Piątek 29 Maja 2020r. - 150 dz. roku,  Imieniny: Maksymiliana, Teodozji

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.05.19 - 17:47     Czytano: [676]

Protestuję. Żądam. Proszę

Żądam od policji, prokuratorów i sędziów zrealizowania konstytucyjnej ochrony godności katolików, w tym również kapłanów. Godność ta jest systematycznie naruszana przez publiczne znieważanie katolików, znieważanie naszych miejsc modlitw i świętych wizerunków, przez utrudnianie modlitwy, przez bezprawne podważanie wiarygodności naszych pasterzy

...

W Kościół katolicki i katolików w Polsce uderza się nagminnie kłamstwem, insynuacjami, manipulacją. Jedynie intensywność tych uderzeń zmienia się w różnych okresach, ale nie ustaje. Celem tych ataków jest zawsze naruszenie naszej godności i wiarygodności. W ostatnim okresie jednak dochodzi do bezprecedensowych, napastliwych wystąpień na forach publicznych. Wyzwiska (ostatnio: przyrównywanie nas do świń w błocie), profanowanie naszych świętości (ostatnio: wykorzystywanie jasnogórskiej ikony Matki Bożej jako instrumentu propagandy LGBT), napaści na budynki kościelne i klasztorne (ostatnio: rozwieszanie na tych murach plakatów ze sprofanowanymi obrazami), pikiety z obraźliwymi banerami i głośnikami przed budynkami kurii, zagłuszanie modlitwy prowadzonej w kościołach, rozpowszechnianie oszczerstw skierowanych przeciwko pasterzom naszego Kościoła, rozciąganie incydentalnych przypadków podejrzenia o naruszenie prawa na wszystkich kapłanów – to tylko niektóre sposoby atakowania godności ludzkiej. Działania lokalne, przeważnie nielicznych atakujących są wzmacniane przez media w ich zwielokrotnionym i często zmanipulowanym przekazie. Tak się dzieje np. z profanacją ikony Matki Bożej, której sprofanowany wizerunek jest wielokrotnie powtarzany jako ilustracja kolejnych informacji. Czyni się tak zapewne, aby zwielokrotnić ból odczuwany przez osoby wierzące. Stanowczo protestuję przeciwko takim działaniom.

W sytuacjach opisanych wyżej otaczam kapłanów i Kościół jeszcze intensywniejszą modlitwą. Sięgam też do publikowanych zbiorów świadectw wiernych o kapłanach i ich posłudze duszpasterskiej. „Kapłan w moim życiu” – to jeden z takich zbiorów. Przywołuję też z pamięci bardzo wielu duchownych, których Pan Bóg postawił na drodze mego życia. Postawa ich wszystkich wykazywana często w bardzo trudnych sytuacjach jest – jak się okazuje – skutecznym lekarstwem na zaśmiecanie przez przeciwników Kościoła przestrzeni komunikacji istniejącej wokół mnie i moich bliskich. To oczywiście nie wystarczy. Trzeba nam dawać świadectwo, że nie zgadzamy się na naruszanie godności wierzących, że we wspólnocie sprzeciwiamy się temu, protestujemy. Grzech trzeba usuwać z naszego życia, ale nie można przy takim rażeniu niszczyć wiele, znacznie więcej dobra. Protestuję więc przeciwko organizowanym i zwielokrotnionym przez media atakom na Kościół, na kapłanów i ich przełożonych in gremio. Ataki te odbieram jako dyskryminowanie katolików w życiu społecznym.

W demokratycznej Polsce nie może być przyzwolenia na publiczne podważanie dobrego imienia żadnego obywatela, w tym również kapłana, bez przeprowadzenia wymaganych prawem procedur. Nie może być naszej zgody na naruszanie godności żadnego człowieka, w tym również kapłana. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej godność uznaje za źródło wolności i praw (por. art. 30) i nakłada na władze publiczne obowiązek ochrony tej godności. Żądam więc od policji, prokuratorów i sędziów zrealizowania konstytucyjnej ochrony godności katolików, w tym również kapłanów. Godność ta jest systematycznie naruszana przez publiczne znieważanie katolików, znieważanie naszych miejsc modlitw i świętych wizerunków, przez utrudnianie modlitwy, przez bezprawne podważanie wiarygodności naszych pasterzy, w tym także medialne uderzanie w św. Jana Pawła II, który całym swym życiem wykazał, że jest wiarygodnym świadkiem Chrystusa.

