Sobota 19 Września 2020r. - 262 dz. roku,  Imieniny: Konstancji, Leopolda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.01.20 - 21:40     Czytano: [539]

Boży pył codzienności

„Boży pył" to zbiór tekstów publicystycznych Witolda Gadowskiego komentujących bieżące wydarzenia zarówno w Polsce jak i na całym świecie.

Autor w swoim charakterystycznym - niepokornym, pełnym krytyki wobec mitów współczesności - stylu, analizuje teraźniejszość przez pryzmat kontekstów historycznych, filozoficznych i naukowych jak i przez pryzmat doświadczeń wynikających ze spotkań z fascynującymi ludźmi, których miał okazję poznać na swojej dziennikarskiej i artystycznej drodze.

Wydaje się, że właśnie owo doświadczenie Spotkania z drugim człowiekiem jest dla Witolda Gadowskiego najważniejsze. Stosuje on swoistą "podwójną" metodę majeutyczną stara się wydobyć prawdę, mądrość, światło z ludzi spotkanych na swojej drodze i przelać te doświadczenia na słowo pisane. Z drugiej zaś strony, Gadowski prowokuje czytelnika do myślenia i pomaga nam odkrywać, że pewne uniwersalne prawdy, każdy z nas ma już zapisane w sobie (a przynajmniej ma w sobie potencjał do odkrywania prawdy zwany logicznym myśleniem)

Otaczającą nas rzeczywistość autor stara się analizować aksjologicznie (pod względem wartości) i teleologicznie (przez pryzmat celu) czyli przez pryzmaty tak bardzo potrzebne w publicystyce a tak często zastępowane dziś postmodernistycznym bełkotem gdzie liczy się to co przyjemne, łatwe, "modne".

Witold Gadowski stara się rozbijać wysokie mury poprawności politycznej by oglądać i opisywać świat takim, jaki jest naprawdę z całym jego trudem i cierpieniem, dobrem i pięknem.Księgarnia Ludzi Myślących

Wersja do druku

Jan Orawicz - 21.01.20 22:57
Pan Bóg pyłem nie częstuje Ludzi,ale swoim Słowem Bożym!!!
O tym musisz katoliku pamiętać!!!

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Września 1953 roku
Urodziła się Grażyna Szapołowska, aktorka.


19 Września 1944 roku
50. d. Powst. Warszaw.: Ciężkie walki na Czerniakowie. Ppłk. "Radosław" rozpoczyna częściową ewakuację kanałami na Mokotów


Zobacz więcej