Wtorek 7 Lipca 2020r. - 189 dz. roku,  Imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 29.04.19 - 16:43     Czytano: [1134]

Dział: Głos Polonii

Rajd Katyński w Australii

Relacja z czwartego australijskiego motocyklowo – samochodowego Rajdu Katyńskiego, “KATYŃ 1940 SMOLEŃSK 2010”.

PAMIĘTAMY – AUSTRALIA! “KU PAMIĘCI ANDRZEJA POKORSKIEGO”

Spotkaliśmy się 5 kwietnia, rano w sali Jana Pawła II na terenie kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Marayong, gdzie powitał nas Komandor Rajdu dr Ryszard Dzierzba i wicekonsul d/s Polonii Pani Joanna Splocharska, która odczytała list z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, skierowany do Uczestników IV Rajdu “Katyń 1940 – Smoleńsk 2010ku ” pamięci Andrzeja Pokorskiego.

Samochody i motocykle były udekorowane flagami polskimi i australijskimi. Z tymi flagami wędrowaliśmy przez cały nasz Rajd. Wzbudzało to jak zawsze wielkie zainteresowanie. Tym samym przekazaliśmy naszym australijskim sąsiadom, że „Jeszcze Polska nie zginęła” i że o tym pamiętamy! Młodzież, ta najmłodsza jadąca w samochodach na swój sposób nawiązywała kontakt ze swoimi australijskim rówieśnikami – I’m proud to be Polish! v I am proud to be Australian.

Trasa Rajdu prowadziła z Sydney przez Berrima - Penrose Park, Canberrę, Cooma, Jindabyne, powrót do Canberry w niedzielę, a po spotkaniu z tutejszą Polonią powrót do Sydney.
Pierwszym miejscem postoju była Berrima – Penrose Park, na terenie Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Miłosierdzia.
Odwiedziliśmy tam posadzone przez nas Dęby Katyńskie, gdzie aby zadumać się ponownie nad losem naszych pomordowanych bohaterów. Po tym postoju w drogę do Canberry i tam spotkaliśmy się z przedstawicielami Australijskiego Mauzoleum Pamięci.

Następnie pojechaliśmy na bratnie spotkanie do Ambasady Polskiej aby uczcić Dzień przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Tam zostaliśmy powitani, uroczyście i miło. Przybyło ponad 150 przedstawicieli społeczności polskiej i węgierskiej. W uroczystości udział wzięli JE Ambasador RP dr Michał Kołodziejski jak również JE Ambasador Węgier dr Istvan Mikola oraz partnerzy z Grupy Wyszehradzkiej – HE Tomas Dub, Ambasador Republiki Czeskiej i JE Tomas Ferko, Ambasador Republiki Słowackiej. Specjalnym gościem był John Ronney, burmistrz Comma, Jindabyne i Snowy Monaro Regional Council’s.

Podczas części oficjalnej uroczystości przemówienia okolicznościowe wygłosili; Ambasador RP, Michał Kołodziejski, Ambasador Węgier, dr Istvan Mikola oraz Komandor Rajdu, dr. Ryszard Dzierzba. Ambasador Węgier powiedział krótkie przemówienie powitalne, a na zakończenie dodał w języku polskim: “Węgier, Polak dwa bratanki i do konia i do szklanki.”
Na pamiątkę naszego spotkania Ambasador Węgier dr Mikola otrzymał od naszej grupy wręczony przez Komandora Album o Katyniu, a burmistrz miasta Cooma Medal Kościuszki bity przez Mennicę Polską.
Nasz artysta oraz uczestnik Rajdu Witold Skonieczny przekazał do Ambasady na ręce Pana Ambasadora Michała Kołodziejskiego Obrazy Ojców Niepodległości Polski, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Paderewskiego. Wieczór uświetniły nam tańce polskich i węgierskich zespołów folklorystycznych: “Wielkopolska” z Canberry i węgierski “Gyongyosbokreta”.

Po wizycie w Ambasadzie Polskiej udaliśmy się na spoczynek do naszego miejsca zakwaterowania w Narrabunah do Ośrodka Chrystusowców pod gospodarskim okiem ks. Przemysława Karasiuka. Następnego dnia w sobotę udaliśmy się do miejscowości Jindabyne, z przystankiem w Cooma, gdzie znajduje się monument z tablicą poświęconą naszemu narodowemu bohaterowi, Tadeuszowi Kościuszce. W Cooma pod słonecznym niebem i wspaniałą ciepłą pagoda uczciliśmy Apelem Pamięci śp. Andrzeja Pokorskiego, który w tym miejscu zakończył swoje życie w czasie Rajdu w 2018 roku.

Wspaniałą niespodzianką była i jest zamontowana W Cooma “ŁAWECZKA ku Pamięci ANDRZEJA POKORSKIEGO, UCZESTNIKA RAJDU “KATYŃ 1940/SMOLEŃSK 2010” z miłości od rodziny i przyjaciół. Obok “Ławeczki” został zamontowany kamień z tarczą hamulcową motoru śp. Andrzeja, znalezioną po wypadku, w środku której jest zamontowany Krzyż. Przy tej “Ławeczce” zostały złożone kwiaty. Pomysł ławeczki zrodził się na spotkaniach Klubu Gazety Polskiej w Sydney. Finansował Klub Gazety Polskiej wspólnie ze Związkiem Polskich Więźniów Politycznych w Australii. Wszystko zostało zamontowane przez Council w Cooma.

