Sobota 23 Lutego 2019r. - 54 dz. roku,  Imieniny: Damiana, Romana, Romany

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.10.18 - 22:45     Czytano: [326]

Maria Jadwiga Kwaśniewska-Maleszewska


Ta co zadrwiła z Hitlera

Maria Kwaśniewska, urodziła się dnia 15 sierpnia 1913 roku w Łodzi. Zmarła zaś dnia 17 października 2007 roku w Warszawie. Była to sławna polska oszczepniczka i koszykarka, a przede wszystkim medalistka olimpijska, a także działaczka ruchu olimpijskiego. Przeszła do historii jako wybitna sportsmenka oraz jako ta,.....która sobie zakpiła z Hitlera.....

Pochodzenie


Była córką Jana i Wiktorii z Kozłowskich. W roku 1933, ukończyła Żeńskie Gimnazjum im. Bronisławy Sobolewskiej-Konopczyńskiej. W roku 1937 przeprowadziła się do Warszawy, aby studiować matematykę. Studiów nie ukończyła z powodu wybuchu II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku, brała udział w obronie Warszawy podczas trwającej wojny obronnej. Za męstwo i waleczność, została odznaczona Krzyżem Walecznych. Podczas okupacji pracowała w gospodzie sportowej „Karczma pod Kogutem". Pracowała tam jako kelnerka, ale praca na kuchni też nie była jej obca.

Debiut sportowy

Debiutowała sportowo w Łodzi w Harcerskim Klubie Sportowym Znicz. W latach 1927-1938, reprezentowała ŁKS Łódź, a w 1939 została zawodniczką AZS Warszawa. Kariera sportowa Marii Jadwigi Kwaśniewskiej przypadła na lata 30. dwudziestego stulecia. Apogeum kariery było zdobycie brązowego medalu olimpijskiego w rzucie oszczepem podczas igrzysk olimpijskich w Berlinie w roku 1936. Podczas wspomnianych igrzysk olimpijskich, polska oszczepniczka Maria Kwaśniewska zamieniła kilka słów z Adolfem Hitlerem. Rozmowa przebiegła w bardzo nieoczekiwanym kierunku. I tutaj Polka pokazała gdzie jest miejsce butnego człowieczka z wąsem

Niemiecka propaganda

Igrzyska olimpijskie w Berlinie, odbywały się w duchu wielkiej nazistowskiej propagandy. Przy okazji stanowiły one pokaz sportowej i ekonomicznej siły III Rzeszy. Zawody lekkoatletyczne rozgrywały się na nowo wybudowanym, wartym 77 milionów marek stadionie olimpijskim, który mógł pomieścić 20 tysięcy widzów. Nagrodą za zdobycie medalu, była nie tylko owacja publiczności, ale również uścisk dłoni Adolfa Hitlera. Wielu sportowców chętnie pozowało do zdjęć z Kanclerzem III Rzeszy. Jedną ze sportsmenek, która dostąpiła tego zaszczytu była nasza Polka Maria Kwaśniewska. Zawodniczka osiągnęła największy sukces w swojej karierze, zajmując trzecie miejsce w konkursie rzutu oszczepem. Późniejsze gratulacje dla medalistki, miały miejsce w loży honorowej, gdzie oprócz Adolfa Hitlera przebywali Hermann Goering i Joseph Goebbels. Hitler zwrócił się do Marii Kwaśniewskiej w taki sposób....„Gratuluję małej Polce”, na co Kwaśniewska mu zripostowała …. „Wcale nie czuję się mniejsza od Pana”..... Większość obecnych w loży dygnitarzy zareagowała na słowa oszczepniczki gromkim śmiechem.

Dalszy przebieg kariery sportowej

Kwaśniewska była wielokrotną mistrzynią Polski w różnych konkurencjach lekkoatletycznych. Podczas wojny brała czynny udział w ruchu oporu. Jej mieszkanie w Podkowie Leśnej, stało się otwartym domem dla bezdomnych i głodujących Polaków i Żydów. Po zakończeniu kariery zawodniczej została działaczką polskiego i międzynarodowego ruchu olimpijskiego. W latach 1947-1979 była członkiem zarządu PZLA. W roku 1979 została odznaczona brązowym medalem orderu olimpijskiego, a także Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Została pochowana na Starych Powązkach w Warszawie, ale do dziś wszyscy pamiętają jej ostrą ripostę do tego, który się mienił panem świata.Ewa Michałowska - Walkiewicz

Wersja do druku

Jan Orawicz - 30.10.18 15:02
Tak jest,bo nie rozliczono Niemców za zbrodmie w II wś.
Owszem rozliczono kilku czołowych bandytów,a dalsza
reszta została nietykalna na, czele z niezwykle zbrodniczym SS!

Lubomir - 29.10.18 20:22
Z niemiecką arogancją podobnie muszą walczyć Polacy dzisiaj. Przed niemiecką siłą - musi kroczyć polska mądrość i to ona musi wygrywać. Posiadacze finansowego kapitału Hitlera i ideologicznego kapitału Marksa - nie mają zbyt wielu argumentów na swoją obronę. Przeciwko sobie mają Europę i Amerykę. Próbują najwyraźniej liczyć na Afrykę i Azję. Ale przybysze z Afryki i Azji, też nie mają zamiaru wykonywać niemieckich poleceń. Miały być 'Wielkie Niemcy' a jest kupa chaosu i armia zdemoralizowanych niemieckich narcyzów. Zagrabione europejskie dobra, teraz trzeba będzie zacząć oddawać. Drugi etap a właściwie realna denazyfikacja post hitlerowskich Niemiec - zaczyna się całkiem na serio! Polacy mają prawo marzyć o polskim Pomorzu Przednim i polskich Łużycach. Te ziemie przed niemiecką kolonizacją - należały do Królestwa Polskich Piastów. Państwo, którego fortuna wyrosła do zbrodniach - na przemysłową skalę, na grabieżach, od złotych zębów mordowanych ludzi - po historyczne obrazy, ma co oddawać Europie.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23 Lutego 1982 roku
53% mieszkańców Grenlandii opowiedziało się za wystąpieniem z Unii Europejskiej


23 Lutego 1859 roku
Zmarł Zygmunt Krasiński, polski poeta i dramaturg (ur. 1812)


Zobacz więcej