Niedziela 23 Lutego 2020r. - 54 dz. roku,  Imieniny: Damiana, Romana, Romany

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 03.07.19 - 17:53     Czytano: [509]

Dział: Godne uwagi

Westerplatte znowu się broni


Tak jak 80 lat temu toczy się dzisiaj (póki, co bezkrwawa) bitwa o Westerplatte, którą poprzedziły podobne jak w latach trzydziestych ubiegłego wieku liczne prowokacje. Z tą jednak różnicą, że prowokatorami nie są już hitlerowskie bojówki i szturmowcy z SA i SS. Dziś nie rządzi już Gdańskiem wierny sługa Hitlera, członek NSDAP i SS, gaulaiter Albert Forster, ale związana z PO, Aleksandra Dulkiewicz. Dzisiejszy Gdańsk oddaje hołd Wolnemu Miastu Gdańsk, w którym łamano postanowienia traktatu wersalskiego, rozbudowywano i nielegalnie uzbrajano oddziały SA i SS. Czci okres historii Gdańska, w którym jeszcze przed wojną Niemcy prześladowali polską i żydowską ludność nie mówiąc już o szykanach, jakim poddawani byli członkowie opozycji. Po dzisiejszym Gdańsku kursuje tramwaj w barwach Wolnego Miasta Gdańsk, które uczczono również nadając jego imię jednemu z rond. Ja rozumiem, że ktoś, kto korzysta z niemieckiego wsparcia politycznego i finansowego musi się wdzięczyć i mizdrzyć do Berlina, ale nie rozumiem jak polskie władze mogą coś takiego tolerować i znosić tę hańbę? Zwłaszcza, że te wiernopoddańcze hołdy wobec Niemiec czynione są wyjątkowo bezczelnie i demonstracyjnie. Przecież art. 82. Konstytucji RP mówi wyraźnie, że: „Obowiązkiem obywatela polskiego jest wierność Rzeczypospolitej Polskiej oraz troska o dobro wspólne”. Czy władze Gdańska są wierne Rzeczpospolitej Polskiej oddając hołd okresowi historii miasta, w którym rugowano wszelkie przejawy polskości?

Przyznam, że kiedy w Internecie obejrzałem zdjęcia i filmiki przedstawiające dzisiejszy opłakany stan terenów byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte to ogarnęła mnie wściekłość. Wicepremier i minister kultury, Piotr Gliński jest niezwykle powściągliwy mówiąc: „Westerplatte jest symbolem Polski, ono dotyczy takich najbardziej głębokich pokładów naszych polskich wartości. Bo to jest przecież symbol oddania życia za ojczyznę, symbol oporu w sytuacji, która wydawała się beznadziejna. My jako wspólnota narodowa tworzymy się poprzez odnoszenie się do takich symboli. Niestety to jest miejsce, które od 30 lat nie było w sposób odpowiedni zagospodarowane”. To ostatnie zdanie zupełnie nie odzwierciedla stanu faktycznego, ponieważ to symboliczne miejsce gdzie bohatersko we wrześniu 1939 roku walczyli i ginęli polscy żołnierze przypomina w wielu miejscach jakiś zrujnowany pustostan, w którym zagnieździli się menele. Podobno do niektórych miejsc nie da się podejść ze względu na roznoszący się wokół fetor i zalegające śmieci.

Konstanty Ildefons Gałczyński w „Pieśni o żołnierzach z Westerplatte” pisał:
W Gdańsku staliśmy jak mur,
gwiżdżąc na szwabską armatę,
teraz wznosimy się wśród chmur,
żołnierze z Westerplatte


Z kolei kabaret „Tej” w czasach „przełomu” z 1989 roku dopisał do tej „Pieśni” taką, jakże aktualną do dzisiaj zwrotkę:
Jeśli nie umiesz jeszcze kraść,
A kłamstwa budzą dreszcze,
Twych czynów nie dyktuje strach,
Westerplatte broni się jeszcze.


