Wtorek 14 Lipca 2020r. - 196 dz. roku,  Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.05.07 - 17:47     Czytano: [1636]

Celnicy cenzorami sztuki

Sześć eksponatów, przeznaczonych na wystawę w Dreźnie, zatrzymał w kraju „z przyczyn politycznych” rosyjski urząd celny – podał we wtorek niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Rozpoczynająca się w najbliższą środę wystawa nosi tytuł „Learning from Moscow”, co nawiązuje do propagandowego hasła „Uczyć się od Związku Radzieckiego, to uczyć się zwyciężać”.

Współcześni moskiewscy artyści uczestniczący w wystawie zajmują się „w dowcipny, szyderczy, a często wręcz prowokacyjny” sposób problemami globalizacji i jej wpływu na rosyjską kulturę i społeczeństwo – pisze „FAZ”.

Wśród zakwestionowanych dzieł znajduje się praca „Świeczka naszego życia” grupy artystycznej „Błękitne nosy”. Jej tematem jest „nowa jedność w trzech postaciach” rosyjskiego społeczeństwa, której symbolami są Puszkin, rosyjska Cerkiew oraz prezydent Władimir Putin. Celnicy zatrzymali też pracę Konstatntyna Latyszewa „Putkin”.

„To krok w tył w rosyjsko-niemieckiej współpracy w dziedzinie sztuki” – ocenił szef drezdeńskiej galerii Gisberg Porstmann. Przyznał, że już wcześniej dochodziło do konfliktów w przypadku dzieł naruszających normy religijne. „Sytuacja, w której urząd celny występuje w roli cenzury, nie ma jednak precedensu” – podkreślił.

Autorzy wystawy poradzili sobie jednak z decyzją rosyjskich celników. W galerii wiszą przytwierdzone do ściany pinezkami kopie zatrzymanych dzieł.

(PAP)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

14 Lipca 1911 roku
Urodził się Tadeusz Fijewski, aktor teatralny i filmowy (zm. 1978)


14 Lipca 1933 roku
W Niemczech wszystkie partie polityczne oprócz Partii Nazistowskiej zostały zdelegalizowane.


Zobacz więcej