Czwartek 23 Stycznia 2020r. - 23 dz. roku,  Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 31.10.18 - 22:55     Czytano: [435]

Dział: WPiS

WPiS - Numer 10/2018 - Zapraszamy do lektury


Ukazał się październikowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Jak zawsze znaleźć w nim można wiele interesujących i aktualnych tekstów. Piszemy m.in. o obchodach 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, korzyściach, jakie dają szczepienia i rozwoju Poczty Polskiej. Zamieszczamy teksty związane z listopadowymi rocznicami historycznymi, nie brakuje też artykułów na temat wiary i Kościoła. Gorąco zachęcamy do lektury.

W bieżącym numerze
● „Pluralizm jest mordercą prawdy” – Leszek Sosnowski pisze o sytuacji na rynku medialnym i o panujących na nim fałszywych bożkach pluralizmu i tolerancji. Najwyższy czas z nimi skończyć!
● „Coraz więcej idiotes, coraz mniej polites” – przypominamy tekst zmarłej w lipcu br. prof. Marii Dzielskiej o konieczności obywatelskiego zaangażowania w życie polityczne.
● „Trzeba nie tylko go wspominać, ale wziąć do ręki jego nauczanie” – homilia abp. Jana R. Pawłowskiego wygłoszona podczas Mszy św. z okazji 40. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II odprawionej 16 października 2018 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie.
● „Dlaczego Rzym prawie zapomniał o św. Janie Pawle II?” – reportaż z rzymskich obchodów 40. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II.
● „Uwolnienie Józefa Piłsudskiego z Magdeburga według relacji hr. Harry’ego Kesslera” – interesujące wspomnienie niemieckiego oficera, który w imieniu berlińskiego rządu uwolnił Józefa Piłsudskiego z więzienia w twierdzy magdeburskiej na początku listopada 1918 r.
● „Myśl o Polsce wielkiej, silnej, wolnej i niepodległej była i jest treścią mego istnienia” – sylwetka wybitnego pianisty, kompozytora i polityka Ignacego Jana Paderewskiego.
● „Europo, co zrobiłaś ze swoją wiarą?!” – artykuł przedstawiający stosunek papieża Jana Pawła II do Europy i wspólnoty europejskiej.
● „Wygrywają hufce zła; zastępy dobra nie powinny milczeć” – tekst o zagrożeniach, jakie we współczesnych czasach czyhają na Kościół i jego kapłanów – masonerii, feminizmie, homoseksualizmie, pacyfizmie oraz ekologii.
● „Obecna cywilizacja stara się uczynić Boga zbędnym!” – rozmowa z abp. Charlesem Chaputem, metropolitą Filadelfii i delegatem Episkopatu USA na synod o młodzieży, który w październiku br. odbył się w Rzymie.
● „W naszym organizmie trwa nieustanna wojna” – Leszek Sosnowski rozmawia z prof. Januszem Marcinkiewiczem, kierownikiem Katedry Immunologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, o korzyściach, jakie dają szczepienia.
● „Walka nierozważnych czy umiłowanie niepodległości?” – historyk dr hab. Martyna Deszczyńska przedstawia okoliczności wybuchu Powstania Listopadowego.
● „Droga Piotra Wysockiego na Syberię” – tekst o zesłańczych losach bohatera Nocy Listopadowej – Piotra Wysockiego.
● „Józef Brandt. Piewca chwalebnej przeszłości Rzeczypospolitej” – artykuł o pierwszej od prawie stu lat monograficznej wystawie twórczości wybitnego malarza historycznego Józefa Brandta.
● „Poczta Polska to jedyna firma logistyczna z polskim kapitałem – trzeba budować jej pozycję w Polsce i za granicą!” – rozmowa z Przemysławem Sypniewskim, prezesem Poczty Polskiej SA.
● „Westerplatte odsłania tajemnice” – artykuł o prowadzonych po raz pierwszy kompleksowych badaniach archeologicznych na półwyspie Westerplatte i znaleziskach, jakie przyniosły.
● „Zbrodnie VAT-owskie” – poseł Janusz Szewczak pisze o ciągnącej się przez całe lata skandalicznej procedurze wyłudzania podatku VAT w Polsce.
● „Koryznówka – muzeum, w którym się mieszka” – reportaż z dworku w Wiśniczu Nowym koło Bochni, z którym przez wiele lat bywał Jan Matejko.
● „Świato–podgląd” – przegląd wiadomości z różnych stron świata, a w nim m.in. bierne palenie jest bardzo szkodliwe dla noworodków, argentyńskie feministki zdewastowały kościół, a członkini rodziny królewskiej Monako, została usunięta z brytyjskiej linii sukcesyjnej za bycie katoliczką.
● Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: nowości książkowe Białego Kruka, zaproszenie na tegoroczny Dzień Patrioty w Krakowie oraz wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

23 Stycznia 1832 roku
Urodził się Edouard Manet, francuski malarz i grafik (zm. 1883)


23 Stycznia 2008 roku
Katastrofa wojskowego samolotu CASA C-295 pod Mirosławcem. Zginęło 20 lotników – czteroosobowa załoga i 16 oficerów


Zobacz więcej