Dzisiejsza gaulaiter Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz sprzeciwia się głośno przekazaniu miejskich terenów pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. A moim zdaniem powinna siedzieć grzecznie i cicho w poczuciu wielkiego szczęścia, że za opłakany stan terenów byłej składnicy wojskowej Westerplatte Polacy nie wywieźli jej z ratusza na taczce. Taki sam los już dawno temu powinien spotkać jej tragicznie zmarłego poprzednika. Na koniec przypomnę, że po wojnie gaulaiter Forster został uznany przez aliantów za zbrodniarza wojennego i wydano go Polsce. Zasądzoną karę śmierci wykonano 28 lutego 1952 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Jeżeli polski rząd będzie nadal przymykał oczy i tolerował miejscowych polityków oraz urzędników, którzy wypowiadają posłuszeństwo państwu i przebierają nogami by służyć Niemcom, to już wkrótce w Gdańsku stanie pomnik gaulaitera, Alberta Forstera, pod którym zdrajcy, renegaci i zaprzańcy będą składali wieńce oraz kwiaty.

kokos26
Źródło: Niepoprawni.pl
Tekst ukazał się w „Warszawskiej Gazecie”

Wersja do druku

Jan Orawicz - 06.07.19 19:11
Kujawiak przewidzenia,to wyrażnie ty masz! Radzę obyś dobrze wreszcie
spojrzał na siebie! No,ale co widać, to nie stać ciebie na to.Tylko polujesz
na okazje awanturniczych zagrywek z ludżmi!! Kto ciebie obdarował takim
mankiem w zakresie etyki opisowej i normatycznej?!

Kujawiak - 06.07.19 10:39
Panie Janie synu borusa. Ach ci hakerzy! Co za typy!? A moze to na poczcie wymieniono drzwi i otwieraja sie teraz na zewnatrz a nie jak kiedys do srodka i nie moze pan ich otworzyc aby nadac swoja poczty do naszego Koworum. Sprobuj pan wysylac wszystko co sekretne, wartosciowe i autentyczne w listach poleconych. Drozej ale pewniej. To taka moja rada. Chyba, ze Szanowny Pan Redaktor Kworum ma jakis inny pomysl aby pomoc uratowac panskie drogocenne rewelacje, pomysly... a i tajemnice przed tymi hakerami- zlodziejami, tych opisow panskich przezyc, wyobrazni i przywidzen...
Pozostaje z nadzieja, ze wspolnie bedziemy sie wspomagac i przyjdzie "kryska na Matyska", na tych zlosliwych agentow-hakerow co tak bardzo czesto utrudniaja panu zycie - przeciez to nie pierwszy raz - nawet tam za Wielka Woda. Pozdrawiam

Jan Orawicz - 04.07.19 19:51
Te całą- od stóp do głowy Aleksandrę Dulkiewicz należy... po prostu
wyprosić z Gdańska!! Kto to widział,żeby taką wroga Polsce osobę
stawiać na ważne stanowisko Prezydenta Gdańska!! To tylko wrogowie
Polski i przygłupy mogą dawać wsparcie tej całej A.Dytkiewicz!

Jan Orawicz - 04.07.19 19:39
No cóż przykra ta sprawa,bo w Gdańsku odżyła wyrażnie
"Niemiecka pokusa!!!"Jak można było wybrać na Głowę Gdańska
osobę o wrogich niemieckich zapatrywaniach?! Tę Niemkę należy
wyprosić z Gdańska,a także tych,którzy ją wspierają w jej wrogich
Polsce zapatrywaniach!! Gdańsk jest polskim miastem, a nie
niemieckim!!! Czekam na Polaka za sterami Gdańska!!

Jan Orawicz - 04.07.19 19:10
Przy tej sposobności podaję,że czerwoni hakerzy
blokują mi wejście na pocztę! Do czego to dochodzi??!!
W tej sprawie proszę o pomoc Szanowna Redakcję
Kworum!! Czerwoniaki cały czas mają mnie na swych
celownikach!!! Wszystko,co polskie i autentyczne spod
mego pióra im mocno doskwiera! Pozdrawiam

Jan Orawicz - 04.07.19 18:53
Ta przykra Sprawa Gdańska dobitnie o tym świadczy,że tam się
rozpanoszyli wrogowie RP -głównie niemieckiego pochodzenia!
Oni chcą polskie wybrzeże,na czele z Gdańskiem przyłączyć
do państwa niemieckiego! Mam nadzieję,że Rząd RP tę sprawę
potraktuje z całą powagą!!! A to nie są żarty,bo napastik grożny
i uparty!!

Wszystkich komentarzy: (6)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23 Lutego 1999 roku
Premier Jerzy Buzek podpisał akt ratyfikacyjny o wejściu Polski do NATO


23 Lutego 2009 roku
W wieku 79 lat zmarł Franciszek Starowieyski - grafik, malarz i scenograf


Zobacz więcej