Piątek 23 Sierpnia 2019r. - 235 dz. roku,  Imieniny: Apolinarego, Miły

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 20.01.19 - 12:49     Czytano: [264]

Nasze wyzwolenie


Znamienna data 17 stycznia 1945

Dnia 17 stycznia 1945 roku, do zniszczonej działaniami wojennymi Warszawy, wkroczyli długo oczekiwani żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. Walki o przejęcie miasta, trwały zaledwie kilka godzin, bowiem dowództwo niemieckie, obawiając się totalnej masakry, wycofało większość swoich sił.

Operacja Warszawska


Operacja wyzwolenia Warszawy, nosiła nazwę operacji warszawskiej, a trwała ona od 14 do 17 stycznia 1945 roku. Brały w niej udział 1 Armia WP oraz 47 i 61 Armia 1 Frontu Białoruskiego. Operacja warszawska, była częścią wielkiej ofensywy rozpoczętej przez Armię Czerwoną, nazwanej operacją wiślańsko-odrzańską. Wymierzona ona była przeciwko wojskowym siłom niemieckim.

Decydujące uderzenie

Obie armie sowieckie, nacierające od strony Modlina, uderzyły w kierunku Błonia, tworząc tak zwany kocioł warszawski, w którym znalazła się Armia Niemiecka. W takiej sytuacji, dowódca wspomnianej armii, wydał rozkaz wycofania się z pozycji nadwiślańskich i utworzenia linii oporu usytuowanej nad Bzurą i Pilicą. Wkrótce, do Warszawy wkroczyła 1 Armia WP, pod dowództwem generała Stanisława Popławskiego. Wczesnym rankiem 17 stycznia 1, 3 i 4 Dywizja Piechoty uskuteczniły swoje natarcie od południowego wschodu w kierunku śródmieścia Warszawy. W tym samym czasie, po przeprawie w okolicach Jabłonny, podjęła działania zaczepne 6 Dywizja Piechoty przekraczając Wisłę.

Kilkugodzinne walki

Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, bowiem dowództwo niemieckie obawiając się okrążenia wycofało większość swoich sił ze stolicy. Tak więc, 17 stycznia 1945 roku przed żołnierzami 1 Armii WP znajdowały się jedynie niemieckie siły osłonowe. Do jednych z ważniejszych starć z nieprzyjacielem niemieckim, doszło między innymi w rejonie Lasku Bielańskiego, Dworca Głównego oraz na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Nowego Światu. Miejscem wielkiego boju, który zebrał duże żniwo z polskich żołnierzy, była Cytadela Warszawska. Po odparciu stamtąd nieprzyjaciela, ukochane miasto Polaków, było wyzwolone z rąk niemieckiego okupanta.

Po wydarciu Niemcom stolicy, intensywnie rozpoczęto jej rozminowywanie i budowę mostu pontonowego na Wiśle. Dnia 19 stycznia 1945 roku, w Alejach Jerozolimskich defilowały przy dźwiękach Warszawianki, oddziały 1 Armii naszego wojska. W tym samym dniu, z rąk niemieckich wyzwolono także Częstochowę oraz Skarżysko- Kamienną. Znów zaczęto powoli oddychać wolnością, wkrótce zabraną nam przez wkraczający w nasze granice komunizm.

EWA MICHAŁOWSKA - WALKIEWICZ

Wersja do druku

Lubomir - 21.01.19 19:04
Panie Janie, Pan pisze o Niemcach z 1945 roku, ja próbowałem dotknąć kwestii obecnej niemczyzny. Wielu figurantów usiłowało przekonywać polską opinię publiczną, że to są jacyś - nowi i inni Niemcy. Ja próbuję pokazać, że to są ludzie solidaryzujący się z tamtymi obrońcami niemieckiego status quo.

Jan Orawicz - 21.01.19 18:10
Szanowny Panie Lubomirze o Niemcach i ich bandyckich wyczynach na
na nas Polakach i innych narodach nie musi Pan pisać,bo to jest temat znany
od wieków! Po II wojnie światowej - były propozycje zlikwidowania państwa
niemieckiego,jako narodu zbrodniarzy! Likwidacja miała polegać na rozrzuceniu
Niemców po całym świecie! Ale ta propozycja Aliantów upadła! Bo jakie pańs-stwo zechciałoby przyjmować do siebie naród zbrodniarzy?!

Lubomir - 21.01.19 14:00
Gdzie są Polacy? Przypadkowo przysłuchiwałem się opowieściom pasjonatów - zaangażowanych w historyczną zabawę, nazywaną rekonstrukcją historyczną. Młodzi ludzie mówili o przygotowaniach do odgrywania walki o jedno z miast górnośląskich. Lokalna batalia toczyła się pomiędzy Armią Czerwoną a miejscowym Volkssturmem. Oczywiście na bohaterów mieli być najwyraźniej kreowani Niemcy. Czyżby chodziło o przywracanie na Górnym Śląsku niemieckiej pamięci i niemieckiej historii? Za współczesnym zrujnowaniem polskiego przemysłu na Górnym Śląsku, też najwyraźniej stoi Mniejszość Niemiecka i sprzyjający jej bezkrytyczni - pożyteczni idioci. Dlaczego Polacy milczą, gdy znów usiłuje szarogęsić się niemiecka Piąta Kolumna? Niemcy często szydzą z nas, że nie jesteśmy innowacyjni. A przecież to oni niszczyli zawsze polską naukę i kulturę, duchowieństwo i nauczycieli, artystów i wynalazców. Dzisiaj Niemcy spektakularnie bronią przed Polakami polskie dziki, a przecież w przeszłości to oni właśnie traktowali Polaków niczym zwierzynę łowną! Aktywności Niemców trzeba zawsze wyjątkowo się przyglądać, by w porę zapobiec kolejnym tragediom!

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23 Sierpnia 1893 roku
Zmarł Michał Elwiro Andriolli, polski rysownik, ilustrator i malarz, uczestnik powstania w 1863 (ur. 1836).


23 Sierpnia 1944 roku
23 d. Powst. Warszaw.: powstańcy zdobyli Stację Telefonów, kościół św. Krzyża, odbito zakładników. Zestrzelono niemiecki bombowiec Ju-87 "Stuka"


Zobacz więcej