Wtorek 23 Kwietnia 2024r. - 114 dz. roku,  Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 23.06.20 - 12:46     Czytano: [814]

Na Zachodzie obalają i budują nowe





Nowy Jork usunie pomnik byłego prezydenta USA Theodore’a Roosevelta. Powód? Ukazuje czarnoskórą i rdzenną ludność jako “rasowo gorszą”


Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku usunie stojący przed gmachem pomnik byłego prezydenta USA Theodore’a Roosevelta z uwagi na konotacje z kolonializmem i dyskryminacją rasową – zapowiedział w niedzielę czasu lokalnego burmistrz Bill de Blasio.

Wykonana z brązu rzeźba stoi przed wejściem do muzeum od 1940 roku, ale w ostatnich czasach budziła kontrowersje. Przedstawia ona Roosevelta na koniu, obok którego stoją figury przedstawiające Indianina i Afrykanina. Roosevelt znany był z zamiłowania do natury, a ze swojej wyprawy do Afryki przywiózł dla muzeum tysiące zwierząt.

O usunięcie pomnika stojącego na gruntach miejskich zwróciły się do burmistrza władze muzeum. De Blasio przychylił się do wniosku, bo – jak napisał w oświadczeniu – pomnik w wyraźny sposób ukazuje czarnoskórą i rdzenną ludność jako “rasowo gorszą”. Statua w przeszłości była już przedmiotem protestów i kontrowersji. W 2017 roku rada miasta obradowała nad usunięciem pomnika, a rok temu samo muzeum zaprezentowało wystawę na temat sporu w tej sprawie.

Kontrowersje budzi nie tylko sugestia rasowej hierarchii przedstawiana przez rzeźbę, ale też rasistowskie poglądy samego Roosevelta na temat Indian i czarnoskórych.



Pomnik byłego prezydenta nie jest jedyną rzeźbą w Nowym Jorku zagrożoną na fali protestów przeciwko rasizmowi.

Jak donosi tabloid “New York Post”, część członków rady miasta domaga się usunięcia sprzed ratusza pomnika Thomasa Jeffersona, autora amerykańskiej Deklaracji Niepodległości i byłego prezydenta USA,ze względu na to, że spłodził dzieci ze swoją niewolnicą.

Demonstranci wielokrotnie próbowali również obalić nowojorski pomnik Krzysztofa Kolumba z uwagi na zbrodnie dokonane przez niego na rdzennej ludności odwiedzanych przez niego wysp oraz handel niewolnikami. Wcześniej w Richmond w stanie Wirginia pomnik włoskiego odkrywcy został wrzucony do rzeki, a rzeźba Kolumba w Bostonie straciła głowę.
Źródło: PAP Autor:

Stefczyk.info


.........................................................


Lewica nie tylko burzy pomniki. W Niemczech wystawili nowy – Leninowi


Na całym świecie lewica niszczy obecnie różne pomniki. W Niemczech za to postanowili postawić kolejny, którego zadaniem jest uczczenie Włodzimierza Lenina, twórcy bolszewizmu.

Ponad dwumetrowy pomnik Lenina odsłonięto dzisiaj w zachodnioniemieckim mieście Gelsenkirchen. Stanął przed siedzibą niemieckiej Niemieckiej Partii Marksistowsko-Leninowskiej (MLPD).Przedstawiciele partii twierdzą, że to pierwszy pomnik komunistycznego lidera jaki postawiono w zachodnich Niemczech i pierwszy nowy jego pomnik od upadku komunizmu we wschodnich. Statua Lenina miała zostać stworzona w Czechosłowacji w 1957 roku i zakupiona przez nich po tym, gdy władze tych państw po upadku komunizmu zrzuciły z cokołów posągi komunistycznych zbrodniarzy.



Podczas ceremonii odsłonięcia podobizna Lenina była przykryta czerwoną szmatą. Dookoła stali członkowie i sympatycy partii, z których wielu machało czerwonymi flagami. Obok posągu umieszczono czerwony plakat z wizerunkiem Lenina i hasłem „Nie dajcie antykomunizmowi żadnych szans” a niedaleko drugi, który zrównywał antykomunizm z rasizmem i antysemityzmem. „Czas na pomniki rasistów, antysemitów, faszystów, antykomunistów i innych reliktów przeszłości minął wyraźnie” – powiedziała przewodnicząca partii Gabi Fechtner dodając, że „Lenin był myślicielem, który wyprzedził swoje czasy, wczesnym wojownikiem o wolność i demokrację”.

Nie wszystkim spodobał się fakt, że lokalni komuniści wystawią sobie pomnik Lenina. Rada dzielnicy próbowała zablokować jego budowę już w marcu. „Lenin symbolizuje przemoc, represje, terroryzm i straszne ludzkie cierpienie” – napisali wtedy radni w rezolucji dodając, że „nie będą tolerować takich antydemokratycznych symboli w swojej dzielnicy” i wzywając do zablokowania tej inwestycji wszelkimi dostępnymi środkami. Te jednak były mocno ograniczone gdyż posąg stanął na prywatnym terenie. Rajcy złożyli skargę, że jego wzniesienie naruszy zabytkowy charakter pobliskich budynków, ta jednak została odrzucona przez sąd.
Źródło: Stefczyk.info na podst. DW Autor: WM

Stefczyk.info

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

23 Kwietnia 1794 roku
Początek insurekcji kościuszkowskiej w Wilnie. Na czele walk stanął płk. Jakub Jasiński


23 Kwietnia 1990 roku
Zarejestrowano Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.


Zobacz więcej