Poniedziałek 1 Marca 2021r. - 60 dz. roku,  Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 09.03.19 - 11:53     Czytano: [1096]

Dział: Nasze zdrowie

Odmrażanie kwoty bazowej

Ponad 4,5 tys. zł zamiast 3,9 tys. zł - tyle mogłaby wynieść kwota bazowa, na podstawie której wylicza się minimalne płace m.in. lekarzy, pielęgniarek, pracowników sanepidu.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział dziś, że postulat partnerów społecznych dotyczący odmrożenia tej kwoty jest słuszny. Za około tydzień poznamy szacowane koszty - trwają analizy danych z placówek. - Kierunek uważam za słuszny i dobry. Musimy i tak przygotować się na nieuchronne odmrożenie kwoty w roku 2020 - mówił Szumowski.

Ustawa, która wprowadziła dolne limity płac w zakładach leczniczych miała odnosić stawki do średniego wynagrodzenia w gospodarce. Ale zdecydowano, że na pierwsze lata przyjęta będzie na sztywno kwota bazowa 3,9 tys. zł, która coraz bardziej rozjeżdża się z danymi o płacach publikowanymi przez GUS.

- Postulatem strony społecznej jest by analizować możliwość uwolnienia kwoty 3,9 tys. zł szybciej niż w 2020 r. Kwota z publikacji GUS, jaka powinna być, to ponad 4,5 tys. zł - mówił minister Łukasz Szumowski. - Jest to interesujący postulat, który teraz analizujemy - dodał.

Partnerzy społeczni liczyli, że dziś poznają szacunki ile by kosztowała taka zmiana.
Dyrektor Jakub Bydłoń z MZ tłumaczył, że taki szacunek nie jest prosty m.in. ze względu na to, że ustawę zmieniano i trzeba było zrobić nowe analizy.

- Do 1 marca te dane spływały do nas z placówek. Musieliśmy też przeanalizować nowe grupy pracowników, o które państwo postulowali. Jedna ankieta to prawie 700 rekordów i w terminie około tygodnia będziemy mogli szacować - mówił dyrektor. Dodał, że przesłane dane trzeba "wyczyścić".
Chodziło m.in. o wyliczenia dla ratowników, czy zmiany dotyczące diagnostów.

Szumowski podkreślał, że zwłaszcza w sanepidach i innych grupach finansowanych z budżetu państwa trzeba bardzo dokładnie wyliczyć koszty. - Styczeń 2020 r., gdy i tak uwolnienie kwoty bazowej się zbliża. Może uda się to przyspieszyć, choćby częściowo – łatwiej będzie przygotować się na gwałtowne wzrosty kosztów jakie czekają pracodawców - podkreślał Szumowski.

Maria Ochman z Solidarności zaznaczyła, że co do tego, że tę kwotę odmrozić trzeba wszyscy się zgadzają. O odmrożenie wnioskowała Solidarność. Prosiła, by przy okazji jutrzejszego posiedzenia rządu zadeklarowano gotowość rządu do odmrożenia kwot, tak by nie doszło do sytuacji, w której duża praca związana z przygotowaniem zmian nie poszła na marne ze względu na zablokowanie przez inny resort (finansów).

Aleksandra Kurowska
Polityka Zdrowotna

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

01 Marca roku
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych - Wyklętych


01 Marca 1951 roku
Został zabity w mokotowskim więzieniu przez UB, strzałem w tył głowy, Łukasz Ciepliński ps. "Pług", komendant WIN-u (ur. 1913)


Zobacz więcej