Sobota 7 Grudnia 2019r. - 341 dz. roku,  Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.05.07 - 17:47     Czytano: [1598]

Celnicy cenzorami sztuki

Sześć eksponatów, przeznaczonych na wystawę w Dreźnie, zatrzymał w kraju „z przyczyn politycznych” rosyjski urząd celny – podał we wtorek niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Rozpoczynająca się w najbliższą środę wystawa nosi tytuł „Learning from Moscow”, co nawiązuje do propagandowego hasła „Uczyć się od Związku Radzieckiego, to uczyć się zwyciężać”.

Współcześni moskiewscy artyści uczestniczący w wystawie zajmują się „w dowcipny, szyderczy, a często wręcz prowokacyjny” sposób problemami globalizacji i jej wpływu na rosyjską kulturę i społeczeństwo – pisze „FAZ”.

Wśród zakwestionowanych dzieł znajduje się praca „Świeczka naszego życia” grupy artystycznej „Błękitne nosy”. Jej tematem jest „nowa jedność w trzech postaciach” rosyjskiego społeczeństwa, której symbolami są Puszkin, rosyjska Cerkiew oraz prezydent Władimir Putin. Celnicy zatrzymali też pracę Konstatntyna Latyszewa „Putkin”.

„To krok w tył w rosyjsko-niemieckiej współpracy w dziedzinie sztuki” – ocenił szef drezdeńskiej galerii Gisberg Porstmann. Przyznał, że już wcześniej dochodziło do konfliktów w przypadku dzieł naruszających normy religijne. „Sytuacja, w której urząd celny występuje w roli cenzury, nie ma jednak precedensu” – podkreślił.

Autorzy wystawy poradzili sobie jednak z decyzją rosyjskich celników. W galerii wiszą przytwierdzone do ściany pinezkami kopie zatrzymanych dzieł.

(PAP)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

07 Grudnia 1988 roku
Trzęsienie ziemi w Armenii pochłonęło około 25 tysięcy śmiertelnych ofiar.


07 Grudnia 2013 roku
W wieku 113 lat zmarł ostatni uczestnik (ułan) Bitwy Warszawskiej, kpt. Józef Kowalski, był najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie


Zobacz więcej