Środa 16 Października 2019r. - 289 dz. roku,  Imieniny: Ambrożego, Florentyny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.05.07 - 17:47     Czytano: [1580]

Celnicy cenzorami sztuki

Sześć eksponatów, przeznaczonych na wystawę w Dreźnie, zatrzymał w kraju „z przyczyn politycznych” rosyjski urząd celny – podał we wtorek niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Rozpoczynająca się w najbliższą środę wystawa nosi tytuł „Learning from Moscow”, co nawiązuje do propagandowego hasła „Uczyć się od Związku Radzieckiego, to uczyć się zwyciężać”.

Współcześni moskiewscy artyści uczestniczący w wystawie zajmują się „w dowcipny, szyderczy, a często wręcz prowokacyjny” sposób problemami globalizacji i jej wpływu na rosyjską kulturę i społeczeństwo – pisze „FAZ”.

Wśród zakwestionowanych dzieł znajduje się praca „Świeczka naszego życia” grupy artystycznej „Błękitne nosy”. Jej tematem jest „nowa jedność w trzech postaciach” rosyjskiego społeczeństwa, której symbolami są Puszkin, rosyjska Cerkiew oraz prezydent Władimir Putin. Celnicy zatrzymali też pracę Konstatntyna Latyszewa „Putkin”.

„To krok w tył w rosyjsko-niemieckiej współpracy w dziedzinie sztuki” – ocenił szef drezdeńskiej galerii Gisberg Porstmann. Przyznał, że już wcześniej dochodziło do konfliktów w przypadku dzieł naruszających normy religijne. „Sytuacja, w której urząd celny występuje w roli cenzury, nie ma jednak precedensu” – podkreślił.

Autorzy wystawy poradzili sobie jednak z decyzją rosyjskich celników. W galerii wiszą przytwierdzone do ściany pinezkami kopie zatrzymanych dzieł.

(PAP)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

16 Października 1978 roku
Polski metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła został papieżem - przyjął imię Jan Paweł II.


16 Października 1978 roku
Wanda Rutkiewicz jako trzecia kobieta na świecie oraz pierwsza Europejka weszła na Mount Everest.


Zobacz więcej