Piątek 29 Maja 2020r. - 150 dz. roku,  Imieniny: Maksymiliana, Teodozji

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 20.10.19 - 17:48     Czytano: [554]

Żyć albo nie rzyć, oto k...a pytanie


Swego czasu, Piotr Wereśniak, wówczas młody i opromieniony sławą scenarzysta i reżyser filmowy, napisał w wielonakładowej broszurze, interesujący tekst zatytułowany: „Alchemia scenariusza filmowego, czyli nieznośny ból dupy”. Broszurkę wydano w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Ktoś się obruszy, że „ból dupy”. Brzydki wyraz. Jednak - nie. Błąd. To staropolskie słowo, a o prawo jego istnienia w potocznym i literackim języku polskim walczył z uporem wielki erudyta, pisarz i publicysta, mistrz opowieści reportażowej - Melchior Wańkowicz. Jak się wabił jego ukochany pies? – ano „Dupek ”. Nie chodzi tu o wygłaszanie pochwały tego czteroliterowego słowa. Przy okazji: 1. dupa (człowieka). Definicja: dupa, to w mocnym określeniu pośladki. Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa) pośladki; pupa, eufemistycznie cztery litery; siedzenie; tam, gdzie plecy kończą swą szlachetną nazwę; tylna część ciała, potocznie kufer; rufa; skrzynka; tyłek; zadek, pieszczotliwie: kuperek; pupcia; pupka; tyłeczek, żartobliwie: sempiterna, regionalnie: rzyć. Rzecz w tym, że tolerujemy fruwające dookoła jak szarańcza tak zwane wyrazy na k, ch, czy też p, a dupa, która sięga korzeniami głęboko w historię jędrnej polszczyzny, wywołuje złość i oburzenie klnących hipokrytów.

Oto drobny przykład dowodny: Sześć lat temu z okładem dziennikarze tygodnika Wprost weszli w posiadanie dwóch nagrań rozmów ze spotkań, do jakich doszło w restauracji "Sowa i Przyjaciele" na warszawskim Dolnym Mokotowie. W pierwszym z nich - lipiec 2013 roku - uczestniczyli ówczesny szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, prezes NBP Marek Belka oraz jego najbliższy współpracownik Sławomir Cytrycki. Zaś potem wielu innych celebrytów ( paskudny wyraz) politycznych.

Podczas rozmowy padło wiele bulwersujących słów. Szef MSW mówi m.in. że "państwo polskie istnieje teoretycznie, praktycznie nie istnieje", funkcjonariusze BOR "mają syndrom sztokholmski", Polskie Inwestycje Rozwojowe - priorytetowy projekt rządu Tuska - określa mianem "ch.., dupa i kamieni kupa", twierdzi też, że Polacy "mają w dupie orliki i autostrady". Belka natomiast wspomina, że kilka miesięcy przed wybuchem afery z Amber Gold ostrzegał o tej sprawie premiera Donalda Tuska. I w roku 2014 wiele paskudnych spraw z językiem polskim w odmianie wulgarnej miało miejsce w przestrzeni restauracji ,,Sowa i Przyjaciele,,. Ale o tym: sza... O polszczyznę idzie. A dobrą markę rządzących Polską w naszym imieniu przede wszystkim.

Dodajmy: Sowa jako nocny drapieżny ptak w większości wypadków jest symbolem czujności, inteligencji jak i również powiązania z duchami. Jest ona niejako przewodnikiem w podziemiach (ciemności), ale także skutecznym łowcą.

Co symbolizuje Sowa? Już od dawnych czasów została powiązana z mocy psychicznymi, śmierci i nocy. W Grecji, Rzymie oraz w mitologii celtyckiej Sowy reprezentowały duchowy wpływ, mądrość i wiedzę, podczas gdy w Afryce sowa utożsamiała czary i czarodziejów. W dzisiejszych czasach Sowa najczęściej symbolizuje edukację – często dostrzeżemy ją w logach np. uniwersytetów. Dupna sprawa jak to godają na Kaszubach.. Jakie czasy, takie tłumaczenie symboli.

Niedawno ujawniono taśmy, na których sfrustrowany stylem rządzenia, chamstwem i brakiem etyki, członek partii Platforma Obywatelska, już nie w restauracji "Sowa i Przyjaciele" nagrał w 2017 roku mowę obywatela Neumanna, członka z najwyższej wysokości owej Platformy O. w sprawie kandydata na prezydenta przed nadchodzącymi wówczas wyborami samorządowymi. Jej fragment cytuję:
- W dupie mam kto. Wymyślcie kogoś, k***a, kto będzie. Znaczy w dupie, może być Kowalski Jan. Tylko chodzi o to, że Platforma jest silna i mówi: Kowalski Jan będzie i ch** mnie obchodzi Mirek, co ty masz do niego, czy uważasz, że on jest, k***a, ekspertem czy nie. W dupie to mamy. Chodzi o zasady, o politykę, k***a, a nie o pie***lety. [...] Możecie powiedzieć, że Dominikowski, k***a, będzie, to nie ma znaczenia. Ale chodzi o to, żebyś ty miał pozycję taką, że rozmawiając z Mirkiem, Platforma wskazuje tego człowieka i nie ma dyskusji o tym, czy on jest dobry, czy nie, tak jak dzisiaj. (....

