Poniedziałek 1 Marca 2021r. - 60 dz. roku,  Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.02.19 - 13:08     Czytano: [1229]

Dział: Nasze zdrowie

Rezygnacja

Udział w zespole, dla nowelizacji praw pacjenta, okazał się stratą czasu - A. Sandauer

Prawa Pacjenta to element Praw Człowieka, a nie medycyny. Ministerstwo Zdrowia i Sejmowa Komisja Zdrowia w znacznej części skupiając przedstawicieli korporacji lekarskiej, nadzorują powstawanie tej części Praw Człowieka. Chyba tylko raz w III RP zdarzyło się że ministrem zdrowia nie był lekarz...

Mimo wątpliwości przyjąłem zaproszenie do udziału w „Zespole Ministerstwa” do opracowania regulacji dotyczących praw i obowiązków (?) pacjentów. Wątpliwości były tym większe że zespół mieli tworzyć profesjonalni pacjenci z organizacji sponsorowanych przez firmy farmaceutyczne no i urzędnicy. Zespołem kierowała Pani Urszula Jaworska.

Najpierw chciano mnie umieścić w grupie mającej przygotować propozycje prawa pacjenta w leczeniu stacjonarnym. Nie godząc się z podziałem praw pacjenta, zależnie od tego gdzie jest on leczony, przedstawiłem propozycje mające utrudnić przerabianie dokumentacji medycznej.

Dokumentacja jest podstawowym dowodem, jeśli dojdzie do wypadku czy błędu przy leczeniu. Na jej podstawie, biegły pisze opinię, a sąd wydaje wyrok. Proponowane zmiany miały polegać na wprowadzeniu obowiązku:
- zakreślenia pustych miejsc w historii choroby, aby nic nie dało się nic dopisać post factum;
- podpisywania przez pacjenta (lub jego rodzinę), gdy opuszcza placówkę, każdej strony historii choroby, by nie było można wymienić takiego dokumentu, czy jego części.

Wedle zespołu, wszystkie to propozycje są zbędne. Zapowiadana informatyzacja dokumentacji pacjenta, czy nawet już istniejące systemy komputerowe w szpitalach, pozostawiają ślady w loginach przy ewentualnych późniejszych przeróbkach i dopisywaniach w dokumentacji... (Już widzę te tabuny informatyków weryfikujących loginy na serwerach i komputerach z dokumentacją medyczna, przy każdym postępowaniu prawnym...)

Padła propozycja by ewentualnie wystąpić do ministra zdrowia o stworzenie osobnej ustawy o dokumentacji medycznej i by przy przyszłych pracach rozważyć moje propozycje. Przekładając tę propozycję na bardziej życiową treść, oznacza ona: nie teraz, nie my, może przy innej okazji, może minister stworzy nową ustawę...

Zaproponowałem też stworzenie rejestru zastrzeżeń pacjenta, dotyczących udostępniania jego dokumentacji medycznej i przyjęcie zasady dostępu najbliższej rodziny do dokumentacji nieprzytomnego lub zmarłego, jeśli wcześniej nie zrobił on zastrzeżenia. Propozycja też nie została przyjęta. Wykonanie rejestru, miało być zbyt trudnym zadaniem przed informatyzacją systemu ochrony zdrowia... mimo iż analogiczny rejestr funkcjonuje przy zakazach pobierania organów do przeszczepu.

Okres zimowego smogu przy chorych płucach, wolę spędzić nad morzem, niż pozostawać w Warszawie by brać udział w bezproduktywnych posiedzeniach w ministerstwie zdrowa.

Ponieważ mój wpływ na prace zespołu okazał się fikcją, dn. 14 stycznia 2019 r. złożyłem rezygnację, by nie pełnić roli „listka figowego".

Adam Sandauer
honorowy przewodniczący Stowarzyszenia
Warszawa 05.02.2019 r

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

01 Marca 1938 roku
Zmarł Władysław Grabski, polski polityk i ekonomista okresu dwudziestolecia międzywojennego (ur. 1874)


01 Marca 1634 roku
Polski król Władysław IV Waza pokonał Rosjan pod Smoleńskiem


Zobacz więcej