Wtorek 24 Listopada 2020r. - 329 dz. roku,  Imieniny: Emmy, Flory, Romana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.12.19 - 11:27     Czytano: [797]

Powstanie Wielkopolskie

101 rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego


Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania. Jego przyjazd był okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej.

Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do Polaków tłumnie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Niemcy, wzburzeni polskimi uroczystościami towarzyszącymi wizycie Paderewskiego, zorganizowali przemarsz oddziałów wojskowych przez miasto. Kiedy dwa tłumy się spotkały, doszło do zamieszek, które szybko przerodziły się w walkę o wyzwolenie Poznania.

Początkowo Naczelna Rada Ludowa, polska organizacja polityczna uznana już 5 grudnia za legalne władze Wielkopolski przez Polski Sejm Dzielnicowy, prowadziła z Niemcami rozmowy o zachowaniu spokoju. Mimo tego nominowała na tymczasowego dowódcę powstania kpt. Stanisława Taczaka, którego później zastąpił gen. Józef Dowbor-Muśnicki.

Miasto Poznań zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. Powstanie szybko objęło całą Wielkopolskę. Polacy tam gdzie stanowili większość mieszkańców, sprawnie usuwali administrację pruską. Powstańcy do połowy stycznia opanowali prawie całą Prowincję Poznańską. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na Wielkopolskę zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową. Powstanie wielkopolskie było jedyną tak dużą, udaną insurekcją w historii Polski.

Cześć i chwała bohaterom!Reduta Dobrego Imienia

Wersja do druku

Lubomir - 31.12.19 18:15
Czego potrafią dokonywać muzycy? Szkoda, że tak słaba jest aktywność polskich muzyków w d. Województwie Królewskim, na Litwie, Łotwie, Estonii, Białorusi i Ukrainie. Z pewnością muzycy potrafią bardziej jednoczyć niż politycy i wojskowi. Na 'mapach muzycznych' nie ma twierdz nie do zdobycia. Muzycy często oklaskiwani są na stojąco.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24 Listopada 1885 roku
Urodził się Xawery Dunikowski, rzeźbiarz i malarz (zm. 1964)


24 Listopada 1991 roku
Zmarł Freddie Mercury współzałożyciel zespołu Queen (ur. 1946)


Zobacz więcej