Z krainy wiecznego wesela dochodzi ujadanie psa Dupka, przyjaciela mistrza Wańkowicza. On podobno tak reagował na chamstwo, bufonadę i pomruk kiczu.
Pisanie felietonu, podobnie jak pisanie scenariusza filmowego, wiąże się z bólem wiadomej części ciała. Już słyszę syk oburzenia. Powtarzam: dupa nie jest tak zwanym brzydkim wyrazem, jak to by chcieli niektórzy przyzwyczajeni do potoków słów na p, k i ch.

„Miałeś chamie złoty róg”. Stanisław Wyspiański pisał w,,Weselu” o braku podjęcia hasła walki o niepodległość. A przecież Polska nie jest wolna, skoro chamstwo rządziło, niszczyło Kraj i ciągle chce rządzić. Nie ma wolności bez kultury, ogłady, patriotyzmu i mądrości. Są kłótnie, podziały, sceny z knajpy i burdelu oraz prywata. Dlaczego zamiast oburzać się na skromny, lecz wymowny czteroliterowy wyraz, nie obruszamy się właśnie na to.

Niedawno, w wagonie kolejowym na trasie Warszawa – Szczecin, upartyjniony obywatel - pracownik naukowy jednej z uczelni – okazywał z dumą legitymację – przekonywał mnie, że w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz - Birkenau w okupowanej Polsce nie było więźniom źle, a baraki niewolników faszystowskich nadludzi przypominały motele. O tempora, o mores ! To dopiero skandal, chamstwo intelektualne. Taka jest współczesna Polska, z brzydkimi wyrazami. na p, k, i ch. Nieudolnymi politrukami, skłóconymi, klnącym, bełkoczącymi, bohaterami przeszłości i jej fałszerzami. Skoro tak – uważam, że jest do... Pies Dupek i tak resztę doszczeka.

Lech Galicki

PS. Fragment książki Włodzimierza A. Gibasiewicza, "Psy znanych i lubianych"): *(...) Wśród barwnie opisywanych czworonogów wyróżniają się niezależne i pewne siebie jamniki: oprócz pupilków rozmówców w wywiadach przewijają się: Dupek Melchiora Wańkowicza, Puzon Jerzego Waldorffa, Baltazar królowej Danii Małgorzaty II, Suczka Danuty Rinn.(...).*

- Wykorzystano: Wikisłownik - wolny, wielojęzyczny słownik
- Afera taśmowa - POLSKATIMES - cytaty w tekście.

Wersja do druku

Stefan R - 03.11.19 21:26
Ryks Diks ci podli osobnicy już kopnęli w kalendarze! To należy
zauważyć!!!!

Ricky Dick - 03.11.19 11:55
Jakaż to inteligencja panie @Zygmunt? Przecież to potomkowie tej "hałastry" co wjechała do Polski w kufajkach, onucach i walonkach na czołgach Stalina.
Oni dzisiaj są na pierwszej linii walki z Polakami i tylko z braku jakichkolwiek argumentów i zwykłej ludzkiej wrażliwości nie przebierają w słownictwie i wyżywają się używając słów cieci spod budki z piwem bo w takim środowisku byli "hodowani".
Taśmy z kawiarni Sowy i obecne, nagrane wewnątrz partii PO tylko potwierdzają, że mamy do czynienia z ludźmi zdemoralizowanymi, których jedynym celem jest pasożytowanie na koszt państwa i społeczeństwa polskiego.
Najgorsze jednak jest to, że ci zepsuci do szpiku kości partyjni notable znajdują uznanie wśród wyborców i co kilka lat są wybierani przez tych wyborców na zaszczytne stanowiska posłów i senatorów.

Co my, zdrowi na umyśle i uczciwi Polacy mamy myśleć o tej części wyborców, którzy oddają swe głosy na pasożytów i antypolaków żyjących naszym kosztem?
Już oni dokładnie pilnują, "żeby wszystko było tak jak było"-(cytat wypowiedzi A. Holland, tej od antypolskich filmów). Jak widać tęsknota za Stalinem u części mieszkańców Polski nie gaśnie a raczej nasila się.

Zygmunt - 02.11.19 19:59
No cóż,brzydki termin "kurwa" ma wśród inteligencji w dybach
duże powodzenie!! Nawet już w tytułach znalazł sobie mejsce!!!

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Maja 1878 roku
Urodził się Antoni Ponikowski, polski polityk, premier (zm. 1949)


29 Maja 1993 roku
Prezydent Lech Wałęsa rozwiązał Sejm i Senat, zarządzając przedterminowe wybory.


Zobacz więcej