Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 13.07.19 - 14:46     Czytano: [795]

Rzeź polskich jeńców pod Batohem


„Sarmacki Katyń” za czasów I Rzeczpospolitej

Rzeź pod Batohem, to masowa zbrodnia dokonana na rozkaz Bohdana Zenobiego Chmielnickiego, przez Kozaków zaporoskich na elicie żołnierzy polskich. Fakt ten często nazywany jest „Sarmackim Katyniem”. Warto jest wspomnieć ten fakt, który był bardzo znamiennym zdarzeniem w okresie I Rzeczpospolitej.

Rzeź dokonana przez Kozaków


Rzezi tej dokonano w dniach 3–4 czerwca 1652 roku, po klęsce wojsk polskich pod Batohem. Drugiego dnia po wspomnianej bitwie, Chmielnicki wydał osobisty rozkaz, w którym nakazał wymordować polskich jeńców wojennych uzasadniając to słowami: „Zdechły pies nie kąsa” . Przeciw masowemu morderstwu na polskich jeńcach zaprotestowali Tatarzy krymscy, którzy podczas rzezi w swoich obozach ukryli i ocalili niektórych żołnierzy polskich. Każdy jeniec pozostawiony przy życiu był dla Tatarów zyskowny, bowiem za jego uwolnienie rodziny płaciły znaczny okup. Chmielnicki odrzucił żądania Tatarów, co do pozostawienia Polaków przy życiu. Pułkownicy kozaccy Iwan Zołotarenko i Wysoczanin podstępnie wykupili polskich jeńców, po czym Bohdan Chmielnicki przekazał ich do wymordowania Kozakom i Tatarom nogajskim.

Nienawiść do Polaków

Chmielnickim kierowała przede wszystkim nienawiść do Polaków, lecz także pragmatyzm, gdyż był świadomy, że pozbawiając Rzeczpospolitą żołnierskiej elity, zada jej dotkliwy cios. Pod Batohem doszło do masakry bezbronnych Polaków, a w jej trakcie zginęło prawdopodobnie 3500 doborowych polskich żołnierzy, w tym wielu oficerów. Rzeź przebiegała następująco: związanych jeńców po kilku wyprowadzano na wyznaczony plac, na którym Kozacy i Tatarzy nogajscy podrzynali im gardła lub ścinali głowy, niektórych zakłuwano pikami. Kaźń odbywała się w obecności pozostałych polskich jeńców czekających na swoją egzekucję. Oszpeconych ciał nie grzebano.

Znaczenie bitwy

Bitwa pod Batohem, miała przełomowe znaczenie. Zniszczenie najlepszych oddziałów polskiej armii koronnej, pozwoliło Bohdanowi Chmielnickiemu przejść do ofensywy i w rezultacie doprowadzić do oderwania Ukrainy od Rzeczypospolitej.



Ewa Michałowska- Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Kwietnia 1632 roku
Zmarł Zygmunt III Waza, król Polski i Szwecji (ur. 1566)


19 Kwietnia 1979 roku
Dokonano próby wysadzenia pomnika Lenina w Nowej Hucie.


Zobacz więcej