Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.09.18 - 16:29     Czytano: [691]

Dział: WPiS

Nowy Numer WPiS 9/2018 już do nabycia


Przedstawiamy najnowszy numer naszego miesięcznika „Wpis”. Jak zawsze poruszamy w nim aktualne i ciekawe tematy – polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne. We wrześniowym „Wpisie” przeczytać można m.in. o polityce zagranicznej Rosji, dystrybucji prasy i książek w Polsce, wyborach samorządowych w Krakowie i przesądach Polaków. Warto zajrzeć do „Wpisu”!

W bieżącym numerze:

● „Dystrybucja książek i prasy jako surowa cenzura” – Leszek Sosnowski pisze o nieprawidłowościach na krajowym rynku książki i prasy.

● „Dla Rosji ostatecznie źródłem siły jest karabin maszynowy lub szwajcarskie konto bankowe” – australijski ekspert ds. międzynarodowych Kyle Wilson pisze o polityce zagranicznej Rosji.

● „Dobrzy i źli Murzyni – Polska jako kolonia, kiedyś i dziś” – artykuł o relacjach gospodarczych między niektórymi państwami, przypominającymi dawne stosunki kolonialne.

● „W Warszawie pracuję od niedawna, a Kraków kocham stale!” – rozmowa z Małgorzatą Wassermann, kandydatką na prezydenta Krakowa.

● „Azjaci lepsi od Polonii?” – Leszek Sosnowski rozmawia z posłem Januszem Szewczakiem o pomyśle sprowadzenia do Polski pracowników z Azji.

● „Gdzie jesteś, Polsko?” – reportaż Anny Mączki z Drohobycza na Ukrainie.

● „W filmowej Bitwie o Anglię Polacy znów zwyciężyli” – porównujemy dwa filmy o Bitwie o Anglię, jakie oglądać można właśnie w kinach.

● „Bohater Harro Harring kontra szyderca Karol Marks” – fragment książki dr Krystyny Szayny-Dec o niemieckim rewolucjoniście i demokracie Harro Harringu.

● „W modlitwie odkrywamy obecność Boga w naszych duszach słyszymy Jego głos mówiący przez nasze sumienia” – przemówienie papieża Jana Pawła II do młodzieży walijskiej w Ninian Park, 2 czerwca 1982 r.

● „Miała osobowość ziemiańsko-antyczno-bizantyjską” – prof. Krzysztof Szczerski wspomina zmarłą niedawno prof. Marię Dzielską.

● „Kućma” – sylwetka znanego krakowskiego rzeźbiarza prof. Wincentego Kućmy.

● „Ustrój, który łamał poetów” – Bohdan Urbankowski pisze o Władysławie Broniewskim i swoich spotkaniach z nim.

● „Odpowiedź Franciszka na kryzys w Kościele i reakcja ludu Bożego” – korespondencja z Watykanu Andrei Gagliarducciego.

● „Przesądy Polaków a sacrum” – artykuł o podejściu Polaków (zwłaszcza Polaków wierzących) do przesądów i zabobonów.

● „Sala „Sokoła” swym wyglądem zapiera dech w piersiach” – artykuł o ratowaniu zabytkowego XIX-wiecznego budynku „Sokoła” w Krakowie.

● „Zwyczajny i zarazem nadzwyczajny Święty Stygmatyk” – w związku z dwiema rocznicami przypominamy sylwetkę św. Ojca Pio.

● „Świato-podgląd” – przegląd wiadomości z różnych stron świata, a w nim m.in.: buddyjski kraj Mjanma oskarżony o ludobójstwo, kolejny przełom na Półwyspie Koreańskim i koniec traktatu o przyjaźni Ukrainy z Rosją.

● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: nowości książkowe naszego wydawnictwa oraz jesienny wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 2020 roku
W wieku 86 lat zmarł wybitny kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny Krzysztof Penderecki. Nagrodzone utwory: „Strofy”, „Emanacje”, „Psalmy Dawida.


29 Marca 1937 roku
Zmarł Karol Szymanowski, polski kompozytor. Obok F. Chopina, uznawany za najwybitniejszego kompozytora (ur. 1882)


Zobacz więcej