Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 109 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 20.06.20 - 22:13     Czytano: [531]

Drygulec


Kwiaty na „Przystanku śmierci”

Drygulec to świętokrzyska wieś, znajdująca się w powiecie opatowskim. Nasza Redakcja, przybyła właśnie w to miejsce na zaproszenie pani Ireny Eleonory Olszewskiej z Pakosławia, abyśmy mogli wspólnie złożyć biało - czerwone kwiaty na mogile polskich bohaterów września 1939 roku.

Wypad na rowerach


Drygulec leży na trasie zielonego szlaku rowerowego Witolda Gombrowicza. Nie mogło się zatem obejść bez recytowania naszych wierszy i czytania rozlicznych opowiadań, aby w ten sposób uczcić naszego wielkiego literata.
...Kłębowisko suchej trawy
w myśli nasze zatopione
szukam gdzie mój ukochany
w którą się on spojrzał stronę

nie w Skarżysku szukaj miłej
co się patrzy w twe odbicie
na Kryneczki przyjdź mój drogi
z piękną Gosią zwiąż swe życie

jedź do starej Polanicy
ratuj zdrowie zaszargane
w świętokrzyskiej łez krynicy
znajdziesz dziewczę zakochane...

Irena Eleonora Olszewska

Rys historyczny

W tej wsi przed wiekami- jak relacjonuje pani Irena wydobywano kamień w małych kamieniołomach, który dawniej używany był do wznoszenia budynków, przede wszystkim inwentarskich. Domy mieszkalne stawiano raczej drewniane, wierząc z leczniczą moc litego drewna. W Drygulcu produkowano niegdyś w niewielkich wapiennikach, wapno. Wiąże się to z występowaniem i odsłonięciami w tej okolicy wapieni z epoki późnej jury. Przed wiekami, teren Drygulca zalewało płytkie morze, w którym znajdowały się organizmy gąbkowe. Tutaj nagminnie występowały wapienie krynoidowe i dolomityczne, z drobnymi bułami krzemienia.

Dobra nieruchome Drygulca

Dobra Drygulca do roku 1864, należały do sióstr benedyktynek w Sandomierzu i z czasem zostały one wystawione na licytację- jak relacjonuje ksiądz Marian Markowski. Pod koniec XIX stulecia, wieś ta została rozparcelowana między chłopów, którzy nabyli ziemię. Było już wtedy 17 samodzielnych zagród gospodarskich, w których mieszkało 170 osób. Według informacji ks. Jana Wiśniewskiego i księdza Witolda z Pakosławia, wieś Drygulec zamieszkiwało kiedyś kilka rodzin niemieckich, wyznania protestanckiego. Na zachód od wsi znajdował się niewielki cmentarz wyznania protestanckiego, okolony murem z kamienia polnego.

„Przystanek śmierci”

We wsi Drygulec, leżącej pomiędzy Ożarowem i Ćmielowem do dnia dzisiejszego, znajduje się przejazd kolejowy. Na nim to, w dniu 6 września 1939 roku zatrzymał się polski pociąg jadący z Jarosławia na zachód, wiozący żołnierzy na front. Pociąg ten został ostrzelany i zbombardowany przez oddziały Wehrmachtu. Wielu polskich żołnierzy zginęło lub zostało rannych. Dziś przypomina o tej tragedii pomnik stojący w pobliżu przejazdu kolejowego. Tu pierwotnie pochowani byli zabici polscy żołnierze, których następnie ekshumowano, do rodzinnych grobowców w Ożarowie, Przybysławicach i Bidzinach- snuje swoje opowieści pani Olszewska.

Nasza redakcja dziękuje za zaproszenie na wypad rowerowy na „Przystanek śmierci” w Drygulcu.



Ewa Michałowska – Walkiewicz

Wersja do druku

Ireneusz - 22.06.20 16:27
Fajny tekst

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Kwietnia 1988 roku
Zmarł Jonasz Kofta, polski dramaturg, satyryk (ur. 1942)


19 Kwietnia 1979 roku
Dokonano próby wysadzenia pomnika Lenina w Nowej Hucie.


Zobacz więcej