W minioną sobotę (18 maja, w 99. rocznicę urodzin Papieża-Polaka) przeprowadzono bezprecedensowe ataki na następcę ks. kard. Karola Wojtyły na stolicy krakowskiej. Atakowano naszego Pasterza w Poznaniu i w Krakowie. Nie mogę w tej sprawie zamilczeć. Okazuję swój ból i protestuję przeciwko takim działaniom owych, przecież nielicznych grupek osób i działaniom tych mediów, które owe wyczyny zwielokrotniły. Żądam też od władzy publicznej skutecznej ochrony przed tego rodzaju atakami agresji i nienawiści. A od tych mediów, które bezwolnie uczestniczyły w zwielokrotnianiu tej agresji oczekuję roztropności w przekazywaniu tego rodzaju informacji.

Proszę wszystkich katolików w Polsce, abyśmy jednoczyli się w sprzeciwie wobec opisanych tu naruszeń naszej godności. Proszę o wzajemne wspieranie się w tym sprzeciwie. Proszę o wspieranie naszych kapłanów, szczerze oddanych Panu Bogu i wspólnotom wiernych, którzy swoim życiem odważnie świadczą o Chrystusie. Możemy wspierać ich modlitwą, dobrym słowem i sprzeciwem wobec czynów naruszających ich godność i mających osłabić ich zapał duszpasterski. Nie lękajmy się wspierać dobra, sprzeciwiać się niesprawiedliwym ocenom rozciąganym na całe środowisko.

I wreszcie ostatnią prośbę kieruję do Pasterza mojej, Krakowskiej Archidiecezji. Ekscelencjo, bądź nadal takim, jak dotychczas, odważnym i niestrudzonym w prowadzeniu nas do Chrystusa. Bądź pewien, że idziemy za Tobą i dlatego nie lękamy się zła.

Profesor Janusz Kawecki, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Kraków, dnia 21 maja 2019 roku
Źródło: Biały Kruk

Wersja do druku

Artur Sołonka - 30.05.19 3:07
DO...

Do Unii, do Unii
Niechaj Polskę szlag trafi
Mówią ONI
Tęczowi, lewi
I dawni z komuny
Kto tylko potrafi
Będzie kłamał,
O polskim dobrobycie,
Już przez całe życie!
Że chciał "dobrze"
Tylko Kościół
Przeszkadzał mu skrycie
Galopada gejów,
I lewackich trollów
Całym stadem Trojańskich koni
Do podwojów
"Wieży Babel" goni!!!
Egzotyczna koalicja
Powalczy z Kościołem
Po komunizmie marksowym,
Przejdzie na genderowy
Za 30 centów Euro-wych
Zaprzeda wartości niezależne
Moralne i narodowe.
W dniu Święta Matki
Powieszono na Jej twarzy
Kolorowe szmaty tęczowe
I rozbili - zohydzili
Gdański Krzyż Pański
W pochodzie genderowym
Polsko Ojczyzno Moja
Tyle chwastów wyrosło w Tobie
W tym roku - na Wiosnę
Ponad 826 tysięcy
Ułożone w zatrutej tęczy
Kiedyś były zwane Palikotowe,
Ad 2019. - są już Biedroniowe
Czy zarosną już całą Polskę?

Jan Orawicz - 27.05.19 2:50
Wielce Szanowny Panie Profesorze Januszu, rozbestwieni lewacy
w naszym kraju, uderzając w nas katolików - często bardzo przykro
i boleśnie bardzo rzadko odpowiadają za te swoje fizyczne i psychiczne uderzenia w nas katolików! Tak jest, ponieważ w organach porządkowych,
a ściślej Policji grzeją zadki czerwone gagatki! I masz diable pociechę!!!

