Czwartek 14 Listopada 2019r. - 318 dz. roku,  Imieniny: Emila, Laury, Rogera

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 19.07.19 - 16:09     Czytano: [298]

Władysław Tarnowski


Ernest Buława

Towarzystwo Patriotyczne Renesans ze Skarżyska- Kamiennej, wybrało się na wycieczkę śladami Władysława Tarnowskiego. Był to wybitny pianista i kompozytor, tłumacz i poeta polski. Władysław Tarnowski, pieczętujący się herbem Leliwa, posługiwał się pseudonimami Ernest Buława oraz Student. Urodził się on dnia 4 czerwca 1836 roku we Wróblewicach. Zmarł on natomiast dnia 19 kwietnia 1878 roku w Kalifornii.

Pochodzenie


Był synem hrabiego Waleriana i Ernestyny Tarnowskich. Wcześnie ujawnił on swoje liczne talenty artystyczne i już jako kilkulatek został przedstawiony Fryderykowi Chopinowi. Kształcił się on najpierw we Lwowie, a następnie w Krakowie. Z krakowskiego gimnazjum wstąpił na wydział prawa i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W katedrze Daniela Aubera. w konserwatorium paryskim pobierał naukę gry na fortepianie. Naukę swą przerwał jedynie na czas powstania styczniowego, mającego miejsce w roku 1863.

Jako patriota

W powstaniu styczniowym brał czynny udział, pracując w organizacji zasilającej powstanie we Lwowie i jako tajny kurier kursujący między Galicją a Rządem Narodowym w Warszawie. Należy też podkreślić, iż brał on udział także osobiście w walkach zbrojnych szalejącego na ziemiach polskich powstania. W owym czasie z właściwą sobie weną, pisze rozliczne poematy i komponuje piosenkę zatytułowaną „Jak to na wojence ładnie” , która jest popularna po dzień dzisiejszy, chociaż wykonują się ją obecni artyści w różnych przeróbkach.

Podróże

Pobierał także nauki i doskonalił swoje umiejętności u Ignaza Moschelssa w grze na fortepianie, ceniąc jego technikę fortepianową. W latach 1860 i 1875 koncertował on we Wrocławiu, Lwowie, Anglii, Wiedniu i Rzymie, Grecji a nawet w Egipcie.

Zmarł w czasie podróży, w wyniku ataku serca, u wybrzeży San Francisco w Kalifornii, na parowcu Pacyfic płynącym z Japonii do USA.

Warto jest powiedzieć, iż Nadto Ferenc Liszt koncertując w Rzymie wykonywał m.in. utwory Władysława Tarnowskiego.Ewa Michałowska –Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

14 Listopada 1982 roku
Lech Wałęsa został zwolniony z internowania. Przebywał w Chylicach, Otwocku i Arłamowie.


14 Listopada 1719 roku
Urodził się Leopold Mozart, austriacki kompozytor, ojciec i nauczyciel Wolfganga Amadeusza Mozarta (zm. 1787)


Zobacz więcej