Poniedziałek 1 Marca 2021r. - 60 dz. roku,  Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 29.06.20 - 18:10     Czytano: [601]

Dekalog

- Fascynująca nowa książka
ks. prof. Waldemara Chrostowskiego.
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele. Z mistrzowską precyzją i literacką swadą odpowiada na nie ks. prof. Waldemar Chrostowski, jeden z największych biblistów w świecie współczesnym, laureat prestiżowej Nagrody Ratzingera, a przy tym wybitny polski pisarz.

Autor pewną ręką kapłańskiego sternika prowadzi nas po kartach Biblii, dzięki czemu wiele z tego, co wcześniej wydawało się niezrozumiałe, nagle nabiera sensu. Tym bardziej, że ks. prof. Chrostowski często stosuje analogie do dnia dzisiejszego i z łatwością przenosi się ze świata starożytności do XXI wieku i odwrotnie. Objaśnia, ale i napomina, naucza i wymaga, stawia zadania współczesnemu człowiekowi. Posiłkuje się nie tylko Biblią, lecz także szczególnymi rekolekcjami, jakie do narodu polskiego głosił w 1991 r. św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ojczyzny. Program apostolskiej wizyty oparty został wówczas właśnie na analizie Dekalogu; każdy dzień poświęcony był kolejnemu przykazaniu.

W tych słowach, które Bóg skierował bezpośrednio do człowieka, skryta jest mądrość głęboka i uniwersalna. W obliczu mnogości praw i lawiny ustaw Dekalog przypomina nam o tym, że wystarczałoby żyć według Bożych przykazań, aby człowiek był bezpieczny i spełniony. Odkąd Bóg przekazał Mojżeszowi te nakazy na kamiennych tablicach, nie powstało już żadne lepsze prawo. Żadna konstytucja nie może się mierzyć z Boską mądrością zawartą w tych zwięzłych poleceniach. Dlatego też jest to książka niezwykle aktualna. Jest to niezbędna lektura na każdy czas i dla każdego z nas.Ks. prof. Chrostowski wymienia 10 powodów, dla których Dekalog oraz refleksja nad nim dziś są tak bardzo istotne:

"Powrót do pogłębionej refleksji nad przykazaniami stał się zapewne bardziej potrzebny niż w początkach ostatniej dekady minionego stulecia. Przemawia za tym bardzo wiele powodów, które można – w analogii do Dekalogu – sprowadzić do dziesięciu.

1. Wiara chrześcijańska i religia są spychane do sfery prywatności
2. Forsowany jest model państwa laickiego
3. Następuje relatywizacja prawdy
4. Podważa się fundamenty cywilizacji i kultury europejskiej
5. Panoszy się subiektywizacja moralności
6. Wiara, religia i Kościół są upartyjniane
7. Następuje atomizacja społeczeństwa
8. Programowo ogłupia się ludzi
9. Panuje nastawienie na konsumpcję
10. Odrzuca się pojęcie grzechu

W obecnej sytuacji refleksja nad Dekalogiem jest szczególnie potrzebna. Jej potrzebę uzasadnia przede wszystkim nasilająca się agresja antychrześcijańska. Nie możemy ulegać złudzeniu, że wszyscy chcą dobrze, ataki zaś na wiarę i Kościół stanowią przejawy troski o ich oczyszczanie i rozwijanie. Nie brakuje ludzi i kręgów otwarcie lub skrycie wrogich wierze i moralności chrześcijańskiej."

Biały Kruk

Wersja do druku

Zofia - 30.06.20 22:53
Najważniejsza zmiana jakiej dokonano w ostatnim czasie w przebudowie społeczeństw w czym nikt się nie orientuje to zmiana linii podziału pomiędzy głupimi a mądrymi.
Dawne społeczeństwa opierały się na PIONOWYM podziale pomiędzy mądrymi a głupimi.
Obecnie mamy podział POZIOMY, z głupimi na wierzchu.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

01 Marca 1810 roku
Urodził się Fryderyk Franciszek Chopin (lub 22 lutego), polski pianista i kompozytor (zm. 1849)


01 Marca roku
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych - Wyklętych


Zobacz więcej