Poniedziałek 27 Stycznia 2020r. - 27 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 06.07.18 - 13:13     Czytano: [737]

Dział: EKOInformacje

Zatoka Gdańska zagrożona

Specjaliści są zgodni: wrak niemieckiego tankowca Franken stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska. Zalegające w kadłubie paliwo w każdej chwili może przedostać się do wód Zatoki Gdańskiej. Na usunięcie zagrożenia potrzebne są ogromne pieniądze.

Wrak niemieckiego tankowca Franken, zatopionego podczas II wojny światowej, leży na dnie Zatoki Gdańskiej od 73 lat. Ekolodzy od dawna informują o możliwości wycieku paliwa, który zdewastowałby środowisko naturalne. Konieczna jest operacja jego wypompowania.

W kwietniu Fundacja MARE oraz Instytut Morski w Gdańsku ustaliły, że na pokładzie statku wciąż znajdują się zbiorniki mogące zawierać nawet 1,5 miliona litrów paliwa. Ze 179-metrowego olbrzyma wydostała się już część szkodliwych substancji, pustosząc ekosystem w rejonie tankowca.

Postępująca korozja sprawia, że stal, z której zbudowany jest tankowiec, robi się coraz cieńsza, a prawdopodobieństwo zawalenia się wraku pod własnym ciężarem jest coraz większe.

W przypadku zawalenia pewny jest niekontrolowany wyciek paliw, oleju i innych trujących substancji wprost do wód Zatoki Gdańskiej. Zagroziłoby to plażom położonym w odległości od 10 do 25 km od miejsca zalegania statku.

TVP INFO

Wersja do druku

Lubomir - 06.07.18 22:24
Panie Janie, a już nade wszystko wyspecjalizowaliśmy się w przebaczaniu Niemcom i oni od lat próbują tą sytuację - nas, pochylonych w ciągłym geście przebaczania, odwrócić przeciwko nam. Skoro tak wciąż pochylamy się, to widocznie czujemy się współwinni. I tutaj to nie my zaczynamy rozgrywać sprawę na naszą korzyść, ale oni ze swoją butą przechodzą do ofensywy i to nie tylko dyplomatycznej. Nasze zacietrzewienie urasta do kosmicznych granic a Niemcy montują swoją prywatną koalicję, m.in.z udziałem Rosji. Trzeba wyszukiwać tego co nas Polaków łączy a nie dzieli. Tak mniej więcej nauczał, mówiąc ogólnie do wszystkich chrześcijan, święty Jan XXIII. Niemcy nie wypominają swoim ziomkom ani hitleryzmu, ani marksizmu-leninizmu, ba nawet dyplomatycznie zapomnieli o największym pogromie w swoich dziejach, o klęsce swojej armii pod Stalingradem. Klęsce zadanej przez było-nie-było Rosję. My wciąż warczymy na siebie, a nie potrafimy osądzić najprostszych przestępstw. Przypomina to dreptanie tetryka w miejscu!

Jan Orawicz - 06.07.18 21:00
Lubomirze, teraz nagle Polska musi likwidować - olbrzymie różne zaległości w spadku po tzw.PRL,a ścisłej okupacyjnej strefie Kraju Rad! Trzeba Polsce
obecnie cudotwórców,by ten kraj wyprowadzić z posoweckiego grzęzawiska,
we wszystkich dziedzinach życia gospodarczego,a także społecznego! Wielu
nas Polaków - jakoś nie dostrzega przykrego stanu rzeczy - po sowieckiej długiej okupacji Polski! Polska prawica PiS dwoi się i troi,by wreszcie wyprowadzić kraj na przysłowiowa PROSTĄ! Synalkowie i córeczki po PRL
stanowią obecnie starszych hamulcowych w procesie wychodzenia Polski
z posowieckiego grzęzawiska Już dużo drogi przeszła Polska Prawica w
wydobywaniu Polski z posowieckiego grzęzawiska.! To nie przypadło do gustu
byłym czerwonym sługusom Moskwy,a ściślej sowieckiego okupanta RP..
Ich rykowiska na ulicach i placach nie mają końca. Były szpicel SB l.Wałesa
tworzy czerwony front przeciw POLSKIEJ PRAWCY! A za to,że ta nasza prawica
zrezygnowała z rozrachunku z posowieckimi szpiclami z tzw.Sowieckej PRL.
No cóż, teraz zbieramy już żniwo z naszego ślepego pojmowania przebaczeń!
Każdy łotr jest zawsze tylko łotrem! Zdradziłeś Ojczyznę Miłą w służbie dla Jej
okupanta,to teraz musisz za to surowo zapłacić!! W tak podłych sprawach nie
ma przebaczania!!! A że się zdarzyło podstępem przebaczanie czerwonym łotrom, to jest także wina oszukania Solidarności przez znanych zdrajców!
Teraz nie wolno nam oddać Polski w chytre czerwone łapy Jej zdrajców!
Musimy poradzić sobie z tym bardzo trudnym dylematem!!

Jan Orawicz - 06.07.18 19:48
No cóż,wiele lat Polska była pod sowieckim zaborem,za zgoda państw
zachodniej Europy i USA. A zaborcy nie zależało na likwidacji różnych
grożnych pozostałościach po II wojnie światowej,które w różnych miejscach
w kaju - zagrażają ludzkiemu życiu i środowisku naturalnemu. Teraz i te
trudne sprawy - obecna Rzaczpospolita Polska musi likwidować,bo Peerelce
na tym nie zależało,gdyż była to strefa okupacyjna CCCP,a nie wolna Polska!Gdyby polską strefę Bałtyku dobrze sprawdzić to zaręczam,że tego rodzaju
zatopionych -grożnych wraków można namierzyć - jako pozostałość po II wojnie światowej.

Lubomir - 06.07.18 14:39
Na razie to skuteczność Polski w egzekwowaniu odszkodowań od Niemców, jest praktycznie na poziomie zerowym. Przecież należałoby ich zobowiązać do ponoszenia kosztów usuwania pozostałości po pobycie Hitlera w Polsce. Dlaczego Polacy mają wciąż płacić za to, co nabroili Niemcy? Kapitał Hitlera z odsetkami, to ogromny kapitał i warto go nieco poskromić! Jeden były zaborca i okupant nie chce oddać wraku, a drugi nie chce wraku zabrać! Despoci, którzy wciąż są niereformowalni! Którzy wciąż nie czują się odpowiedzialni za cokolwiek!

Wszystkich komentarzy: (4)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

27 Stycznia 1990 roku
Na XI zjeździe PZPR podjęto decyzję o rozwiązaniu partii.


27 Stycznia 1983 roku
Zmarł Louis de Funes, popularny francuski komik (ur. 1914)


Zobacz więcej