Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 19.08.19 - 12:48     Czytano: [1080]

Dział: WPiS

Nowy Numer WPiS 7-8/2019 już do nabycia


Właśnie ukazał się kolejny – tym razem podwójny – numer miesięcznika społeczno-literackiego „Wpis”. Z myślą o wakacyjnej lekturze przygotowaliśmy mnóstwo intersujących i aktualnych tekstów. I tak będziecie Państwo mogli przeczytać m.in. o sukcesach polskiej polityki zagranicznej, bogaceniu się Polski pod nowymi rządami, energetycznych planach dla naszego kraju i sytuacji na rynku polskiej książki. Jak zawsze nie zapominamy też o historycznych rocznicach. Piszemy o Powstaniu Warszawskim, Powstaniu Listopadowym, Wacławie Gąsiorowskim i Zofii Kossak. W związku z premierą nowego albumu Adama Bujaka i jubileuszem jego twórczości artystycznej przypominamy sylwetkę i dorobek tego znanego fotografika. Lipcowo-sierpniowy „Wpis” ma aż 108 stron. Zachęcamy do lektury!

W bieżącym numerze:

● „Kto uratuje polską książkę?” – Leszek Sosnowski pisze o niepokojącej sytuacji na krajowym rynku książki.
● „Upadek neoliberalizmu” – prof. Artur Śliwiński przewiduje koniec neoliberalizmu w gospodarce i polityce.
● „Od węgla do atomu” – Adam Sosnowski relacjonuje panel poświęcony dywersyfikacji źródeł energii podczas niedawnego Kongresu PiS w Katowicach i sukcesów, jakie na tym polu odniósł rząd PiS.
● „Tyle mamy wolności, ile własności” – wystąpienie ministra finansów Mariana Banasia wygłoszone na lipcowym Kongresie PiS w Katowicach na temat sukcesów rządu w uszczelnianiu systemu podatkowego.
● „Polska się naprawdę bogaci!” – Leszek Sosnowski rozmawia z posłem Januszem Szewczakiem o wzroście zasobów kruszców posiadanych przez Polskę.
● „Jesteśmy w stanie zbudować globalną koalicję na rzecz wolności, tradycji i naszych wartości” – wystąpienie Szefa Gabinetu Prezydenta RP prof. Krzysztofa Szczerskiego na temat sukcesów polskiej polityki zagranicznej wygłoszone na Kongresie PiS w Katowicach.
● „Dzieje Polski w sztafecie pokoleń” – wykład prof. Andrzeja Nowaka przedstawiony na spotkaniu patriotycznym zorganizowanym w Krakowie przez wydawnictwo Biały Kruk.
● „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” – Krzysztof Szujecki pisze o polskich sportsmenach, którzy chwycili za broń podczas Powstania Warszawskiego.
● „Wspomnienia żołnierskie z Powstania Warszawskiego st. sierż. Henryka Miechowskiego” – fragment zapisków uczestnika Powstania w Zgrupowaniu „Żywiciel” na Żoliborzu.
● „Bujak” – rozmowa z Adamem Bujakiem z okazji 55-lecia jego twórczości artystycznej i ukazania się wielkiego retrospektywnego albumu zatytułowanego „Życie malowane światłem”.
● „Polaków przymierze z Matką Bożą” – artkuł o liczącym już wieki i ciągle silnym kulcie Maryjnym w Polsce.
● „Regionalizm to nie bunt ani separatyzm, to forma współczesnego patriotyzmu” – artykuł o wartościach płynących z pielęgnowania regionalizmu.
● „Piękny jubileusz nestora dziennikarzy sportowych” – sylwetka znanego krakowskiego dziennikarza sportowego Andrzeja Stanowskiego z okazji jego 80. urodzin.
● „Co z naszym orłem?” – artykuł poświęcony współczesnym polskim symbolom narodowym i zmianom, jakie należy w nich wprowadzić.
● „Wacław Gąsiorowski – piewca Napoleona, żołnierz Hallera” – z okazji 150. rocznicy urodzin przypominany postać i dorobek popularnego autora powieści historycznych Wacława Gąsiorowskiego.
● „Na szańcach Warszawy i bezdrożach kapitulacji” – trzecia część artykułu dr hab. Martyny Deszczyńskiej o Powstaniu Listopadowym.
● „Wojciech Bogusławski jako pierwszy zagrał po polsku Hamleta” – sylwetka aktora, kompozytora i dyrektora teatrów Wojciecha Bogusławskiego.
● „Walerian Łukasiński – tajny więzień Szlisselburga” – artykuł o mjr. Walerianie Łukasińskim, męczenniku sprawy niepodległości przez wiele lat więzionym w carskich kazamatach.
● „Nazywana Sienkiewiczem w spódnicy” – w 130. rocznicę urodzin przypominamy postać popularnej pisarki historycznej i działaczki społecznej Zofii Kossak.
● „’Do boju za mną!’, a nie ’Do boju marsz!’” – relacja z uroczystości nadania Dowództwu Operacyjnemu imienia gen. Bronisława Kwiatkowskiego.
● „Co łączy nowoczesną parafię z XIX wiekiem?” – reportaż z parafii Koźmice Wielkie koło Wieliczki, w której działa wyjątkowa biblioteka.
● „Przyjaźń rodem z Narnii i Śródziemia” – artykuł o wątkach religijnych w utworach fantasy J.R.R. Tolkiena i C.S. Lewisa.
● „Świato–podgląd” – przegląd wiadomości z różnych stron świata, a w nim m.in.: Chiny modernizują armię, surowy wyrok sądu dla muzułmanów w Australii i chrześcijanie są najbardziej prześladowaną wspólnotą religijną świata.
● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: nowości książkowe Białego Kruka, dużo pięknych fotografii i letni wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

20 Kwietnia 1889 roku
Urodził się Adolf Hitler, malarz, dyktator III Rzeszy Niemieckiej, kanclerz i prezydent Niemiec, ludobójca, prawdopodobnie zmarł śmiercią samobójczą w 1945


20 Kwietnia 1936 roku
Prezydent Ignacy Mościcki wydał dekret o utworzeniu Funduszu Obrony Narodowej.


Zobacz więcej