Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 14.04.19 - 12:05     Czytano: [698]

Krótka historia Wojska Polskiego


Świętokrzyska Impreza

W wyniku przewrotu wojskowego marszałek Józef Piłsudski, przejął władzę w Państwie Polskim. W nowym, utworzonym przez Kazimierza Bartla rządzie, objął on tekę ministra spraw wojskowych. Czynnikiem umacniającym władzę Marszałka, były wprowadzone przez niego zmiany w korpusie oficerskim. W roku 1921 na 145 generałów, służących w Wojsku Polskim, 12 wywodziło się z Legionów Polskich. W 1928 roku natomiast na 81 generałów było już 44 byłych legionistów. Objęli oni przy tym najważniejsze stanowiska dowódcze.

Reorganizacja w wojsku


Piłsudski przeprowadził gruntowną reorganizację naczelnych władz wojskowych. Na jego czele stanął Generalny Inspektor, przewidziany w razie wojny na stanowisko Naczelnego Wodza. Wraz z utworzeniem Generalnego Inspektoratu ukształtował się także dwutorowy system dowodzenia wojska. Czyli był to pokojowy system, sprawowany przez Ministerstwo Spraw Wojskowych i wojenny, realizowany przez GISZ. Nastąpiły również częściowe zmiany w strukturze organizacyjnej wojska. Zostały zlikwidowane trzy spośród czterech istniejących dywizji kawalerii. Wzrosła natomiast liczba samodzielnych brygad kawalerii.

Koniec lat dwudziestych

W końcu lat dwudziestych ubiegłego wieku, zredukowano wojska saperskie. Z istniejących poprzednio 10 pułków saperskich pozostawiono 8 batalionów, a pułki saperów kolejowych zmniejszono do szczebla batalionu. Bataliony te połączono w brygady, obejmujące łącznie 13 batalionów

Nie ma już poboru

Od dnia 11 lutego 2009 roku, w Polsce nie stosuje się przymusowego poboru do wojska, a 22 stycznia 2010 roku zakończył się proces całkowitego uzawodowienia armii polskiej. Siły Zbrojne RP przeszły z modelu wielkiej armii poborowej do mniejszej armii składającej się z żołnierzy zawodowych oraz ochotników. W niedzielę, 31 marca 2019 roku, prawie 300 żołnierzy Wojska Polskiego wypowiedziało słowa przysięgi wojskowej na ostrowieckim rynku. Była to tym samym pierwsza w tym roku przysięga ochotników powołanych do 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W uroczystościach udział wzięła także Beata Szydło, wiceprezes Rady Ministrów. Uroczystości te poprzedzone były Mszą Świętą w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Kolumna licząca ponad 800 żołnierzy ruszyła ze sztandarem, ulicami Ostrowca Świętokrzyskiego, by rozpocząć uroczystą przysięgę na Rynku. Wspomniana impreza, uświetniona została występem orkiestry wojskowej z Lublina. Na tej niezwykłej imprezie okolicznościowej, obecni także byli uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Ostrowca Świętokrzyskiego w historycznych mundurach, jak również Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 pułku Ułanów Wileńskich.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

       



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1983 roku
Uruchomiono pierwszy komputer typu laptop


29 Marca 1937 roku
Zmarł Karol Szymanowski, polski kompozytor. Obok F. Chopina, uznawany za najwybitniejszego kompozytora (ur. 1882)


Zobacz więcej