Sobota 23 Stycznia 2021r. - 23 dz. roku,  Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.07.20 - 22:28     Czytano: [255]

Lipcowe rocznice


Polska Maria Stuart

Towarzystwo Historyczne Renesans, udało się do Krakowa, aby tam na wieczorku wspomnień przybliżyć zebranym gościom tak zwanych „Wielkich Zapomnianych”. Jadwiga Gałkowicz, przypomniała zebranym gościom o polskiej Marii Stuart. Maria Klementyna Sobieska, pieczętująca się herbem Janina urodziła się dnia 17 lipca 1701 roku w Oławie. Zmarła natomiast w dniu 17 stycznia 1735 roku w Rzymie. Była to córka królewicza Jakuba Sobieskiego, a także jego żony Jadwigi Elżbiety Neuburskiej.

Dziedziczka fortuny


Była jedną z najbogatszych dziedziczek w Europie. Została zaręczona z księciem Jakubem Stuartem, synem obalonego króla Jakuba II i jego drugiej żony Marii z Modeny. Zaręczynom tym przeciwny był ówczesny król Anglii Jerzy I, który obawiał się, że Jakub Stuart doczeka się z Marią Klementyną potomstwa. Cesarz Karol VI, aby zapobiec zawarciu małżeństwa zaaresztował Marię Klementynę podczas jej podróży przez Włochy.

Zamek w Innsbrucku

Umieszczono ją w zamku w Innsbrucku, ale udało jej się oszukać strażników i uciec do Bolonii. Tam, już będąc bezpieczna, poślubiła per procur swojego narzeczonego, który wtedy znajdował się akurat w Hiszpanii. Ceremonię ślubną powtórzono w dniu 3 września 1719 roku we włoskim Montefiascone. w Katedrze Świętej Małgorzaty. Maria Klementyna i jej małżonek zostali zaproszeni do Rzymu przez samego papieża Klemensa XI, który tytułował ich (katolickimi) władcami Anglii, Szkocji i Irlandii. Małżeństwo Marii Klementyny okazało się nieszczęśliwe.

Po urodzeniu drugiego dziecka....

Po urodzeniu drugiego dziecka, pogrążona w depresji Maria, opuściła męża i synów. Zamieszkała w klasztorze św. Cecylii w Rzymie, gdzie poświęciła się modlitwie i ascezie. Wkrótce zmarła, ponieważ chcąc odkupić swoje grzechy Maria Stuart zagłodziła się na śmierć i została pochowana w podziemiach Bazyliki świętego Piotra na Watykanie. W samej Bazylice znajduje się monument poświęcony Marii Klementynie, który papież zamówił u Canovy, wybitnego ówczesnego rzeźbiarza. Widnieje na nim pamiątkowa inskrypcja, która brzmi: Maria Klementyna, królowa Wielkiej Brytanii, Szkocji i Irlandii.

Maria Klementyna i Jakub Stuart doczekali się dwóch synów: Karola Edwarda i Henryka Benedykta. Mąż Marii i obaj synowie byli pretendentami do tronu Anglii i Szkocji.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

23 Stycznia 1832 roku
Urodził się Edouard Manet, francuski malarz i grafik (zm. 1883)


23 Stycznia 1889 roku
Zmarł Ignacy Domeyko, polski geolog, badacz Ameryki Południowej (ur. 1802)


Zobacz więcej