Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.03.19 - 13:48     Czytano: [909]

Dział: Godne uwagi

Trotyl na pokładzie





W próbkach pobranych z wraku Tu-154M znaleziono ślady materiałów wybuchowych. To sensacyjny wniosek z częściowych badań brytyjskiego laboratorium współpracującego z Prokuraturą Krajową.
Co oznacza taki wynik? Czy uprawdopodabnia tezę o wybuchu na pokładzie tupolewa? Jak wpłynie na dalsze śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej? Co jeszcze dzieje się w tym postępowaniu? – opisują na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.

W artykule „Anglicy znaleźli trotyl” Marek Pyza i Marcin Wikło publikują najnowsze informacje dotyczące katastrofy smoleńskiej, do których udało im się dotrzeć:
To informacja skrywana przez śledczych. Dowiedzieliśmy się jednak, że przed kilkoma tygodniami do polskiej prokuratury nadeszło pismo informujące o cząstkowych wynikach badań prowadzonych w Forensic Explosives Laboratory (FEL), podległej brytyjskiemu ministerstwu obrony jednostce specjalizującej się w badaniach kryminalistycznych związanych z materiałami wybuchowymi. Opisują, że na zdecydowanej większości z nich (przebadanych już próbek - red.) znaleziono ślady substancji używanych do produkcji materiałów wybuchowych. Jak się dowiadujemy, chodzi o trotyl, ale też inne składowe.

Autorzy analizują jakie znaczenie dla śledztwa i ustalenia przyczyn katastrofy ma informacja o odnalezieniu za granicą śladów trotylu oraz innych substancji? Kolosalne. Choć na stawianie ostatecznych hipotez wciąż jest za wcześnie. Przed laty w tej sprawie kuszono się o definitywne rozstrzygnięcia, mimo że materiał dowodowy mocno je podważał. Dlatego warto się wstrzymać z jednoznacznymi opiniami do momentu przeprowadzenia wszystkich analiz. Podkreślają, że gdy spłyną wszystkie wyniki, prokuratorzy zajmą się ich interpretacją. Być może tylko w tym celu powołają kolejnych specjalistów z zagranicy. To standardowa praktyka.
Wikło i Pyza zauważają także, że śledztwo smoleńskie nie skończy się szybko.

[…] trzeba się liczyć z tym, że postępowanie potrwa jeszcze nawet kilka lat. Autorzy przypominają, że już w 2012 roku dowiedzieliśmy się, że przenośne detektory materiałów wybuchowych wskazały na wielu fragmentach wraku obecność trotylu i innych materiałów wybuchowych. Prokuratura tłumaczyła później, że to zawodne urządzenia […]. Co innego twierdził wówczas ich producent, wskazując, że to sprzęt, który się nie myli
—piszą Wikło i Pyza.

Dziennikarze wskazują również na rozbieżności między nowymi wynikami a wynikami wcześniejszych badań próbek w Polsce:
Dużą wagę ma to, że próbki, które wysłano do brytyjskiego DSTL, to te same, którymi w 2013 r. zajmowało się polskie Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Nie odnalazło ono śladów materiałów wybuchowych. Można więc wysnuć jasny wniosek: angielskie badania podważają ekspertyzy prowadzone przed kilkoma laty w CLKP. Nie sposób nie stawiać pytań: czy wobec wyników badań w Wielkiej Brytanii ktoś wróci do »ustaleń« CLKP? Czy ktokolwiek odpowie za torpedowanie śledztwa wyjaśniającego przyczyny śmierci prezydenta RP i towarzyszącej mu delegacji?.

Autorzy ujawniają też, że prokuratura podpisała właśnie umowę z gronem zagranicznych ekspertów, którzy pracowali przy innych znanych sprawach katastrof lotniczych, a dziś wesprą polskie śledztwo.