Lubomir - 24.05.19 8:21
Czy my 'wysmażymy się' dokładnie sami?... Realny gospodarz Europy, jakim stają się Niemcy, wraz ze swoimi licznymi agentami, konfidentami i kolaborantami - kreują się na idealnych nadludzi, którzy nie grzeszą, ponieważ ... nawet nie uznają pojęcia grzechu. Oni mają potężną kinematografię w branży pornograficznej. Prostytucja to u nich wręcz narodowy przemysł. Niewolnictwo seksualne i demoralizacja dzieci, to niemiecki standard. Jednak o tym cisza. Oni mogą jedynie finansowo wspierać dupków z Polski. Wszelkich pederastów i bębniących o pederastach. Byleby Polacy nie zagłębiali się zbytnio w mechanizmy jakie są im narzucane. Tymczasem bystrzy obserwatorzy mówią o kreowaniu Czwartej Rzeszy w Europie. Chociaż są i tacy, którzy dostrzegają chęć wykreowania się na kolonizatora i eksploatatora Polski - pewnego niewielkiego kraiku z Bliskiego Wschodu...Tak czy inaczej Polacy sami powinni ogarnąć temat. Wszak 'bez Boga ani do proga'. Nie ma świata idealnego i nie ma ludzi idealnych. Także nie ma ich za Odrą i nad Jordanem.

Adam Tymek - 23.05.19 19:45
Maryan z Topoli. Trudno stawiać takie żądania z tego
prostego powodu,że organa porządkowe i ich kadra,to
przecież- w dużym stopniu czerwoni funkcjonariusze!
To jest teraz przykry czerwony spadek po PRL -u Tak jest,
bo nie było się komu zająć tą armia byłych sługusów
komuny i czerwonej Moskwy jako naszego zaborcy!

Maryan z Topoli - 23.05.19 15:54
Ciekawe, że reagujemy na mowę nienawiści wobec katolików a sami zostaliśmy przez speców od sowietyzacji społeczeństw nafaszerowani wrogością do Arabów i Rosjan. MOdne jest krytykowanie ataku na Kościół a be mówienie o wymordowanych już "wrogach ludu" czy obecnym ataku na Rosjan i Arabów. Nawet tzw. gazety prawicowe biorą udział w propagandowym sączeniu nienawiści do w/w nacji.

Perth - 23.05.19 13:03
Panie, to dobrze, że zauważyłeś, odezwałeś się i potwierdziłeś co ja napisałem na temat mojej wiary ale i na temat wiary Władysława Nowickiego, który jak sam pisze poniżej chodził do kościoła katolickiego, bo tak sobie życzyli Kochani Rodzice i, "obecność w kościele była tylko fizyczną
obecnością. A "Odmawianie w domu pacierzy było tylko wykonaniem polecenia
rodziców". Nic więc dziwnego, że tak wychowany młodziutki Nowicki wyrósł na dojrzałego prelegenta Ateistów i Wolnomyślicieli, o czym raczył poinformować na Kworum ...
Ale cieszyć się należy, że po wybyciu z Polski w czasie kiedy ateiści tracili na poważaniu, już jako Jan Orawicz powrócił jak zabłąkana owieczka do grona tych, "którzy nie widzieli, a uwierzyli"(J 20,29) i życzliwie go przyjęli. Teraz tam w USA może przeżywać szczęśliwe chwile starości, wspominając te aktywne z młodości.
Szczerze i prawdziwie 100 lat w zdrowiu życzę, a nawet i więcej!

Problem w tym, że muszę to zamieścić pod Apelem prof. Janusza Kaweckiego, którego popieram z całego serca. A wpisy Nowickiego-Orawicza nie mają nic wspólnego z posłaniem zawartym w wołaniu: Protestuję. Żądam. Proszę!

Jan Orawicz - 23.05.19 5:25
Osobo spod ksywy Perth,to twoje zarozumialstwo
żlę świadczuy o tobie.Ty jakbyś komuś nie zaprzeczył
w jego spojrzeniu - w tym wypadku na nasza wiarę w
Boga, to pewnie byłbyś chory! Jest spory odsetek
takich słabo wierzących w Boga.Wielu z nich należało
w czasie PRL do PZPR,ZSL itp.Bywa,że obok nich są
chodzący do kościoła dla oka.Radzę tobie obiektywnie
spojrzeć na nasze społeczeństwo,a przyznasz mi rację,
że należy znać materiały dotyczące jaskrawych dowodów
na istnienie Boga.A jest ich sporo!! To jest materiał
przekonywujący niedowiarków itp.

