Poniedziałek 21 Października 2019r. - 294 dz. roku,  Imieniny: Celiny, Janusza

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 28.03.19 - 18:25     Czytano: [533]

Strajk głodowy

Kolejny nauczyciel dołączył do strajku głodowego w Krakowie

Czwartek jest czwartym dniem protestu głodowego oświatowej Solidarności w Kuratorium Oświaty w Krakowie. Głoduje czworo nauczycieli. Jednocześnie w innej sali budynku kilkunastu przedstawicieli Solidarności kontynuuje okupację.

Głodujący mają rozłożone materace, mogą liczyć na opiekę medyczną, jednak na razie obyło się bez interwencji lekarzy. Piją wodę i soki. Zamierzają zostać w kuratorium, dopóki rząd nie podejmie decyzji poprawiających sytuację w oświacie. Do trójki głodujących początkowo nauczycieli dołączyła czwarta osoba – nauczycielka Agata Adamek z Ostrowca Świętokrzyskiego, która wcześniej uczestniczyła w okupacji.

- Przyjechałam w niedzielę i byłam wśród okupujących małopolskie kuratorium oświaty. Wiadomo, że człowiek ulega emocjom i obserwując sytuację, w której znajdują się osoby głodujące, wobec braku reakcji rządu, zdecydowałam, że będę je wspierać, że chcę dołączyć – powiedziała Adamek. Jak dodała, ma nadzieję, że jeśli głodujących będzie więcej, reakcja nastąpi szybciej. - Po pierwszej dobie czuję się dobrze, stabilnie, choć trudno przewidzieć, jak zachowa się organizm – zaznaczyła.

Z kolei nauczycielka języka angielskiego z Olkusza Ewa Sroka podkreśliła, że "łatwo nie jest". - Wczorajsze popołudnie było trochę ciężkie, ale jakoś poradziłam sobie ze wsparciem protestujących z góry i współgłodujących. Dzisiaj trochę lepiej. Jestem po śniadaniu – czyli gorącej wodzie. Głoduję pierwszy raz w życiu, więc nie wiem, jak powinien reagować organizm. Czekamy z dużą nadzieją, że zakończy się to stosunkowo szybko i z dobrym efektem dla nas nauczycieli – mówiła.

- Jeśli chodzi o samopoczucie fizyczne, to jest coraz gorzej. Organizm jest osłabiony, pojawia się poczucie, że robi się niedobrze. Ale najważniejsze, że duch w nas nie upada. Jesteśmy zdeterminowani trwać do końca, do zwycięstwa – mówiła nauczycielka matematyki z Dąbrowy Górniczej Monika Ćwiklińska. Jak dodała, głodujący nie poddadzą się, bo "za daleko to zaszło".

- Najważniejsza jest psychika, chociaż człowiek czuje zmęczenie, znużenie. Wczoraj podskoczyło mi ciśnienie, czym wszyscy się zaniepokoili. Trochę mam lat – za miesiąc "siedemdziesiątka". Dzisiaj już się wyrównało. Jestem po ćwiczeniach, bo to jest podstawa – mówił przewodniczący Sekcji Regionalnej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego Piotr Pakosz.

Jak dodał, liczy przede wszystkim na ruch ze strony premiera Mateusza Morawieckiego. Pakosz przypomniał, że jego syn – również nauczyciel – solidaryzując się z protestującymi, rozpoczął głodówkę, którą prowadzi "prywatnie" w Opolu.

Rotacja okupujących

Od 11 marca, czyli 18. dzień, w tym samym budynku, ale w innej sali, po kilkunastu pracowników oświaty prowadzi okupację (akcja ma charakter rotacyjny, uczestnicy się zmieniają). Mają taki sam cel jak głodujący.

- Jesteśmy na posterunku. Cztery osoby głodujące trwają na swoich miejscach, myślę, że powoli słabną, ale duch bojowy nas wszystkich nie opuszcza. Na górze trwa protest okupacyjny i tutaj też sytuacja się zmienia. Codziennie, bądź co dwa dni, przyjeżdżają kolejne osoby z Polski i biorą udział w tym proteście. Ostatnio gościmy kolegę i koleżankę z Bydgoszczy, kolegów ze Śląska, z Łodzi, także jest ruch i wymiana – powiedziała w czwartek rzecznik prasowy sekcji oświaty małopolskiej Solidarności Jolanta Zawistowicz. Jak dodała, na ten moment w okupacji uczestniczy 12 osób.

Zdaniem Zawistowicz, głodówka oznacza "bezpośrednie narażanie na szwank swojego zdrowia i życia, więc nie jest zbyt sensowne, żeby to była duża grupa osób". - Ale podejrzewam, że jeśli postawa strony rządowej nie ulegnie zmianie, taki scenariusz nie jest wykluczony – oceniła.

Nauczycielska "S" domaga się m.in. skrócenia ścieżki awansu zawodowego, zmiany przepisów dotyczących oceny pracy nauczycieli i wzrostu wynagrodzeń: od 2019 r. o 15 proc., a od 2020 r. o kolejne 15 proc.

