Środa 21 Sierpnia 2019r. - 233 dz. roku,  Imieniny: Franciszka, Kazimiery

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 23.02.19 - 21:54     Czytano: [325]

Karnawał


Szanowni Państwo!

Po unieważnieniu przez protestantów postu, karnawał przestał mieć sens. Można się oddawać wszelkim uciechom, a zwłaszcza kulinarnym cały rok, na okrągło. W praktyce obżarstwo połączone z pijaństwem wychodzi nam znacznie lepiej od tańcowania, bo lenistwo bierze górę. Utrzymanie ryzów jest trudne, w szczególności gdy przestają obowiązywać tradycja i konwenanse.

Niedawno byłam na spotkaniu poświęconym zagadnieniu: „Męskość w kryzysie”. Paneliści uważali, że mamy do czynienia ze zjawiskiem płciowego przenikania się czy wręcz z zanikiem oznak przynależności płciowej. Jedni nad tym ubolewali, a inni wręcz przeciwnie, upatrywali w tym postęp. Czołowa feministka z pewnej lewackiej gazety pragnęłaby, żeby na pierwszy rzut oka nie dało się odróżnić płci. Sama siedziała w rozkroku, trzymając mikrofon między nogami i tłumaczyła w kółko, że pralkę elektryczną mogą obsługiwać również mężczyźni.

Wszyscy natomiast uczestnicy przyjęli za pewnik, że niektóre cechy charakteru przynależne są do płci. Dowiedziałam się ze zdumieniem, że solidność i odwaga to cechy męskie, a empatia, to cecha żeńska. Z tego założenia wynikałoby, że wszyscy bliscy mi mężczyźni są mało męscy, a ja sama niezbyt kobieca.

Pozdrawiam i do następnej soboty
Małgorzata Todd

POLECAMKOMENTARZ DO FELIETONU

Ad. Zawłaszczanie słów 7/2019 (398)

Szanowna Pani Małgorzato

Zawłaszczanie słów, a przede wszystkim zmienianie ich znaczenia, to specjalność współczesnych Destruktorów Ludzkości (według ich opinii tej „gorszej” jej części – oczywiście). To jedno z wielu elementów celowego wprowadzania zamętu, z którego wyżej wspomniani odnoszą wyraźne korzyści. Ważnym czynnikiem, który sprawia, że jesteśmy bezbronni wobec takich zabiegów – jest nasza nieumiejętność patrzenia na sprawy „oczami wroga”. Dlaczego przychodzi nam to tak ciężko? Ponieważ jesteśmy bardzo zrośnięci z etyką chrześcijańską, która w dużym stopniu większość z nas ogranicza w ocenie postaw przedstawicieli narodów należących do innych kręgów kulturowych i religii. Nie możemy pozbyć się patrzenia na świat z pozycji tej etyki (żyjąc w kręgu kultury chrześcijańskiej przesiąknęliśmy wartościowaniem, które ona niesie, nawet wówczas gdy jesteśmy zdeklarowanymi ateistami) i mamy ciągłą skłonność do jej „przyklejania” przedstawicielom innych kultur. Myślimy, że wszyscy ludzie na ziemi kierują się tymi samymi zasadami albo bardzo zbliżonymi do naszych. I to jest nasz wielki błąd, który przekłada się niestety na konkretne skutki. Najczęściej owocem takiego błędu jest wielka konsternacja, potem zniesmaczenie, następnie, próba „dania odporu” albo dociekanie w jaki sposób „z takim gadać, by się dogadać”, by ostatecznie powiedzieć sobie „nigdy więcej”. Czasami dopada nas w takich przypadkach totalna bezsilność. Tak to działa zarówno w skali mikro jaki i mokro. W skali makro, ostatnio (i nie tylko ostatnio) odbyliśmy intensywne ćwiczenia w tym zakresie. „Czar” wspólnego oświadczenia z czerwca ubiegłego roku premiera Morawieckiego i Netanjahu, że obydwie strony nie będą tolerowały ani antysemityzmu, ani antypolonizmu, prysł niczym bańka mydlana po wypowiedzi premiera Izraela w czasie jego pobytu na konferencji bliskowschodniej w Warszawie - „ Polacykolaborowali z nazistami. I nie znam nikogo, kto kiedykolwiek zostałby pozwany za tego typu stwierdzenie” . Wypowiedź ta jest dla nas o tyle szokująca, że wspomnianą konferencję zorganizowaliśmy z wieloma negatywnymi dla nas międzynarodowymi skutkami, a interesy w trakcie jej trwania załatwiał przede wszystkim Izrael. Dodatkowo „pikanterii” wypowiedzi dodaje fakt, że jeszcze niedawno polski rząd pod wpływem nacisków Izraela wycofał się z regulacji prawnych pozwalających ścigać osoby przypisujące Polsce zbrodnie nazizmu, a tu pada „dowód” -I nie znam nikogo, kto kiedykolwiek zostałby pozwany za tego typu stwierdzenie” Dlaczego jest dla nas ta wypowiedź i to w tych okolicznościach, tak szokująca? Bo nie przyswoiliśmy sobie jednego - podstawowej wiedzy na jakich zasadach funkcjonuje „ichnia etyka” i ta ignorancja drogo nas kosztuje czyniąc z nas frajerów na własne zamówienie.

Serdecznie Panią pozdrawiam - Ewa Działa-Szczepańczyk

POLECAM.....................................................................................................
.....................................................................................................


Małgorzata Todd zaprasza na łamy kolejnego wydania KABARETU INTERNETOWEGO, gdzie możecie Państwo przeczytać i obejrzeć całość. A jest to wielka uczta dla ducha i kompendium wiedzy z wielu dziedzin życia, nie tylko POLITYKI: Apele, Petycje, Audiobooki, Ciekawe filmy na You Tube, Gościnne występy, Kącik Muzyczny, Zaułek Sztuki, Ogłoszenia ITD…

23 lutego 2019 r. | Nr 8/2019 (399)

Wersja do druku

Lubomir - 02.03.19 20:44
Taki piękny okres czasu - Karnawał, a my jak zwykle zastygli w swoich okopach, niewiele mówimy o muzyce i tańcu. Wiecznie zgorzkniali i obrażeni - na co najmniej połowę świata. Dobrze, że chociaż na you tube można obejrzeć, jak np. Włosi grają i tańczą...mazurka. Tyle ględzi się o tzw. regionach. Czy w czasie permanentnego ględzenia, powstał chociaż jeden nowy zespół regionalny, np. 'Pomorze Zachodnie', czy 'Ziemia Mazurska'? Nic jakoś o tym nie słychać! Może nam nie pozwalają na to, jacyś bliskowschodni sąsiedzi? A może jest to po prostu kompletny brak własnej inwencji i pasji tworzenia rzeczy nowych, ale i brak pasji systematycznej pracy? Ględzenie o niczym - staje się naszym ulubionym zajęciem. Widać to od struktur Ogrodów Działkowych - po Ministerstwa. Ot po prostu, przestrzeń publiczną trzeba czymś zapełnić.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

21 Sierpnia 1999 roku
Zmarł Jerzy Harasymowicz, poeta polski, zostawił po sobie 56 tomów wierszy (ur. 1933)


21 Sierpnia 1975 roku
Zmarł Adolf Dymsza, polski aktor filmowy i teatralny (ur. 1900)


Zobacz więcej