Maryan z Topoli - 22.05.19 10:37
Te same siły, które ciągle atakują Kościół wcześniej rozprawiły się z naszą inteligencją i arystokracją.
Sposób identyczny, najpierw wzbudza się nienawiść w polskojęzycznym bydle a potem wystarczy czekać i co jakiś czas dolewać oliwy do ognia. Z "wrogami ludu" polskojęzyczne bydło z małą obcą pomocą rozprawiło się wzorowo. Dzisiaj mało kto wie i rozumie komu to służy. Jak potężne są to siły świadczy fakt, że nikt na Świecie o tym nie pisze.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zadruga_(ruch)

" Analizując psychologiczną treść wierzeń religijnych Stachniuk uznał "antycywilizacyjny" charakter katolicyzmu, który - jego zdaniem - gloryfikuje, propaguje i utrwala eskapizm, gnuśność i konsumpcjonizm, a w konsekwencji prowadzi do materialnego ubóstwa i cywilizacyjnego zacofania. Przezwyciężenie tego "niżu cywilizacyjnego" miało nastąpić poprzez zmianę "ideomatrycy", którą oprzeć chciał na wartościach heroizmu i kolektywizmu.
Projekty polityczne Zadrugi (zadrugizm) miały charakter etatystyczny i totalistyczny. "Narodowa Wspólnota Tworząca" miała mieć charakter skrajnie scentralizowany, jednak przy tym oparty na "zbiorowym entuzjazmie" (a więc oddolny). Gospodarka byłaby upaństwowiona i planowa, co miało pozwolić na wielką modernizację i stworzenie zaawansowanej technologicznie cywilizacjiProjekty polityczne Zadrugi (zadrugizm) miały charakter etatystyczny i totalistyczny. "Narodowa Wspólnota Tworząca" miała mieć charakter skrajnie scentralizowany, jednak przy tym oparty na "zbiorowym entuzjazmie" (a więc oddolny). Gospodarka byłaby upaństwowiona i planowa, co miało pozwolić na wielką modernizację i stworzenie zaawansowanej technologicznie cywilizacji."

Nie da się ukryć, że czasy gdy w rolnictwie pracowało 70% społeczeństwa minęły bezpowrotnie. Dzisiaj Światem rządzi ten kto ma technologie a przetrwają narody, które będą umiejętnie korzystać z obcej technologii.

Adam Kaita - 22.05.19 4:26
Aron Waxman,co ty tutaj wypisujesz? PiS wyraża zgodę na Roszczenia
Żydowskie?!

PERTH - 22.05.19 3:07
Dla mnie nie liczy się opcja polityczna tylko człowiek. Cenię sobie stanowisko tych ludzi, z obecnego rządu i tych Duszpasterzy którzy stanowczo reagują na podłości, ataki i obelgi skierowane w nasz Kościół, w naszą Wiarę, w nasze polskie Dusze. Człowiek wierzący i praktykujący 10 przykazań wspomagany przez Królową Polski, wybrany do sprawowania rządu w Rzeczpospolitej zawsze będzie dążył aby jego Credo było zgodne z tym co nakazuje Bóg-Honor i Ojczyzna. Dlatego popieram apel Profesora i przyłączam się do głosu Pana Galickiego.
PS. Uważam, że Konfederacja, stawia słuszne postulaty i życzę jej wytrwałości w jej dążeniach dla dobra naszej Ojczyzny, ale sednem Apelu Profesora jest obrona naszej Wiary i Godności Kościoła, a szczególnie naszej Królowej Polski. I tego należy domagać się obojętnie, kto jest, czy kto będzie przy władzy.
Wpis człowieka, że "Dziwne to, że nasi duchowni - jakoś bardzo rzadko poruszają sprawy jaskrawych dowodów na istnienie Pana Boga" uważam, że jest wpisem absolutnie nie na temat, człowieka bardzo chwiejnego w swojej wierze i w swoich politycznych upatrywaniach. Dowodów na istnienie Boga nie trzeba ciągle wałkować, opisywać, rozmywać w przywidzeniach i ciągle na pokaz opisywać, bo za każdym razem wychodzi coś innego - trzeba w Niego wierzyć i żyć zgodnie z Dekalogiem! Tym bardziej, że się tego Boga kiedyś zaparło w młodości dla obowiązującej wtedy polityki.

