Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 13.01.19 - 12:26     Czytano: [582]

Karnawał


Zapusty, zapusty

Karnawał lub inaczej czas zapustów, to okres zimowych zabaw, maskarad oraz wieczornych spotkań przy mocnym alkoholu. Jest to czas pochodów do ciemnego lasu, mających na celu przybliżenie się do tego wszystkiego co daje nam natura.

...więc zaśpiewaj przyjacielu
czas zapustów właśnie nastał
poczęstuj w nim ludzi wielu
aby los miłością szastał........

Trzech Króli


Karnawał w wielu regionach Polski rozpoczyna się już dnia 1 stycznia. Jednak w wielu górskich miejscowościach, ma on swój początek po dniu szóstym stycznia. Jest to czas szeroko pojmowanych obrzędów, mających na celu przynoszenie szczęścia człowiekowi. Wówczas to wiąże się czerwone kokardki na gałęziach owocowych drzew, aby odegnać złe licho od całego gospodarstwa. Na sztachetach swoich zagród, jeszcze do czasu II wojny światowej, zatykało się wiecheć słomiany, aby odstraszyć psotnika Wiejkę, który powodował mały przyrost naturalny w gospodarstwie. Ale aby jakaś panna w tym Nowym Roku, spotkała fajnego chłopaka, z którym mogłaby połączyć swój los, w czas karnawału posypywano najlepszym zbożem próg jej domu. Zaś próg domu kawalerskiego, posypywano rozgotowanych grochem

...zawiąż wstążkę na sztachecie
niechaj los ci szczęściem plecie
niech ubóstwo z życia pryska
a obfitość łaski tryska

Wybór papuziego króla


W wielu hrabstwach dawnej Polski, na każdą zabawę karnawałową wpuszczano kolorowe papużki, którym wcześniej przygotowywano zawinięte w papierki wróżby. Musiały one losować każdej tańczącej parze indywidualną wróżbę, która następnie była głośno odczytywana. Często zdarzało się tak, że wróżby te wyraźnie wskazywały na to, która z zaproszonych panien, jest przypisana zaproszonemu kawalerowi. Taki zadowolony z wróżby kawaler, zostawał papuzim królem i wszystkie panny chciały z nim tańczyć. Pewnego razu w Rudniku świętokrzyskim zdarzyło się tak, że do tańca został zaproszony przez własną teściową pan Jan Krynkowski. Wówczas to wszyscy wybrali go papuzim królem i soczystego całusa musiał ofiarować własnej teściowej. Ta zaś w dowód wdzięczności ufundowała mu pobyt wypoczynkowy w Pradze, gdzie nadobny zięć zakochał się w pięknej pannie handlującej dywanami.

Carnevale

... w karnawale szalej zdrowo
tańcz i baw się naokoło
nie żałuj swego wigora
a radość cie spotka spora....


Nazwa tego wesołego okresu w roku, pochodzi od włoskiego słowa carnevale co tłumaczy się jako z pokarmów mięso usuwać. Inna etymologia nazwy carnavale, każe szukać jej źródeł w języku łacińskim, co oznacza wóz w kształcie okrętu, który zawsze uczestniczył w procesji świątecznej, która organizowana była ku czci bogini Izydy, a w Rzymie ku czci boga Dinizosa, odpowiedzialnego za uprawę winnej latorośli i spożywanie wina. Jak zatem widać, karnawał wywodzi się z kultów płodności i z kultów agrarnych. Karnawał także, jest ściśle związany z tańcami. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska. Wszyscy sądzili wówczas, że tańcem wita się Nowy Rok, nowy czas w swoim życiu, zatem taka wszechobecna radość będzie trwać przez cały czas.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

   



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

20 Kwietnia 1936 roku
Prezydent Ignacy Mościcki wydał dekret o utworzeniu Funduszu Obrony Narodowej.


20 Kwietnia 2007 roku
Zmarł Jan Kociniak, polski aktor filmowy i teatralny, partner Jana Kobuszewskiego w telewiz. progr. satyr. Wielokropek(ur. 1937)


Zobacz więcej