Wtorek 14 Lipca 2020r. - 196 dz. roku,  Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 18.09.19 - 21:50     Czytano: [448]

To nokaut

Czy to się komuś podoba czy nie, włącznie z prof. Leszkiem Balcerowiczem, płace w Polsce będą rosły, bo nie da się utrzymać wysokiego wzrostu PKB na poziomie 4-5 proc., znacząco zmniejszać bezrobocia ok. 5 proc., utrzymać wysoką koniunkturę i rosnący popyt, jak i wysokich wpływów podatkowych - zwłaszcza z podatków pośrednich, bez podnoszenia ciągle niskich płac polskich pracowników.

Nie da się zbudować państwa dobrobytu ani nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki przy płacy minimalnej na rękę rzędu 1800zł/m czyli ok. 450 euro, nie da się już dłużej konkurować w Europie wyłącznie w oparciu o niskie i świadomie przez lata zaniżane polskie płace, nie tylko płace minimalne.

To dlatego też rząd PO-PSL, Nowoczesna i neoliberalne tzw. elity tak bardzo chciały przyjąć tysiące imigrantów czy pracowników z Azji, bo miały pełną świadomość, że to zatrzyma wzrost płac w Polsce na kolejne lata, zwłaszcza przy rosnącym braku rąk do pracy (już blisko 200 tysięcy). Teraz, po deklaracjach programowych PiS, dotyczących podwyżki płacy minimalnej, totalna opozycja z PO na czele załamuje ręce twierdząc, że 350 zł więcej dla 1,5 miliona osób najmniej zarabiających (2250 zł) to prawdziwy dramat dla gospodarki, absurd, masowe bankructwa i bezrobocie, ale już propozycja PO 600 zł więcej na rękę dla 6,5 miliona osób, nawet tych zarabiających 4500zł/m jest bezproblemowe i bezbolesne.

Z jednej strony PO ubolewa, że mamy szalejącą drożyznę w Polsce i polscy emeryci, zamiast jeść rosół muszą jeść ośmiorniczki, a z drugiej strony są przeciwni gdy rząd PiS wprowadza 13-14 emeryturę. Rzeczywiście za rządów PO-PSL i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz było zdecydowanie taniej, bo niektórzy mogli kupić okazałą kamienicę w centrum Warszawy za 500 zł, ale emerytów raczej wyrzucano wtedy z mieszkań. Przecież za PO zawsze może być taniej, bo będzie można sobie zrobić zastrzyk w aptece. Nie od dziś wiadomo, że z niewolnika nie ma pracownika i nie jest też tak, że wszyscy przedsiębiorcy przeniosą się zagranicę, bo biznes rozwija się wtedy kiedy klient ma pieniądze w portfelu i to właśni ci najmniej zarabiający napędzają polską konsumpcję, sprzedaż i produkcję, a nie ci którzy zastanawiają się nad zakupem drugiego jachtu.

Dziś liczą się konkrety i wiarygodność oraz ciosy proste, ale ten prawy sierpowy PiS z płacą minimalną to prawdziwy nokaut totalnych. Niewykluczone, że przeciwnik z PO i POKO zostanie 13 października 2019 r. zniesiony na noszach z wyborczego ringu.

Zapraszamy na profil Janusz Szewczak na Facebooku!

Janusz Szewczak
Polski analityk gospodarczy, nauczyciel akademicki i publicysta, poseł na Sejm VIII kadencji
wPolityce

Wersja do druku

kidman - 03.10.19 21:24
JAK PRZEGRAMY TE WYBORY TO ZDECYDUJEMY JEDNOCZESNIE CZYJA BĘDZIE POLSKA I CZY WOGÓLE BĘDZIE JAK MÓWIŁ JAN OLSZEWSKI.
w WYPADKU WYGRANEJ /nie daj Boże/ KO BEDZIE TO NAJWIĘKSZA TRAGEDIA NARODOWA W OSTATNICH LATACH. STARCIMY WSZYSCY ZYSKAJA ZŁODZIEJE I PRZESTĘPCY EKONIMICZNI.

Tadeusz W - 19.09.19 17:30
Po PRL -lowska falanga chce ...za wszelką cenę powrócić
do WADZY w Polsce!!! Jeżeli Naród da się oszukać,to
będzie, jak w PRL na głodowych wynagrdzeniach!!
A czerwoni oszuści będą zadowoleni, bo znów będą pęczniały
ich portfele!

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

14 Lipca 1570 roku
Ustanowienie Wiecznego Kanonu Mszy Świętej tzw. trydenckiej przez papieża św. Piusa V w bulli Quo Primum Tempore


14 Lipca 2009 roku
Zmarł prof. Zbigniew Zapasiewicz (ur. 1934) wybitny polski aktor, reżyser i pedagog.


Zobacz więcej