Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 23.11.18 - 21:31     Czytano: [589]

Uniwersytet Latający


Forma nielegalnego kształcenia polskiej młodzieży

Uniwersytet Latający, to szerokie pojęcie przypisywane różnym instytucjom kształcenia wyższego, jakie funkcjonowały w Królestwie Polskim od roku 1905 do 1918. Nazwa ta wywodzi się od braku stałej siedziby dla szkoły wyższej i co się z tym wiąże, sukcesywnych zmian miejsca wykładów.

Okres zaborów


Wykształcenie polskiej młodzieży, od zawsze było priorytetem dla całego narodu. Tym bardziej kładziono na ten fakt nacisk, gdy nastał okres zaborów, a jakiekolwiek formy pobierania przez młodzież nauki, były zabronione. Organizowane były zatem od 1882 roku, w domach prywatnych w Warszawie konspiracyjne kursy dla kobiet, dla których edukacja na poziomie uniwersyteckim była zamknięta. Trzy lata później, wspomniane kursy przekształciły się w nieformalną, tajną szkołę wyższą czyli wcześniej już wspomniany Uniwersytet Latający. Już w niedługim czasie od założenia tegoż uniwersytetu, kilka grup niedawnych pensjonarek słuchało wykładów Józefa Siemaszki, Stanisława Norblina, Piotra Chmielowskiego, a także Władysława Smoleńskiego. W roku 1885 jedna ze słuchaczek kursów Jadwiga Dawidowa, ujęła różne grupy słuchaczy w jednolitą strukturę, nadając jej opracowany program nauczania. Od tej chwili nałożono na słuchaczy opłaty pieniężne, które były przeznaczane na honoraria dla wykładowców. Słuchacze byli podzieleni na grupy wiekowe, do odpowiednich możliwości słuchania wykładów. Polscy studenci, mogli w ramach wspomnianych opłat, korzystać z możliwości nauczania oraz z tajnej Czytelni Naukowej.

Nauka na studiach uniwersyteckich

Studia na tajnym uniwersytecie, trwały od pięciu do sześciu lat i obejmowały cztery kierunki: nauki społeczne, nauki filologiczno-historyczne, pedagogikę i nauki matematyczno-przyrodnicze. W tygodniu słuchaczki uczestniczyły od 8 do 11 godzin wykładów. Wśród wykładowców znajdowali się wybitni naukowcy, którzy gwarantowali wysoki poziom nauczania. Oblicza się, iż w ciągu dwudziestu lat istnienia, wspomniany uniwersytet ukończyło pięć tysięcy kobiet, w tym Maria Gorzechowska i Maria Skłodowska. W roku 1905, Uniwersytet Latający przekształcił się w jawnie działające Towarzystwo Kursów Naukowych.

Towarzystwo Kursów Naukowych

Kontynuująca od roku 1905 działalność Uniwersytetu Latającego szkoła wyższa o nazwie Towarzystwo Kursów Naukowych, swoją pracę prowadziła w Warszawie organizując wykłady na wydziałach: matematyczno-przyrodniczym, humanistycznym, technologicznym i rolniczym. W roku 1920 Towarzystwo Kursów Naukowych, zostało przekształcone w Wolną Wszechnicę Polską.

Co na to współczesna poezja

Stowarzyszenie poetów ze świętokrzyskiego Rudnika, zorganizowało wieczorek na którym wspominano działalność Uniwersytetu Latającego. Wykłady na temat tak specyficznej formy nauczania polskiej młodzieży, prowadził pan Jeremi Teofil Gałka historyk i dziennikarz.

Ewa Michałowska -Walkiewicz

Wersja do druku

Ania - 24.11.18 14:59
Przydałby się dzisiaj taki Latający Uniwersytet. Zajął by się kształceniem zdolnej młodzieży przedmiotów ścisłych, prawdziwej współczesnej historii i prawa. Przynajmniej w każdym powiatowym mieście powinno powstać koło bezpartyjnych matematyków, historyków i prawników. Byłaby to baza do tworzenia lokalnych samorządów po czasach "sukcesów" demokratycznej balonowej gospodarki. Już dzisiaj należy rozpocząć dyskusję: jak i kto ma spłacać rosnące demokratyczne zadłużenie? Ja na przykład nie godzę się aby dług był spłacany przez tych co się na tej "demokracji" nie obłowili.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

28 Marca 1928 roku
Urodził się Zbigniew Brzeziński, doradca prezydenta USA Jimmiego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego


28 Marca 1930 roku
Konstantynopol i Angora zmieniły nazwę na Stambuł i Ankara


Zobacz więcej