Piątek 20 Września 2019r. - 263 dz. roku,  Imieniny: Faustyny, Renaty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 17.03.19 - 16:38     Czytano: [212]

Wycieczka archeologiczno-geologiczna

po świętokrzyskimGrota Czarownic

Położony na granicy gmin Starachowice - Wąchock rezerwat przyrody, związany jest z naszą historią z lat 1939-45, a także z minionymi epokami, gdzie światem rządziła magia. Nasza redakcja miała okazję wybrać się wraz z gronem naukowców w te tereny, aby zgłębić ich historię.

Wychodnie dolomitów


Te skały to wychodnie dolomitów i wapieni dewońskich. Zwrócone w stronę słońca zbocze porastają murawy naskalne. Żyje tam również wiele gatunków pająków, owadów i ślimaków. Od północy wąwóz sąsiaduje z kamieniołomem. Położona tutaj wysoka skarpa, stanowi od lat obiekt zainteresowania dla miłośników paleontologii. W kruszejących skałach znaleźć można liczne skamieniałości, m.in. koralowców, ramienionogów, gąbek i liliowców, które stanowią pamiątkę po znajdującym się tu przed milionami lat morzu.

Interesujące miejsce

Wąwóz świętokrzyski, zainteresuje nie tylko znawców geologii. Warto się tam wybrać także dla wspaniałych widoków. Jest to miejsce, w którym ukrywali się przed laty partyzanci, walczący z nawałą hitlerowską. Jest to miejsce związane z wieloma legendami, o czarownicach i Druidach, którzy odprawiali tu swoje magiczne zaklęcia.

Nasza redakcja miała okazję uczestniczyć w modlitwach polowych za tych, którzy walcząc w obronie Ojczyzny, polegli na polu chwały właśnie w tym miejscu.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

     Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

20 Września 1949 roku
Proklamowano Republikę Federalną Niemiec z trzech stref okupacyjnych: amerykańskiej, brytyjskiej i francuskiej.


20 Września 1943 roku
Urodziła się Sophia Loren, słynna aktorka włoska.


Zobacz więcej