Aaron Waxmann - 21.05.19 22:53
Te postulaty i żądania prof. Kawęckiego może zrealizować nowa siła na polskiej prawicy patriotycznej czyli KONFEDERACJA.
PiS boi się Komisji Europejskiej i podkula ogon pod siebie.
KONFEDERACJA wali w KE z całej siły i nie boi się pogróżek Junckera i Timmermansa, czerwonych lewaków.
Panie profesorze, chce pan obrony kościoła, wytrzebienia pedofilów to proszę głosować na KONFEDERACJĘ.
Konfederacja bezpardonowo zwalcza również bezpodstawne żydowskie roszczenia i mówi złodziejom NIE przez zgłoszenie do procedowania w Sejmie ustawy przeciwko 447 Just Act.
PiS jednak odrzucił projekt ustawy Konfederacji z porządku obrad polskiego parlamentu. Z tego wynika, że zgadza się na roszczenia żydowskie.

Jan Orawicz - 21.05.19 20:59
Tak się dzieje w Polsce,bo my katolicy i nasi duchowni nie potrafimy
przedstawić społeczeństwu wiele dowodów na istnienie Pana Boga i
Matki Bożej!! Samo mówienie,że jest Pan Bóg i Matka Boża,to nazbyt
mało.Dziwne to,że nasi duchowni - jakoś bardzo rzadko poruszają
sprawy jaskrawych dowodów na istnienie Pana Boga! Czyżby się
wstydzili poruszania tego tematu?! Ja osobiście przeżyłem w moim młodym
życiu trzy zdarzenia nadprzyrodzone,świadczące o istnieniu Pana Boga.
Ich opisanie,to praca na książkę! W młodym wieku byłem w zasadzie
niedowiarkiem! Uczęszczałem do kościoła katolickiego,bo tak sobie życzyli
moi Kochani Rodzice.Ale moja obecność w kościele była tylko fizyczną
obecnością.Odmawianie w domu pacierzy było tylko wykonaniem polecenia
rodziców.

Jan Orawicz - 21.05.19 19:24
Żeby teraz rządać coś od Władzy Państwowej,to trzeba mieć zdrowie
i wytrwałość! We władzach - od Warszawy do wiejskich gmin urzędują
nadal towarzyszki i towarzysze! PiS po objęciu władzy -postanowił się
zlitować nad liczną armią czerwonych biurasów! A oni postanowili być starszymi hamulcowymi tego wszystkiego,co zaleca PiS dla dobra Polski!
Tak zawsze bywa, jak się nie rozlicza czerwonych łotrów z ich łotrostwa!
Z tego powodu Polska ponosi poważne straty! Czerwoni hamulcowi dwoją
się i troją,by wrócić za stery wwwaaadzdzyyy RP!! No coż nie było komu
odkomuszyć Polski! Prawica obawiała się rozlewu krwi.Ale nie o to chodziło
tylko o rozstanie się z czerwonymi bonzami na wielu kierowniczych sta-
nowiskach w administracji państwowej itp. Ale jest to temat wielki +skutki
pozostawienia komuszków na wielu stanowiskach urzędowych i w zakładach pracy! To była i jest nadal armia hamulcowych rozwoju Polski.Oczywiście jakiś tam niski procent czerwoniaków zrozumiało,że Polska jest Polską,a nie dalej
ich PRL.-em!

Lech Galicki - 21.05.19 18:29
Popieram, jestem w pełnej solidarności z Autorem artykułu i przedstawionymi poglądami. Szczęść Boże Panie profesorze.

Wszystkich komentarzy: (14)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Maja 1985 roku
W wyniku zamieszek kibiców na stadionie Heysel w Brukseli śmierć poniosło 38 osób.


29 Maja 1861 roku
Zmarł Joachim Lelewel, polski historyk i działacz polityczny (ur. 1786)


Zobacz więcej