamięci mieli bowiem geniusz wojskowy i furię bitewną dzielnego wodza Rzeczypospolitej, który rozgromił Rosjan wielokrotnie, a pod Kłuszynem wprost zdemolował ich oraz wspomagających Moskali Szwedów. Stanisław Żółkiewski – to nazwisko bohaterskiego Lechity odtąd miało stać się aż po dziś dzień synonimem męstwa i mądrości oraz zdolności do ostatecznego poświęcenia w walce za wiarę i Ojczyznę.

W zgiełku pól bitewnych, ale i w skrytości dyplomatycznych zabiegów Stanisław Żółkiewski wraz z innymi wielkimi Polakami tamtej epoki wykuwał mocarstwową Rzeczpospolitą. Za jego życia państwo nasze staje się największą potęgą militarną i gospodarczą na kontynencie, co wspierane jest niespotykaną kreatywnością kulturalną. Rzeczpospolita osiąga największe rozmiary w swych dziejach, jej wschodnia granica znajduje się 200 km od Moskwy. W 1620 r. Stanisław Żółkiewski poniósł śmierć na polu walki w starciu z wojskami tureckimi pod Cecorą. Poległ nie tylko w obronie swojego kraju. Rzeczpospolita pełniła bowiem zaszczytną, ale i trudną rolę Przedmurza Chrześcijaństwa; z tego zdania wywiązywała się znakomicie, mimo iż tzw. Europa już wtedy nie była skłonna do wdzięczności.Fascynująca biografia hetmana Żółkiewskiego – powstała w 400. rocznicę jego śmierci – nie tylko jest wciągającą lekturą napisaną przez wybitnego historyka i patriotę, prof. Wojciecha Polaka, ale też wciąż aktualną wskazówką dla współczesnych pokoleń. Najwyższy poziom edytorski, godny wspaniałego jubileuszu. Ponad 140 ilustracji dokumentujących epokę.

Księgarnia Biały Kruk

Wersja do druku

Ania - 09.08.20 20:13
W antykwariacie znalazłam dość grubą księgę "Dzieje Anglii" - Andre Maurois.
Kupiłam ją z tego powodu, że jest to historia Anglii napisana przez FRANCUZA.
Szukam pozycji o historii Polski napisanych przez cudzoziemców. Warto przeczytać jak widzą nas obcy i bo można by dojść do jakiejś obiektywnej prawdy, która tłumaczyłaby nasze technologiczne zacofanie.
Obecnie uczelnie z Azji i Afryki wyprzedzają nas w rankingu. Za kilka lat będziemy w drugim tysiącu ocenianych uczelni. Ilość zgłaszanych patentów spadła do poziomu jaki mają Eskimosi. 90% małych firm założyli Polacy nie mający nawet średniego wykształcenia.
Pozostaje nam podniecać się historią z czasów gdy nasze drewniane domy miały strzechy z żytniej słomy.

Lubomir - 09.08.20 9:26
Może warto byłoby siebie spytać: ile pomników na cześć tego wielkiego Polaka zbudowano w wolnej Polsce? A może pamięć o najnowszej historii i współczesnych bohaterach - całkowicie zasłoniła naszą wielką przeszłość?

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Września 1944 roku
Zginął Witold Modelski, najmłodszy uczestnik powstania warszawskiego, odznaczony Krzyżem Walecznych (ur. 1932)


20 Września 1920 roku
Wojna polsko-bolszewicka: rozpoczęła się bitwa nad Niemnem.


Zobacz więcej