Rada Dialogu Społecznego

W poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie. Uczestniczyli w nim m.in. wicepremier Beata Szydło, minister edukacji narodowej Anna Zalewska i szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Według związkowców strona rządowa nie przedstawiła podczas spotkania żadnych nowych propozycji. Wicepremier Beata Szydło poinformowała zaś, że rozmowy w sprawie sytuacji w oświacie będą kontynuowane w poniedziałek, 1 kwietnia. Zapewniła, że rząd jest otwarty na dialog.
fc

Polskie Radio 24.pl


.........................................................


Moi drodzy państwo. Wasz protest jest adresowany do nie tych ludzi co trzeba. Rząd PIS jest przy władzy dopiero od 4 lat. Pan Broniarz ( Szef ZNP ) jest prezesem waszego związku od 24 lat i zarabia na tym stanowisku 12 tysięcy złotych miesięcznie. Czy nikt z was nie wpadł na pomysł by usunąć ze stanowiska właśnie pana Broniarza gdyż jako prezes ZNP przez 24 lata nie zrobił nic i to zupełnie nic by wam było lepiej????. Skoro macie taką sytuację że wasz " szef" zarabia 12 tysięcy złotych i żyje w luksusie - Do ZNP należą hotele, uzdrowiska i sanatoria to czy nie wypadałoby pomyśleć nad zmianami w waszym związku od personalnych kończąc na mentalnych i światopoglądowych???. Na koniec pozostawię państwa z pewnym faktem i to bardzo ciekawym faktem. Panu Broniarzowi w tym roku kończy się kadencja szefa ZNP - utrata wysokiej pensji i luksusów. Na Kwiecień jest planowany strajk nauczycieli ( egzaminy w szkołach, szczególny stres dla dzieciaków, tuż przed końcem roku szkolnego) a już na początku Maja są wybory do PE. Czy nadal uważają państwo że panu Broniarzowi chodzi o wasze i tylko wasze interesy???. Czy na prawdę myślicie że po 24 latach " rządów" pana Broniarza w ZNP i teraz tuż przed końcem jego kadencji temu panu nagle zachciało się walczyć dla was o podwyżki i lepsze życie??????. Jako już ostatnią ciekawostkę powiem państwu że pan Broniarz jest uwieczniony na pewnym zdjęciu z podniesionym gestem " Wiktorii" w pierwszym rzędzie z państwem : G. Schetyną,R. Petru, B. Nowacką, W. Kosiniakiem - Kamyszem.......... . Czy nadal państwo uważają że ten " strajk" jest całkowicie a polityczny i jest skierowany tylko do opinii publicznej by zwrócić uwagę na waszą trudną sytuację???. Poprzedni rząd - PO - PSL zamroził wasze podwyżki na 9 lat....... . Tak, tak. Pan Schetyna też to przyklepał. Ten sam Schetyna który teraz mówi że jemu i jego partii bardzo mocno leży na sercu ciężki los nauczycieli............ . Pomyślcie państwo komu będziecie sprzyjali tym "strajkiem". Sobie i swojej lepszej przyszłości czy politykom pro niemieckim, zdrajcom Polski którzy chcą tylko i wyłącznie jednego - odsunięcia PIS od władzy i powrotu do tego co było - Totalnego złodziejstwa, niszczenia kraju i szkodzenia Polsce ile się da byle tylko spełniać interesy obcych krajów - Rosji, Niemiec, Francji itp......... . Amen.

Iwona Wolska
Facebook

Wersja do druku

Jan Orawicz - 28.03.19 20:59
Szanowna Pani Iwono... już od pewnego czasu widać,że
lewactwo w szkole chce paszy z czubkiem! Oczywiście chodzi tutaj głownie o wywołanie
w Polsce przewrotu,bo czerwonym złodziejom itp.już ubyło
floty w portfelach!!! I tutaj jest pies pogrzebany! Oni w taki
sposób chcą Polskę osłabić i ograbić! A pieniądz kusi, więc też
wśród strajkujących - znajdą się i ci nauczyciele po prawicy!
Powrót do czerwonej wwaadzdzy kusi byłych komuszków!
To jest rzecz oczywista organizowana przez lewaków! Im się
chce powrotu PRL ki!! To jest rzecz oczywista!!

Lubomir - 28.03.19 19:18
Smuci i niepokoi strajk nauczycieli. Podobnie jak smuciłby i niepokoiłby strajk wojskowych, policjantów, lekarzy czy...księży. Często ginie poczucie misji i służby, a pojawia się chęć zostania człowiekiem interesu. Czy nie jest to czasem w interesie obcych? Ciągle nie brakuje zwolenników chaosu i anarchii w Polsce. Wówczas ideałem rządzącego, jest ten zza granicznego kordonu.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

21 Października 1969 roku
Zmarł Wacław Sierpiński, polski matematyk (ur. 1882)


21 Października 1833 roku
Urodził się Alfred Nobel, szwedzki chemik, inżynier i przemysłowiec. Wynalazca dynamitu.


Zobacz więcej