Piątek 26 Kwietnia 2019r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.09.18 - 16:02     Czytano: [129]

Pałac Domaniowskiego


Perełka w województwie mazowieckim

Pałac Domaniowski, to jeden z piękniejszych a zarazem najnowszy obiekt położony w dolinie rzeki Radomki. Znajduje się on w Konarach niedaleko Radomia, w gminie Wieniawa. Pałac Domaniowski to prawdziwa oaza spokoju i komfortu, znajdująca się nad brzegiem Zalewu Domaniowskiego, największego zbiornika wodnego na południowym Mazowszu. To niezwykle urokliwe miejsce, znajduje się w samym sercu Polski, gdzie duch bogatej historii przeplata się z nowoczesnością.

Warto wspomnieć....


Konary na kartach dziejów pojawiają się w początku XV wieku, jako rodowa posiadłość Firlejów a potem rodziny Konarskich. Majątkiem tym administrowali do 1540 roku. Od tego roku w wyniku sprzedaży części ich rozległego majątku, Konary trafiły w ręce Piotra Kochanowskiego. Nowy właściciel wspomnianych dóbr, ojciec najsłynniejszego polskiego poety czasów renesansu Jana, sprawnie administrował majątkiem Firlejów, który systematycznie się powiększał. Po śmierci rodziców z czasem rezydował tu brat poety Piotr. Jan Kochanowski nigdy nie mieszkał stale w Konarach, ale bywał częstym gościem w rodzinnych posiadłościach. Do Konar powrócił na prawie dwa lata w początku 1550 roku, celem uregulowania spraw spadkowych po śmierci ojca. Warto w tym miejscu wspomnieć o żonie Jana Kochanowskiego Dorocie Podlodowskiej, która pochodziła z pobliskiego Przytyka. Konarscy herbu Lewart, byli też dziedzicami Bejsc, a także kilku wsi leżących nieopodal majętności Firlejów. Piotr z Konar, zwany Cięciwą, procesujący się w latach 1412-1414 w Radomiu z różnymi magnatami rodowymi, uszczuplał swoją majętność płacąc niebotyczne rachunki mecenasom. Dlatego też, pałac i ziemia na którym on został pobudowany, przechodziły z rąk do rąk.

Na fundamentach dworu...
Pałac Domaniowski powstał na fundamentach historycznego dworu, zaprojektowanego przez wybitnego architekta Henryka Marconiego. Wspomniany architekt, był zarazem twórcą takich dzieł, jak warszawski Kościół Św. Anny, Pałac Zamoyskich czy też Pałac Branickich w Warszawie. Właścicielem posiadłości, wybudowanej w drugiej połowie XIX wieku, był Adam Fryderyk Helbich, który wywodził się wpływowej polskiej rodziny. XIX-wieczny folwark powszechnie słynął z uprawy chmielu, hodowli bydła rasy holenderskiej oraz hodowli ryb. Była to rodzina prawdziwych polskich patriotów, która w czasie zaborów krzewiła w swoich pieleszach domowych polskość i rodzimą kulturę. Organizowane tu bowiem były wieczorki muzyki polskiej i spotkania z literaturą.

Okres okupacji niemieckiej

W czasie II wojny światowej, pałac jak też i teren posiadłości został przeznaczony na poligon Luftwaffe. Po wojnie majątek został rozparcelowany. W budynku dworu do lat 70-tych mieściła się szkoła. Potem budowla popadła w ruinę. W latach 2008-2012 staraniem nowych właścicieli, gmach pałacu został poddany gruntownej renowacji i rozbudowie. Pieczołowicie odrestaurowane wnętrza to niemal 4000 m² powierzchni, na której, z dala od miejskiego zgiełku, stworzono idealne warunki pozwalające efektywnemu wypoczynkowi.

Czas remontu

W Pałacu Domaniowskim, podczas remontu zostały odnalezione dokumenty żołnierza ukrywającego się tam w czasie II wojny światowej. W zmurszałych belkach znajdujących się na strychu pałacu, zostały ukryte dokumenty należące do Jakuba Gabriela Węglowskiego. Do 1939 roku był on dowódcą baterii 32 Pułku Artylerii Lekkiej w Toruniu, który służył tam w stopniu kapitana, później był on żołnierzem Armii Krajowej w stopniu majora o pseudonimie „Kuba" oraz „Ramon". Wśród znalezionych dokumentów jest książeczka wojskowa, dowód osobisty Jakuba Węglowskiego oraz projekt działa przeciwlotniczego. Kopie wszystkich dokumentów zostały przekazane do Instytutu Pamięci Narodowej, natomiast w pałacu zostały oryginały. Odnaleźliśmy syna Gabriela Węglowskiego, któremu przekażemy dowód osobisty ojca, który prawdopodobnie ukrywał się w na terenie pałacu w Konarach, podczas działań wojny obronnej we wrześniu 1939 roku..

Dziś pałac Domaniowski jest nowoczesnym hotelem z luksusowym wyżywieniem zapraszającym najwybredniejszych gości.

Ewa Michałowska Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

26 Kwietnia 1943 roku
Ucieczka rotmistrza Witolda Pileckiego ps. „Witold”, „Druh”, z KL Auschwitz


26 Kwietnia 1959 roku
Urodził się Stanisław Sojka, polski piosenkarz, instrumentalista i kompozytor jazzowy.


Zobacz więcej