Wikło i Pyza podkreślają, że od stwierdzenia, że znaleziono ślady materiałów wybuchowych, do ustalenia przyczyn katastrofy droga jest jeszcze daleka […].
Gdyby to śledztwo było w ten sposób prowadzone od początku, zapewne znalibyśmy już odpowiedź na zasadnicze pytanie: co wydarzyło się rankiem 10 kwietnia 2010 r. nad Smoleńskiem? Choć podkreślamy, że warto czekać na wyniki badań z wszystkich laboratoriów i wszelkie zaplanowane analizy, wiadomości, które dziś nadchodzą z Wielkiej Brytanii, zbliżają nas do rozwiązania zagadki.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 25 marca br., także w formie e-wydania.

wPolityce

Wersja do druku

J.O - 02.05.19 1:33
Tragedia Smoleńska u specjalistów badających szczątki
nieszczęsnego Tupolewa jest po prostu zakończona
stwierdzeniem,że samolot został rozerwany przez ładunki
wybuchowe,zainstalowane na pokładzie tego samolotu.
Te bomby pokładowe były wypełnione silnym materiałem
wybuchowym kruszącym w postaci trójnitrotoluenu,czyli
trotylu w skrucie TNT.Znam ten materiał wybuchowy,bo
w młodym wieku - po specjalnej Szkole Chemicznej
pracowałem przy produkcji trotylu.Sżczątki podetonacyjne
trotylu zostały odkryte na rozerwanych częściach samolotu!
Do tej pory- od tamtego czasu redaktorzy,by mięć, co pisać
podejmują ten temat- już tak oklepany przez długi czas,ŻE AŻ!!!
Kto był sprawcą tej tragedi,to każdy myślący Polak doskonale
kapuje,że były to łapki w rosyjskie ciapki!

Lubomir - 26.03.19 17:53
Brytyjczycy mieli już ujawnić tajemnicę zamachu, przepraszam - Katastrofy Gibraltarskiej. Zamiast poznania prawdy, po wymaganym okresie milczenia - doczekaliśmy się na kolejne lata zablokowania tajemnicy tragicznej śmierci Generała Sikorskiego. Generała, który miał siłę, by pokierować sprawami Polski i regionu - odmiennie od ustaleń Moskwy, Londynu i Waszyngtonu. Wśród głównych podejrzanych o upozorowanie katastrofy, był niemiecki specjalista do spraw wyjątkowo trudnych i złożonych, austriacki hitlerowiec Otto Schorzeny. Niemcom bardzo zależało na tym, by Polska wyszła z wojny maksymalnie osłabiona, pozbawiona silnego i patriotycznego przywództwa. Niczego zatem nie można wykluczyć - przy dochodzeniu do prawdy

Henryk - 25.03.19 15:08
Za nim jakaś instytucja zacznie cokolwiek badać należy ustalić czy dana próbka spełnia wymogi dowodu w sprawie.
Jakie warunki musi spełniać próbka aby wyniki jej badania mogły o czymkolwiek decydować ?
Próbka musi być pobrana przez osobę z uprawnieniami, następnie musi być zapakowana do specjalnego pojemnika, oznakowana, zaplombowana i dostarczona BEZPOŚREDNIO do pomieszczenia mającego certyfikat do przetrzymywania dowodów.
Warunków jest sporo a nie spełnienie tylko jednego dyskwalifikuje wyniki końcowych badań.
Jedna propaganda podaje, że stwierdzono obecność trotylu, inna, że składników z których produkuje się trotyl.
Przed wyborami spece od propagandy ogłupiają nas różnymi swoimi pomysłami. Mieliśmy pociąg ze złotem, mamy kolejnych podejrzanych o morderstwo małżeństwa Jaroszewiczów, gen. Papały. Potem okaże się, że to było pudełko zapałek a mordercy Jaroszewiczów zapomnieli co mieli ukraść a mordercy Papały nie zabrali mu Daewoo bo kończył się mu przegląd.

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

25 Kwietnia 1926 roku
Urodził się Tadeusz Janczar, aktor teatralny i filmowy (zm. 1997)


25 Kwietnia 1942 roku
Urodziła się Ewa Wiśniewska, aktorka filmowa i teatralna.


Zobacz więcej