Następnie pojechaliśmy wszyscy do Jindabyne i przy Pomniku Strzeleckiego został odczytany Apel Pamięci Poległych w Katyniu i Smoleńsku. Apel odczytał p. Maciej Jarysz.
Po Apelu udaliśmy się do hotelu i po małym odpoczynku większość z nas poszła na Górę Kościuszki. Jedni zdobyli Górę inni weszli tylko kilka km, w Górach było bardzo zimno ze śniegiem na szczycie Góry Kościuszki.
Wszyscy wrócili szczęśliwie do domów, oddalonych o setki kilometrów. Nawiązaliśmy nowe znajomości, ze społecznością australijską i z węgierską, która przybyła do Australii po masakrze urządzonej przez komunistów na tym naszym bratnim Narodzie, w czasie Powstania Węgierskiego. W przyszłym roku być może uda się zmienić trasę Rajdu aby zostać dłużej w Jinabyne i spokojnie od rana wejść na Górę Kościuszki.

A to od naszego Komandora Rajdu dr Ryszarda Dzierzby:
Dojechaliśmy bezpiecznie, pełni wrażeń do domu po Rajdzie Katyń/Smoleńsk Australia 2019 Ku Pamięci Andrzeja Pokorskiego. Tym którzy uczestniczyli dziękuję, drugich zapraszamy na kolejny V Rajd 2020. Dziękuję fotoreporterom, redaktorom, tym, którzy nagrywali kamerą Video.
Dziękuję również naszym dzieciom i młodzieży za ich obecność z nami.
A ja w imieniu wszystkich uczestników Rajdu dziękuję organizatorom i Komandorowi Rajdu. Do następnego roku!!!

Ale i tym samym w imieniu własnym i Komendanta Rajdu zapraszam p. Redaktora Kworum do uczestnictwa w naszych polonijnych rajdach. Znajdzie się dla Pana miejsce w naszych domach i na siodełkach Harleyów, czy też w naszych samochodach. I może już wtedy w przyszłym roku - jako uczestnik naszych polskich poczynań tu, na Antypodach opisze Pan tak przenikliwie i wzruszająco nasz RAJD – jak ten warszawski marsz W MODLITWIE I PAMIĘCI.

Przesyłam pozdrowienia.
PERTH

Wersja do druku

Perth - 01.06.19 4:08
Pani Moniko, dziekuję za uwagę. Śp. Andrzej Pokorski, jak i Komandor Rajdu dr Ryszard Dzierzba, to ludzie, z którymi m.in. dobry los ustawił mnie w polonijnym życiu. A My? Spotkaliśmy się już, ostatnio w tym samym miejscu w Melbourne, 23 stycznia 2016 - ta data wybija mi się w pamięci i na zdjęciach zrobionych przy tej okazji aby razem wystąpić przeciw zbieraninie z KOD, z plakatami z odciśniętym buciorem "Dudo nie depcz". Byłem wtedy dwa tygodnie w sprawach służbowych mojej firmy i zatrzymałem się u Przyjaciół w Melbourne. I razem z Nimi a zarazem z Panią, "którzy jeszcze nie tak dawno siedzieli w więziennych celach, walcząc o Polskę właśnie demokratyczną, wolną i niezawisłą - tak jak to Pani wyraźnie napisała w Niezależnej, protestowałem przeciwko lewactwu, tym KODowcom i AIPowcom, którzy plugawili Polskę, prezydenta, rząd i premiera p. Beatę Szydło.
Znajduję czas aby podziękować Pani za refleksję o ostatnich wyborach, a szczególnie za słowa znalezione na Pulsie Polonii: "Bo Polacy pokazali światu czego chcą - wybrali jak TRZEBA! I Bogu niech będą dzięki".
I to boli samozwańczych, tzw. "polityków-analityków-katolicowo-prawicowo-lewicowych"! I tych Nijakich!
Do zobaczenia w przyszłości - nie koniecznie na Melbourne Civic Square...

Monika Wiench - 15.05.19 0:49
Podziekowanie dla / szkoda ze / anonimowego Autora bardzo ciekawej relacji z Rajdu. Chętnie bym poznała jego nazwisko.
Gratulacje dla organizatorów i uczestników tego ważnego patriotycznego wydarzenia jakim jest coroczny Rajd.

Perth - 30.04.19 1:00
Chciałem jeszcze uzupełnić informacją, że: w dniu 28 kwietnia 2019 roku w Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Marayong odbyła się Msza Swieta dla uczczenia pamięci ofiar Tragedii Smolenskiej oraz ofiar Zbrodni Katynskiej. Po Mszy św. przed tablicą upamietniajacą tragiczną smierć 96 osob, polskiej elity na smolenskim lotnisku, głos zabrali: ks. Rektor Artur Botur, działacze polonijni Witold Skonieczny i Ryszard Dzierzba oraz dr Grzegorz Szuladziński, b. członek podkomisji smoleńskiej, autor niedawno wydanej książki "Ostatnie sekundy lotu". Na uroczystosciach obecne były Panie: Konsul Irena Juszczyk (która złozyła kwiaty pod tablica pamiątkową) oraz Prezeska Rady Naczelnej Polonii Australijskiej Małgorzata Kwiatkowska.
Pozdrawiam

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

07 Lipca 1874 roku
Urodził się Władysław Grabski, ekonomista, polityk, twórca Banku Polskiego (zm. 1938)


07 Lipca 1572 roku
Zmarł Zygmunt II August, król Polski (ur. 1520)


Zobacz więcej